Haber

Fahrettin Koca: Çin, Türkiye’nin Koronavirüs Aşısı Talebini Karşılayamadı

Fahrettin Koca: Çin, Türkiye’nin Koronavirüs Aşısı Talebini Karşılayamadı

Dünya genelinde 1,5 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşı geliştirilen aşılarda son aşamalara oldukça yaklaşılmış durumda. Dünya genelinde çoğu ülkede değişik kurumlar tarafından aşı çalışmaları yürütülüyor.

Bu aşılardan bir tanesine de Çin’de geliştirilen ve Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş verdiği CoronaVac. Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, siparişi verilen bu aşı hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Koca, Çin’in talebi karşılayamadığını söyledi.

“Çin, daha artı talebimizi karşılayamadı”

koronavirüs aşı, covid-19 aşı, coronavirüs aşı

Bakan Koca, Çin’e yaptığımız aşı siparişi konusunda şunları söyledi: “Çin, daha fazla talebimizi karşılayamadı. Aşısına güveniyor. Kendi ihtiyacını ve dış talebi yönettiğini söylüyor. Öteki aşılarla ilgili de meslek birliğimiz devam ediyor. Bulabildiğimiz öteki aşıyı getirteceğiz. Ruhsatını almış bir aşı, uygulama sonrası Türkiye’de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına müsade verebiliriz. İnaktif aşı haricen uluslararası süreçlerden geçmiş öteki aşılara da erişim sağlanacak.”

Nüfusun minimum %60’ının aşılanması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı, 50 milyon kişinin en erken dönemde aşılanması gerektiğini söyledi. “Sağlık Durumu çalışanlarıyla birlikte önce ben aşı olacağım” diyen Bakan Koca, aşılanmanın herkese tavsiye edileceğini dile getirdi.

Koronavirüsün şu anki durumu konusunda da talimat yapan Sağlık Durumu Bakanı, dünyada hemen şimdi birinci dalganın bitmediğini, irtifa süreçlerin yaşandığını söyledi. Son alınan tedbirlerin etkisinin 2 hafta sonradan görülmesini beklediklerini söyleyen Fahrettin Koca, yoğun bakım konusunda Adana, İzmir, Samsun, Hatay, Antalya ve Ordu gibi illerde sorun yaşandığını söyledi.

Nisandan sonra yerli aşı çıkacak

yerli aşı

Aşıların nerede üretildiğinden ziyade güvenliğine ve etkinliğine bakılması gerektiğini ifade eden Sağlık Durumu Bakanı, “En güvenilir olan geleneksel yöntemle geliştirilen inaktif aşı türü. Bu, üretimi kolay olmayan, maliyeti yüksek bir aşıdır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri aşina aşılardır. Diğer aşı, yani mRNA aşısı kalıtımsal yoldan tesir eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır” dedi.

mRNA aşısının kısa vadede başarılı olduğunu fakat orta ve uzun vadedeki sonuçlarının bilinemediğini söyleyen Afiyet Bakanı, yurtdışından getirilecek aşının inaktif olmasının özellikle tercih edildiğini söyledi. Fahrettin Koca, yerli aşı konusunda da “Bizim nisandan sonra kendi aşımız çıkacak. Yani ithal aşıya ihtiyacımız da kalmayacak” dedi.

Comments
To Top