Haber

Facebook’un “tek kimlik” kuralı sanal gerçeklik için neden değişmeli?

Facebook'un "tek kimlik" kuralı sanal gerçeklik için neden değişmeli?

Facebook, 17 sene içinde bir üniversite sosyal ağından, dünyanın en yeni veri operasyon platformları olan artırılmış ve sanal hakikat için potansiyel bir bekçiye dönüştü. Facebook Reality Labs (FRL) bölümü, Portal görüntülü telefonunu ve Oculus Quest 2 VR başlığını satıyor ve geliştirilmekte olan daha gelişmiş AR donanımı ile yeni Ray-Ban zeki gözlük serisinin ardından duruyor.

Facebook keza, ara sıra daha küçük geliştiricilerle rekabet halinde olan VR yazılımları geliştiriyor ve finanse ediyor. Geçen yıl Horizon adlı kendi sanal sosyal ağını beta sürümünde başlattı. bununla birlikte gerçek ve sanal dünyayı harmanlayabilen “Ebedi Büro” adlı bir VR alıştırma alanı sistemi üstünde de deneyler yapıyor. Özellikle koronavirüs salgını sırasında, bu çabalar daha fazla insanı VR yoluyla çalışmaya ve sosyalleşmeye çekebilir.

bununla birlikte Facebook, bir mahremiyet ve ılımlılık krizini de yönetiyor. Platformu, çevrimiçi aşırılık yanlılarını bir araya getirdiği ve ayrımcı hedefli reklamlara ya da zararlı hatalı bilgilere müsade verdiği için geniş ölçüde eleştirildi. Bu sorunlar, yaklaşık olarak elbette şirketi VR ve AR ile peşine düşüp takip edecek ve bu yeni alanlarda gizlilik ve özerklikle ilgili zaten çetrefilli soruları karışık ışık halkası getirecek.

Facebook Reality Labs başkanı Andrew “Boz” Bosworth, 2020’yi “çok büyük” bir yıl olarak nitelendirdi. VR ve geçen hafta bir blog gönderisinde, önümüzdeki sene AR ve Horizon’a daha fazla odaklanmayı planladı.

Bu yolu Horizon için uygun görüyor musunuz?

Evet, kuşkusuz düşündüğümüz bir ihtimal. Sosyal bir mahsul oluşturmak istiyorsanız, insanlara nerede olurlarsa olsunlar gelmek istersiniz ve bedava olmayan bir kulaklığa sahip olmalarını arzu etmek, muhtemelen zaten ast diğer bir cihaza sahip olduklarında, bu bazı şahısların katılım erişimini engellemektedir. . Ve bu hiçbirimiz için iyi hissettirmiyor.

Sanal gerçeklikte başlayacağız çünkü bu temel mekaniği içten anlamazsanız, geri kalanı önemli yok. Birlikte 2D’den 2D’ye duygu işini çözen çoğu fantastik yazılım zaten var; şimdi onlardan birini yapıyoruz. Bu yüzden doğrusu enerjik bir sanal realite temeli olmasını istedik. tekrar tekrar konuştuğumuz şeylerden biri, bu çapraz platformun nasıl yapılacağı, bunun nasıl yapılacağı ve insanların yapabilecekleri her seviyede kullanabilecekleri ve katılabilecekleri bir şey haline getirilmesidir.

Facebook, kullanıcıların uygulamaları Oculus Quest’e koymasına izin veren ve Oculus Store’dan daha eksik özel olan bir sistemden bahsetti. Bunun durumu nedir?

Bu yön konusunda fazla heyecanlıyım.

Sanal hakikat, meslek için kullandığınız bir şeye dönüşürse, Facebook’a giriş yapmanın buna erişmenin en iyi yolu olmadığı anlaşılıyor.

Kendimce bir bulmaca parçası olan Derhal bununla bir araya getirebilirsiniz, çünkü Oculus ve Facebook hesap bağlantısı hakkında konuştuğumuz için, Facebook genel olarak hesap yönetimi hakkında daha çok konuştu. Bizim için ürün odak noktalarından biri, insanların bütün hesaplarını yönetmelerini kolaylaştırmaktır. Bu yüzden Facebook Workplace hesapları buna iyi bir misal. Infinite Office’e baktığımızda, insanların “Evet, işyerinde Facebook hesabıma sahip olabilirim ve ben de bunu yapabilirim” gibi hissetmek için kullanabilecekleri tekniklerden biri olarak bunu desteklemeyi hedeflediğimizi düşünüyorum. m belirli bağlamlarda kullanacağım. ”

” Sanal gerçeklikte Batman olmak istiyorsanız, şüphesiz Batman olabilirsiniz. ”

Bu, genelde buna nasıl yakınlaşmak istediğimizle de epeyce istikrarlı. İnsanların kişilikleri üzerinde tam kontrole sahip olmalarını istiyoruz, yok mi? VR’de Batman almak istiyorsanız muhakkak Batman olabilirsiniz. Yalnızca seçerlerse Bruce Wayne olabilmelerini istiyoruz. Ve biz de bunu bu şekilde düşünmeye çalışıyoruz – “Evet, Batman’sin ama sen sadece Batman olabilirsin” den fırsat alanını genişleterek kişiliğiniz, bağlantılarınız ve nasıl gösterdiğiniz üstünde fazla daha artı kontrole sahip elde etmek yukarı.

Facebook’un kurulduğu dönemdeki çoğu sorun, özellikle internette özgünlük içeriyordu. Biliyorsun, internette kimse köpek olduğunu bilmiyor. Özgünlük birinci sınıf bir özellikti – bu kişinin kim olduğunu gerçekte biliyordunuz ve buna güvenebilirsiniz.

Derhal, bedenlenebileceğiniz bir bütün çember haline geldik. Facebook, birisiyle reel bir etkileşimde nasıl ortaya çıktığınızı asla yoklama edemedi; bu katiyen denetim etmemiz gereken bir şey değildi. Ansızın, bilirsiniz, VR’de biz bunun aracısıyız. Bu yüzden size, erişebileceğiniz bütün bir kendini ifade zenginliği sağlamalıyız – gerçekte, gerçek dünyada sahip olabileceğinizden daha varlıklı bir kendini açıklama etme seti. Yani, evet, yeni medya yeni bir değerlendirme gerektirir. Tutarsız olduğunu düşünmüyorum. Sanırım bu, bu medyanın ne olduğunun kabul edilmesinden ibaret.

Facebook Reality Labs’in çalışması internet bağlantısı sorunlarıyla ne dek sınırlı? İnsanlar değişmez, seri internet erişimine sahip olmadığında ve salgın açık açık bu boşlukları rahatlattığında Horizon gibi bir şey çok daha zorlama ayla geliyor.

Bunun iki parçası olduğuna inanıyorum. Yerel olarak yapabileceklerimizden tekrar tekrar etkilenmişimdir.

Ve bu, bu cihazların çok fazla bağlamda emrindeki olmadıklarında bile faydalı olmalarını sağlayan büyük bir fırsat. “Avatarlar Zoom ‘dan fazla daha az bit gerektirir …”

İkinci şey, muhakkak, haklısın. Horizon için düş ettiğimiz aslında varlıklı şeyler, kuvvetli bir internet bağlantısı gerektirebilir. Açık Konuşmak Gerekirse, umarım sadece özel şirketler yok, dünyanın her yerindeki hükümetlerin ne kadar internet bağlantısının ve bilgiye erişimin desteklememiz gereken bir insan hakkı olduğunun farkına varması. Fakat, sınırlı internet erişiminiz olsa bile, yapay zeka konusunda insanların sahip olabileceği deneyimi iyileştiren koskocaman bir şans görüyoruz.

Avatarların yüzün zenginliğini betimlemek için çok daha eksik bit ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Zoom ‘dan daha artı ifade. Sağ? Bu fazla yüksek bant genişliğine sahip bir bağlantıdır. Gerçekte bunu yüzümü canlandıran daha eksik piksel sayısına indirebilir ve bunları gönderebiliriz. Ve gerçi, ifadelerimi yüzde 100 dürüst anlayamazsınız, oysa yüzde 95 içten bir kavrayış ve manâlı ölçüde daha düşük bir bant genişliği maliyeti gibi. Yani burada sahiden fayda sağlayacak teknolojiler var. Avatarlara yönelmek, sınırlı veya düşük bant genişliğine sahip bağlantılar yoluyla bile bağlanmamıza muavin olabilir.

Mahremiyet ve güvenlik kaygılarının nasıl yorumlandığından laf ettiniz < güçlü> Facebook Reality Labs’ın çalışmalarına.

İçerik denetimi, sonsuza dek aramızda kalacak bir konudur. Bizimleydi. defalarca kimin editör olacağı ve kimin sansür edeceği üstüne savaşlar olmuştur. Bu, matbaa ortaya çıkar çıkmaz ortaya meydana çıkan bir insan sorunu. Muhtemelen ondan önce.

Mahremiyet konusunda kendimi uğurlu hissediyorum. Sadece bu ülkede yok, dünyada gizlilik tartışmalarının şu anki zirve noktasında yeni bir medya seti kurduğumuzu hissediyorum. Bu konuşmaları dıştan yapabiliriz. Gizlilik ve etrafındaki ödünleşimler konusunda uzmanlar için altın bir çağdayız ve halihazırda gerçekleşen bütün bu konuşmalardan yararlanmaya ve insanların bunları tartışabilmesi için bu başvuru formu durumlarını dünyaya yaymaya çalışıyoruz.

Bundan sonraki iş modelleri nelerdir? anlaşılan Facebook Reality Labs AR ve VR, Facebook reklamcılık modelini kullandığı sürece, bir noktada gizlilik ödünleşmeleri olacak.

Biliyorsunuz, teknoloji geleneği, gerçekten meslek modeline odaklanmıyoruz. Olağanüstü ve yardımsever bir şey inşa ederseniz, bundan para kazanmanın bir yolunu bulacağınızı varsayıyorsunuz.

“İş modeline gerçekten odaklanmıyoruz.”

Hedefli reklama inanıyorum.

Küçük işletmeler için çok kayda değer olduğunu düşünüyorum. İnsan sermayesinin kullanımını en üstteki düzeye hariç tutmak için fazla manâlı olduğunu düşünüyorum. Bu, artırılmış gerçeklik ve sanal realite için uzaktan bir ağız dalaşı olan bir tartışma. Bu kısa vadeli bir tartışma değil.

Ve bu yüzden endişelenmeme lüksüne sahibim. İş modeli hakkında endişelenmeden önce çözmem için yeterince hakiki problemim var. Ve ben bunun hakkında çok artı acele ile önce onu inşa etmeliyiz. Ve bunu yaparsak o kadar çok fırsat olacağına inanıyorum.

Daha kısa vadeli bir sorun için insanlar Horizon’u Facebook Grupları ile karşılaştırdı. QAnon gibi bir grup Horizon’da örgütlenmeye başladığında ne olur? Onları nasıl buluyorsunuz ve ürkütücü göründüğünüzü ve defalarca herkesi gözetliyormuşsunuz gibi görünmesini sağlamadan onlarla ne yapacağınıza karar veriyorsunuz?

Sanmıyorum bunun bir cevabı var ve kuşkusuz tüm tarafları tatmin edecek hiçbir yanıt değil. Bunu Facebook deneyimlerimizden biliyoruz. Ve bence içerik kontrol meselelerinde, hükümetlerle konuşmayı kaldıran, uzmanlarla konuşan ve sahadaki gerçekler değiştikçe politikalarını sürekli revize eden Facebook’a fiilen fazla eğilmemizi bekleyebilirsiniz.

Asla bitmeyecek. Tek bir çözüm olmayacak. Bu yüzden kendimce millet onun herhangi bir dijital bölge ve açıkçası tarihte geriye giden herhangi bir maddesel bölge gibi olmasını beklemeli. Davranışı gözlemledikçe, düzenlemelerin ne olduğunu geliştirmeye devam etmelisiniz.

Comments
To Top