Haber

Facebook’un Kripto Para Projesi Libra’nın İsmi Değiştirildi

Facebook'un Kripto Para Projesi Libra'nın İsmi Değiştirildi

sosyal ağ devi Facebook’un önümüzdeki ocak ayında piyasaya sürülmesi beklenen kripto para birimi Libra’nın ismi “Diem” olarak değiştirildi. Bu değişiklikle birlikte kripto paranın Facebook ismiyle anılmasının önüne geçmek isteniyor. Bu kapsamda projeyi sosyal medya deviyle birlikte yürüten Libra Vakfı’nın ismi de Diem Vakfı oldu.

Facebook, bir yıldan pozitif süren gizli geliştirme ve araştırma çalışmalarının ardındaki Libra’yı Haziran 2019 tarihinde açıklamıştı. Libra, birincil etapta ilgi görmeyi başarsa da milletlerarası düzenleyicilerin tepkisine yol açmış ve bazı endişelerin ortaya çıkmasına niçin olmuştu. Nihayetinde Libra’yı dolar ve euro gibi devlet destekli paralara arka çıkacak şekilde bitmiş konumlandıran Facebook, daha artı tepki çekmemek için ad değişikliğine gitti.

Diem, önümüzdeki yılın başında piyasaya sürülebilir:

Libra

İlk duyurulduğundan beri kapsam açısından küçülmeye giden Libra ya da yeni adıyla Diem projesinin artık fazla daha sınırlı bir biçimde başlayacağı söyleniyor. Financial Times’a göre kripto para birimi, Ocak 2021 gibi erken bir tarihte dolar destekli tek bir coin olarak piyasaya sürülebilir.

Diem Vakfı CEO’su Stuart Levey, bugün yaptığı konuşmada “Diem projesi, FinTech inovasyonunun gelişmesi ve aynı zamanda tüketicilerin ve işletmelerin anlık, düşük maliyetli, son derece güvenli işlemler yapmasına olanak tanıyacak basit bir platform sağlayacak” dedi.

Libra’yı ilk olarak dolara fazla aynı şekilde çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak harcanabilecek ana akım bir kripto para birimi olarak planlayan Facebook, dijital para transferini bugün olduğundan daha çabuk ve daha kolay ışık halkası getirmeyi amaçlıyordu. Bu sayede Facebook gibi şirketler, Libra projesi etrafında mali hizmetler sunabilecekti.

sonuç olarak gelinen noktada projenin geçmişteki olayları hatırından çıkmak ve Facebook isminden yürüyüp gitmek için ad değişikliğine gittiğini görebiliyoruz. Diem’in ne süre piyasaya sürüleceği ise bütünüyle belirlenmiş değil.

Comments
To Top