Haber

Facebook’un Apple’a Karşı Yaptığı Gizlilik Açıklamaları ‘Gülünç’ Bulundu

Facebook'un Apple'a Karşı Yaptığı Gizlilik Açıklamaları 'Gülünç' Bulundu

Apple, iOS 14 ile birlikte Dilekçe İzleme Şeffaflığı adında yeni bir özellik duyurmuş ve bu özellik ile birlikte geliştiricilerin, kullanıcıları öteki web sitelerinde ve uygulamalarda izlemeden önce kullanıcılardan izin istemesini gerekli kılacağını açıklamıştı. Apple, bu özelliği iOS 14’ün çıkışı ile birlikte yayınlamak yerine geliştiricilere birazcık vakit tanıdı ve 2021’in başlarında yayınlayacağını duyurdu.

Tatbik İzleme Şeffaflığı özelliğinin yaklaşmasıyla birlikte dünyanın en büyük sosyal ağ platformu olan Facebook, Apple’a karşısında sert bir çıkışta bulunarak Kullanım İzleme Şeffaflığı özelliğinin ufak işletmelere büyük zararlar vereceğini, bu işletmelerin yeni müşterilere varmak yeteneğinin kısıtlanacağını ifade etti. Apple ise özelliğin herhangi bir takip özelliğini kısıtlamadığını, yalnızca kullanıcılardan müsade istenmesini gerekli kılacağını belirtti.

EFF: Apple haklı, Facebook yanılıyor

facebook apple kavgası

Apple-Facebook kavgasına bir yorum da kurucuları arasında Apple’ın kurucu isimlerinden Steve Wozniak’ın da bulunduğu ve siber dünyada yurttaş hürriyetini korumayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum örgütü olan Electronic Frontier Foundation (Elektronik Serhat Vakfı) veya özet olarak EFF’den geldi.

“Facebook kısa zaman önce kendisini işletmelerin koruyucusu olarak öne çıkaran bir kampanya başlattı” diyen EFF, sosyal ağ devinin Apple’ın gizlilik yanlısı özelliklerini geri çekmesi için yaptığı açıklamaların Facebook’un mahremiyet ve tekelcilik konusundaki geçmişi düşünüldüğünde “komik” olduğunu belirtti. 

EFF’ye tarafından kullanıcıların internet veya uygulamalardaki hareketlerinin peşine düşüp takip edilebilmesi için izin isteme özelliğinin varsayılan hale gelmesi gerekiyor. bu nedenle EFF, Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google’ı da Apple’ın izinden gitmeye davet ediyor.

Comments
To Top