Haber

Facebook, Yanıltıcı COVID-19 Gönderileri İçin Bildirim Gönderecek

Facebook, Yanıltıcı COVID-19 Gönderileri İçin Bildirim Gönderecek

Covid-19’un tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte sosyal medya platformlarında paylaşılan hatalı bilgilerin sayısı da son derece arttı. Facebook, son dönemde veri kirliliği içeren milyonlarca gönderiyi kaldırdığını açıklamıştı. Şirket, nisan ayından beri kullanıcıları kendi belli başlı sayfasından Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasına yönlendirerek, içten bilgiler edinmeye teşvik ediyordu. 

Yeni alıcı Sars-Cov-2 virüsü ile ilgili hatalı ve zararlı olabilecek gönderiler, bir süre daha sonra silinse de halk müziği aralarında yanlış bir yönlendirmeye sebep olabiliyordu. Görünüşe Göre o ancak Facebook, kullanıcıları sadece Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasına yönlendirmenin tatmin edici olmadığını düşünmeye başladı. Platform, bundan böyle Covid-19 ile ilgili hatalı ya da zararlı bilgiler taşıyan gönderilerle etkileşim kuran kullanıcılarına tek tek bildirim gönderecek.

Facebook, COVID-19 ile ilgili veri kirliliğini ortadan kaldırmak istiyor

facebook yeni covid-19 bildirimleri

Facebook’un veri kirliliğini ortadan uyandırmak için attığı bu adım, Covid-19 ile ilgili tüm konuları kapsıyor. Yanlış ve doğruluğu kanıtlanmayan gönderileri beğenen, paylaşan ve yorumlayan kullanıcılara Facebook, “Etkileşimde bulunduğunuz gönderiyi, Covid-19 hakkında hatalı data içerdiği için kaldırdık” tarzında bir bildirim gönderecek. 

Gelen bildirime tıklandıktan sonradan Facebook, kullanıcıyla hangi gönderiyi niçin kaldırdığını ifade eden bir yazı paylaşacak. Bu bildirim aracılığıyla gönderinin paylaşıldığı gruptan hemencecik çıkma gibi bir seçenek de bulunacak. Facebook, bu hareketiyle birlikte platformda yaşanan bilgi kirliliğini minimuma indirerek insanların bilimsel olarak kanıtlanmış bilgileri tüketmesini hedefliyor. 

Comments
To Top