Haber

Facebook, Twitch ve YouTube, Capitol mob saldırısının canlı yayınlarını nasıl ele alıyor?

Facebook, Twitch ve YouTube, Capitol mob saldırısının canlı yayınlarını nasıl ele alıyor?

Bir grup Başkan Donald Trump destekçisi bu öğleden sonradan ABD Kongre Binası’na baskın düzenledi ve etkinlik canlı olarak yayınlandı. YouTube, Twitch, Facebook ve daha fazlasında, ABD Kongre Binası’nın açık havada ve sonunda içinde toplanan protestocuların bir görünümünü elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda, akışlardan bahşiş özellikleri yoluyla para kazanıldı. Diğerlerinde, yayıncılar izleyicileri Patreon veya GoFundMe’deki hesaplara bağış yapmaya teşvik etti.

Etkinlik, YouTube ve öteki platformlar, bilhassa de canlı yayınlara müsade verenler için ani ve ciddi bir teftiş zorluğu oluşturdu. YouTube, Facebook ve öteki sosyal ağ ağları, yanlış bilgileri etiketleme ve yasaklama ve baskı çağrılarına karşın politikalar oluşturarak Kasım 2020 seçimleri için hazırlandı. Oysa bu öğleden sonra Washington DC’de protestolar başladığında, platformlardan protestolara ilişkin yorumların ve haberlerin hakiki zamanlı olarak politikalarını ihlal edip etmediğini değerlendirmeleri istendi.

Açıklama yapanlar “darbe zamanı” ve “onu geri alma zamanı, ABD” gibi şeyler yayınladılar

YouTube’da, Kongre Binası’nı yasadışı olarak işgal eden çetenin canlı yayınları, “Stop the Steal” ve “Patriot” aranarak bulunabilir. Capitol ”. Platform, ABC ve The Washington Post dahil elde etmek üzere değişik haber kaynaklarından gelen yetkili beslemeleri su yüzüne çıkarırken, Facebook ve Twitch dahil elde etmek üzere çeşitli öteki platformlardan beslemeler içeren darbe yanlısı kanallar bulmak şiddet olmadı.

Bu daha radikal YouTube akışlarında, sohbet odaları gördüklerine canlı tepki verdi.

Bazı yayınlar, PayPal gibi platformlarda YouTube dışında yapılan bağışlar istedi. Süper sohbet ve süper çıkartmalar gibi para kazanma özellikleri, The Verge göre görüntülenen birkaç canlı yayında görüldü ve bir muhabir, RT canlı yayınında reklamların oynatıldığını fark etti. YouTube’un kuralları, videoların ve canlı yayınların para kazanabilmek için sitenin kalabalık kurallarına uyması gerektiğini söyler ve şiddeti özendirme eden veya özendirme eden ve zor içeren görüntüler gösteren videolara müsade verilmediğini belirtir.

Canlı yayına gönderilen” Süper Sohbet “ipuçlarından biri.

Bir sözcüye göre, YouTube’daki ekipler “şiddeti özendirme etmeye aleyhinde olanlar veya sansürlenmemiş güç görüntüleri dahil elde etmek üzere politikalarımızı ihlal eden canlı yayınları ve öteki içerikleri hızlı bir şekilde kaldırmak için çalışıyor”. Saldırı başladığından beri, sitenin moderatörleri şiddeti aktif olarak kışkırtan ya da teşvik eden veya ateşli silah taşıyan kişileri bildiren birdenbire fazla yayını kaldırdı.

YouTube, uygun haber bağlamına sahipse belirtilen videoların ayakta kalmasına müsade verir, fakat bu genellikle duruma kadar değerlendirilir.

Canlı yayınların dışında YouTube, Bloomberg ve NBC gibi yetkili kaynaklardan gelen içerikleri ortaya çıkarmış gibi görünüyordu. Ama, Google Chrome’un Gizli modu kullanılarak YouTube’da “Çalmayı Durdur” akışları arandığında, RT ve “Agentsix1”, “The Truth” ve “Real News Live” gibi adlara sahip kanallardan videolar öne çıktı. YouTube, yasak olmayan ama can sıkıcı ya da zararlı konular taşıyan bu cins sınırdaki içeriklerin platformda en iyi sonuçlar olarak ortaya çıkmasını engellemeye çalışmak için arama algoritmasını değiştirdi. Bu önlemin pratikte ne değin etkili olduğu belirsiz.

Etkinliğin kapsamını Twitch’te bulmak daha zordu. Site canlı video üzerine inşa edilmiş olsa da, arama özellikleri siyasi olayların canlı yayınını bulmayı birazcık zorlaştırıyor, böylece kullanıcıların alakalı canlı yayınları bulmak için büyük ölçüde sitenin kategorilerine göz atması gerekiyor.

Twitch yorumcuları şaşkınlıkla yanıt verdi. gördükleri

​​Twitch’teki çoğu yayınlama, uzaktan yorum yapan insanlardan geliyordu. Yayıncı HayliNic’in CNN’in Kongre Binası’ndaki etkinlikle ilgili yayınında gördükleri hakkında söylediklerini izlemek için yüzlerce birey izledi ve binlerce birey, C-SPAN’dan canlı görüntüler üzerinden sohbet eden Hutch’dan gelen bir akışa ayarlandı.

DylanBurnsTV, protestolardan uzak dururken akışını izleyen 1000’den eksik birey vardı; diğer yerlerde, TouringNews’in haberlerini bir kalabalığın içinden 900’e yakın kişi izledi. Bu akışlarla ilgili yorumcular, gördüklerine şaşkınlıklarını ifade etme eğilimindeydiler, protestocuların cumhurbaşkanlığı seçimlerinin onaylanmasını erteleme girişimleri karşı şok oldular.

Twitch’te herhangi bir siyasi etiket veya uyarı mesajı görünmüyordu. YouTube ve Twitter gibi platformların tersine, bu akışlarda izleyicileri doğrulanmış bilgilere yönlendiriyor. Twitch, son yıllarda YouTube ve diğer platformların karşılaştığı baskıdan büyük ölçüde kaçtı, çünkü kısmen uzun yayınlarının gözden geçirilmesi daha güç olabilir ve kısmen de platform, konuşmayı denetlemeye çalışmak yerine daha agresif bir duruş sergiliyor gibi görünüyor. her şey ve her şey için bir platform. Başkan Trump bile “nefret edilen şey batmış” bir dil yayınladığı için Haziran ayında kısa bir süre yasaklandı.

Trump yanlısı sosyal platformlarda ton kesinlikle farklıydı

Facebook’ta protestoların görüntülerini bulmak kolaydı. Birkaç lokal haber istasyonu kadar taşınan NewsNationNow’dan bir sızıntı, yayınlandığı bir dizi kanalda 20.000’den pozitif izleyiciye sahip görünüyordu.

Çete Capitol’e saldırırken, Facebook Instagram, #stopthesteal aramalarına müsade vermeye devam etti ve gönderiler uyarı etiketleri olmadan sunuldu.

Instagram’da hashtag, Capitol’e akın eden insanların fotoğrafları ve videolarının yanında sunulan tweet’lerin ekran görüntüleriyle doluydu. Bir video, polis memurlarının yanlarından geçerek binanın içine girmeye çalışan göstericileri geri ittiğini gösteriyor. Instagram, The Verge’e hashtag’i gözden geçirdiğini ve platformun politikalarını ihlal ettiği saptama edilirse harekete geçeceğini söyledi.

Sağcı bir Twitter klonu olan Parler’da ton şüphesiz farklıydı. protesto desteği. Biri, “Vatanseverleri çok ileri ittiler” diye yazdı. “1776 YENİDEN BAŞLADI !!!” başka yazdı.

TheDonald.win’de, yasak subreddit r / The_Donald’ın halefi, “PATRIOTS CAPITOL’U FIRTINA” olarak izlemek ve sohbet etmek için merkezi bir konum olarak bir forum başlığı yayınlandı.

Comments
To Top