Haber

Facebook, Trump’ı ‘süresiz’ yasakladı

Facebook, taklit özelliği üzerinden İtalyan geliştiriciye 4,7 milyon ABD doları ödeme emri verdi

Perşembe günkü bir blog gönderisinde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un bu hafta ABD Kongre Binası’na Trump yanlısı bir saldırının gerisinde Başkan Donald Trump’ı platformlarından “belirsiz olarak” yasaklayacağını duyurdu. Zuckerberg’e göre yasaklanmış, Göreve Başlama Günü’nden önce kaldırılmayacak.

“Son 24 saatte yaşanan şok edici olaylar, Başkan Donald Trump’ın kalan süreyi dostça ve hukuki olanı baltalamak için kullanmayı planladığını açık açık gösteriyor. iktidarın seçilmiş halefi Joe Biden’e geçişi, ”dedi Zuckerberg. “Facebook ve Instagram hesaplarına koyduğumuz bloğu belirsiz olarak ve en azından önümüzdeki iki hafta her tarafında iktidarın barışçıl geçişi tamamlanana kadar uzatıyoruz.”

Başkan Trump’ın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin koskocoman olduğuna inanıyoruz, böylece Facebook ve Instagram hesaplarına koyduğumuz bloğu belirsiz olarak genişletiyoruz ve en azından önümüzdeki iki hafta boyunca. pic.twitter.com/JkyGOTYB1Z

— Facebook Haber Odası (@fbnewsroom) 7 Ocak 2021

Facebook’un Trump’ı yasaklama kararı, platformun başkanın yayınlarını teftiş yaklaşımında eşi görünmeyen bir çoğalma. İsyancılar Çarşamba günü Kongre Binası’nı bastığında Facebook, Trump’ın şiddete cevap veren bir videosunu kaldırdı. İçinde Trump 2020 seçim sonuçları hakkında yanlış iddialarda bulundu ve isyancılara ilk işgalin başlamasından saatler sonra “eve gitmelerini” söyledi. Facebook, platform yayınlandıktan yaklaşık bir saat daha sonra onu adamakıllı kaldırmaya karar vermeden önce videodaki üç farklı etiketi gözden geçirdi.

Facebook’un dürüstlükten sorumluluk sahibi başkan yardımcısı Guy Rosen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Capitol isyanını “ivedi bir durum” olarak bildiri etti. Devam etti, “Trump’ın videosunu kaldırdık çünkü dengede, devamlı baskı riskini azaltmaktan ziyade katkıda bulunduğuna inanıyoruz.”

Twitter, Çarşamba akşamı Trump’ın hesabını kilitledi, ancak uzun vadeli bir ambargo getirmedi. dışarı giden başkan. Çarşamba günü bir tweet dizisinde Twitter, engellemeyi politikalarını ihlal eden üç tweet’e yanıt olarak duyurdu. Trump bu tweetleri kaldırdıktan sonradan 12 saatlik kilitlenme dönemi başladı.

Engellemeyi uygulamaya koyduktan daha sonra Twitter’ın politika hesabı, “Twitter Kurallarının gelecekteki ihlalleri … @realDonaldTrump hesabının daimi olarak askıya alınmasına niçin olacaktır” dedi.

Comments
To Top