Haber

Facebook, TikTok Rakibi Müzik ve Video Uygulaması Collab’ı Duyurdu

Facebook, TikTok Rakibi Müzik ve Video Uygulaması Collab'ı Duyurdu

Facebook, TikTok yarı müzik ve video uygulaması Collab’ı resmen duyurdu. Collab, Facebook’un NPE olarak adlandırdığı araştırma ve geliştirme takımının bir eseri olarak şu lahza için sadece ABD’deki iOS kullanıcılarının kullanımına sunulmuş durumda. Uygulama, mayıs ayından beri bulunduğu beta sürümünü geçerek iOS platformlarındaki yerini aldı ve uygulamanın yakın zamanda öteki ülkelere de gelmesi bekleniyor. 

Collab, farklı alanlara yönlendirilmiş videoları birleştirerek kullanıcıların kendi oluşturdukları bestelerle yeni bir aranjman yapmasına ihtimal sağlıyor. Gerçekte bununla birlikte tıpatıp TikTok gibi öteki kullanıcıların yapmış olduğu videoları keşfedebiliyor ve birlikte yeni içerikler üretebiliyorsunuz. 

Facebook, Collab ile TikTok’a karşı taraf olabilir

facebook collab

Yalnızca 15 saniyelik videolara izin bahşedilen bu başvuru, kullanıcıların öteki kişilerle etkileşime girerek videoları birleştirmesine olasılık sağlıyor. Örnek verecek olursak; Collab’da diğer bir kullanıcının yalnızca ayağını yere vurarak ritim oluşturduğu bir videoya, söylediğiniz bir şarkıyı ekleyebilme şansınız bulunuyor. 

Gerçekte içeriklerini beğendiğiniz diğer kullanıcıları da takip edebiliyorsunuz. Collab, kaydedilen videoları Instagram veya TikTok gibi Collab’dan ayrı platformlarda da paylaşabilme seçeneği sunuyor. Facebook’un bu yeni uygulaması, milyonlarca kullanıcısı bulunan TikTok’un karşısına dişli bir muhalif olarak çıkacak gibi görünüyor. bununla birlikte Collab’da oluşturulan içerikler aynı zamanda TikTok’ta da paylaşılabileceğinden Collab kullanıcıları TikTok’un hem karşı keza de içinde olabilecekler.

Comments
To Top