Haber

Facebook, taklit özelliği üzerinden İtalyan geliştiriciye 4,7 milyon ABD doları ödeme emri verdi

Facebook, taklit özelliği üzerinden İtalyan geliştiriciye 4,7 milyon ABD doları ödeme emri verdi

Facebook’a, sosyal ağın “Yakındaki” özelliği üzerinden İtalyan bir geliştiriciye 3,83 milyon Euro (yaklaşık 4,72 milyon ABD Doları) tazminat ödemesi emredildi. Reuters, Milano merkezli temyiz mahkemesinin, Facebook’un bu özelliği geliştirici Business Competence’nin Faround uygulamasından kopyaladığını söyleyen 2019 kararını onayladığını bildirdi.

Davanın geçmişi 2012 yılına dayanıyor. O sene, Business Competence tasarlanan Faround’u başlattı kullanıcıların bulundukları yere yakın Facebook arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olmak için. Reuters’in daha önce bildirdiğine kadar, başvuru İtalyan pazarında tez kuvvet kazandı. Fakat, yalnızca aylar sonradan Facebook, Foursquare ve Yelp’in beğenileriyle rekabet eden kendi Etrafımda özelliğini başlattı ve Faround’un indirmelerinin düştüğü bildirildi.

Asıl şikayet 2013 yılında yapılmıştır

İtalyan yazılım geliştiricisi 2013 yılında bir dava açarak cevap verdi ve Reuters mahkemenin 2016 yılında lehine bir ön karar çıkardığını ve bunun 2017 yılında kamuoyuna açıklandığını bildirdi. Facebook Karara itiraz ederken İtalya’daki özelliği durdurmayı kabul etti, oysa sonraki mahkemeler İş Yeterliliğinin yanına yer aldı.

Karara yanıt veren bir Facebook sözcüsü, Reuters’e şirketin “mahkemenin kararını aldığını” ve “dikkatle inceliyor.”

Comments
To Top