Haber

Facebook reklamları Gürcistan’daki Haber Beslemelerini daha partizan ve daha az bilgilendirici yaptı

Facebook reklamları Gürcistan'daki Haber Beslemelerini daha partizan ve daha az bilgilendirici yaptı

The Markup göre Salı günü yayınlanan araştırmaya kadar, Facebook Gürcistan’daki siyasi reklam yasağını kaldırdığında, yerel Haber Kaynakları kayda değer ölçüde daha partizan ve daha az bilgilendirici ayla geldi.

Facebook, ABD siyasi reklamcılığını hemen arkasından yasakladı. 3 Kasım cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hatalı bilgilerle mücadele amaçlı daha ayrıntılı çabalarının bir parçası olarak. bununla beraber, platform 16 Aralık’ta yasağı kısmen kaldırdı ve 5 Ocak’taki Gürcistan ikinci turuna özel reklamlara müsade verdi.

Bu reklamların etkisini araştırmak için Markup, Gürcistan’da 58 Facebook kullanıcısına, İkinci tur seçimlerden önceki haftalarda Haber Kaynaklarında görünen içerik. Ortaya çıkan veriler (Github’da mevcuttur), Facebook Gürcistan’da siyasi reklamları her yerde açtığında kullanıcıların beslemelerinde büyük bir değişiklik olduğunu gösterdi.

haber içeriği ücretli siyasi içerikle boğulmuştu

Yasak uygulandığında, en politik Kullanıcıların beslemelerindeki içerik Atlanta Journal-Constitution, CNN veya The Wall Street Journal gibi haber kuruluşlarından geliyordu. Siyasi reklamlar geri yüklendiğinde, bu içerik Raphael Warnock’ın Senato kampanyasından, VoteGOP’tan ya da öteki siyasi gruplardan gelen ücretli siyasi içerikle boğulmuştu.

Markup keza Facebook’a tanıtım için ödeme yapılan belirtilmiş bir koşul da buldu. hatalı iddialar. Rapor, görevdeki Senatör David Perdue’nin rakibi Jon Ossoff’un “Çin tarafından satın alındığını ve düşmanlarımıza milli güvenliğimizi korkutma etmenin diğer bir yolunu sağlayacağını” iddia ederek 25.000 $ ‘lık reklam alımını vurguluyor.

Belgesel olarak. film yapımcısı Ossoff, iki filminin Hong Kong’da kısmen devlet destekli bir TV kanalı tarafından yayınlanmak üzere lisanslanması üzerine Çin bağlantılı ödemeler aldı. Fakat yayınlar, genel lisanslama işinin yalnızca minik bir bölümünü oluşturuyordu ve kampanyasının Çin hükümeti göre finanse edildiği ya da onaylandığı iddiası, doğrulayıcılar kadar hatalı olarak etiketlendi.

Rapor, birden çok kez sonra geliyor. Facebook kadar tanıtıldığı bariz şekilde yanlış reklamların raporları, genel olarak moderatörler reklamın önceki bir sürümünü kaldırdıktan sonradan bile terfi alıyor.

Facebook, bilhassa bir Rus’un 2016 başkanlık seçimlerinde uzun süredir siyasi reklam politikalarıyla çaba ediyor. tesir operasyonu sitede birdenbire çok kampanyayı başarıyla tanıttı Twitter gibi rakip platformlar kampanya reklamlarına iyice müsade vermedi, ama Mark Zuckerberg, tavır özgürlüğü gerekçesiyle platformda siyasi reklamlara izin vermenin önemini savundu ve yatırımcılara “Özel şirketlerin politikacıları ve haberleri sansürlemesinin dürüst olduğunu düşünmüyorum. “

Comments
To Top