Haber

Facebook Kullanırken Bilinmesi Gereken 7 Gizlilik Ayarı

Facebook Kullanırken Bilinmesi Gereken 7 Gizlilik Ayarı

Uzun yıllar ailemizin dostu olarak bildiğimiz Facebook sosyal medya platformunun, 2015 yılında Cambridge Analytica skandalı ile milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerini üçüncü şahıslarla paylaştığı ortaya çıkmış ve bu olaydan daha sonra skandallar birbirini izlemişti. Platforma duyulan güven azalmış olsa bile hala dünya çapında milyarlarca insan faal birer Facebook kullanıcısı durumunda.

Peki, bir Facebook hesabınız var diye mahremiyet ayarı yapmadan tüm bilgilerinizi paylaşmak zorunda mısınız? Muhakkak hayır. Facebook her ne kadar güven vermiyor olsa da platform üzerinden düzenleyebileceğiniz böylece çok mahremiyet ayarı var. Düzenleyeceğiniz her bir mahremiyet ayarı ile Facebook göre paylaşılan bilgilerinizi, size gösterilen reklamları hatta internet dünyasında görünürlüğünüzü bile kontrol edebilirsiniz.

Facebook’ta gizliliğinizi üst düzeyde yakalamak için yapmanız gereken 7 mahremiyet ayarı:

Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları düzenleyin. Size reklamı gösterilen firmaları düzenleyin. Size gösterilen reklam konularını düzenleyin. Reklam görmeniz için paylaşılan verileri düzenleyin. Facebook hesabınızın internette bulunurluğunu teftiş edin. Yüz tanınma ayarlarınızı değiştirin. Bilgi ve paylaşımlarınızı görebilen kişileri düzenleyin.

Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları düzenleyin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle antre yapın. Adım #3: Sağ üstteki köşedeki aşağı yönlü ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Mahremiyet menüsünü açın. Adım #5: Buradan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sol taraftaki sütundan Uygulamalar ve İnternet Siteleri sayfasını açın. Adım #7: Karşınıza Facebook hesabınız ile giriş yaptığınız bütün mobil uygulamalar, internet siteleri ve platformlar çıkacak. Adım #8: Gör ve Düzenle butonu ile seçtiğiniz uygulamayı düzenleyebilir ya da kaldırabilirsiniz. Adım #9: Uygulamaların yanında yer alan onay kutuları ile toplu operasyon gerçekleştirebilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı

Bu gizlilik ayarı ile Facebook bilgilerinize erişen ya da hala erişmekte olan mobil uygulamaları, internet sitelerini ve platformları düzenleyebilirsiniz. Bir başvuru formu ile hesabınız arasındaki ilişkiyi keserek veri paylaşımını durdurabilirsiniz ancak daha önce elde etmiş oldukları verileri saklayabilirler. bu nedenle Facebook ile antre yaptığınız uygulamalara dikkat etmenizde fayda var.

Size reklamı gösterilen firmaları düzenleyin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle antre yapın. Adım #3: Sağ üstteki köşedeki altında yönü olan ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Mahremiyet menüsünü açın. Adım #5: Buradan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sol taraftaki sütundan Reklamlar sayfasını açın. Adım #7: İlk seçenek olan Reklamverenler sayfası üzerinden size reklamı gösterilen firmaları göreceksiniz.  Adım #8: Firmanın yanında yer alan Reklamları Gizle butonu ile o firmayı listeden kaldırabilirsiniz. Adım #9: Reklamlarına Tıkladığın Reklamverenler sayfası üzerinden öteki firmaları görebilir ve kaldırabilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı, reklam

Facebook reklam politikalarını sizin ilgilendiğiniz sayfalara ve tıkladığınız veya bambaşka bir etkileşimde bulunduğunuz reklamlara göre düzenler. Size reklamı gösterilen firmalar listesinden yeniden görmek istemediğiniz firmaları kaldırarak bir daha o firmanın veya aynı bir firmanın reklamının size gösterilmesini engellemiş olursunuz.

Size gösterilen reklam konularını düzenleyin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adım #3: Sağ üstteki köşedeki aşağıda yönü olan ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Mahremiyet menüsünü açın. Adım #5: Buradan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sol taraftaki sütundan Reklamlar sayfasını açın. Adım #7: İkinci seçenek olan Reklam Konuları sayfasında ilginizi çekmeyeceği düşünülen reklam konularını göreceksiniz. Adım #8: Daha Az Gör seçeneği ile o konuyla ilgili reklamların size gösterilmesini engellemiş olursunuz.

facebook, gizlilik ayarı, reklam konuları

Reklam Konuları sayfasında göreceğiniz konular adamakıllı size özel, sizin zaten ilginizi çekmeyeceği düşünülen konulardır. Öyle çok reklam ile meşgul edilen ana sayfanızı en azından ilginizi çekmeyen reklamlardan kurtarmak için yukarıdaki adımları izleyerek size gösterilen reklam konularını düzenleyebilirsiniz.

Reklam görmeniz için paylaşılan verileri düzenleyin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adım #3: Sağ üstteki köşedeki aşağıda yönü olan ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik menüsünü açın. Adım #5: Buradan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sol taraftaki sütundan Reklamlar sayfasını açın. Adım #7: Üçüncü seçenek olan Reklam Ayarları sayfası üzerinden reklamverenlerle paylaşılan verilerinizi düzenleyebilirsiniz. Adım #8: Ortaklardaki Hareketlerinle İlgili Veriler seçeneği üzerinden farklı internet sitelerindeki hareketlerinizin paylaşılmasını engelleyebilirsiniz. Adım #9: Sana Erişmek İçin Kullanılan Kategoriler seçeneği üzerinden reklamverenlerle paylaşılan herkese açık verilerinizin paylaşılmasını engelleyebilirsiniz. Adım #10: Gaye Kitleye Dayalı Reklamlar seçeneği üzerinden verilerinizi zaten kullanmakta olan reklamverenleri engelleyebilirsiniz. Adım #11: Facebook’un Dışında Gösterilen Reklamlar seçeneği üzerinden verilerinizin zaten paylaşıldığı ama reklamların size bambaşka internet sitelerinde gösterilme durumunu engelleyebilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı, reklam verileri

Listedeki böylece çok gizlilik ayarı arasında en uyarı edilmesi gereken reklam görmeniz için paylaşılan verileri düzenleme işlemidir. Ayarları düzenlerken Facebook’un iyice neler çevirdiğini zahmetsizce anlayabilirsiniz. Dilerseniz tüm bu laf konusu paylaşımları durdurarak en azından yeni veri paylaşımlarının önüne geçmiş olursunuz.

Facebook hesabınızın internette bulunurluğunu teftiş edin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adım #3: Sağ üst köşedeki aşağıda yönlü ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Mahremiyet menüsünü açın. Adım #5: Buradan Gizlilik Ayarı Kontrolü seçeneğine tıklayın. Adım #6: İnsanlar Facebook’ta Seni Nasıl Bulabilir? sayfasını açın. Adım #7: İlk adımda arkadaşlık isteklerinizi düzenleyebilirsiniz. Adım #8: İkinci adımda insanların sizi telefon numaranız ve e-posta adresiniz üzerinden bulgu durumunu düzenleyebilirsiniz. Adım #9: Üçüncü adımda ise arama motorları üzerinden katılmak durumunuzu düzenleyebilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı, görünürlük

Bir Facebook hesabınız var diye herkesin sizi görmesini benimsemek zorunda değilsiniz. Bulunurluk gizlilik ayarı üzerinden yapacağınız düzenlemeler ile insanların sizi Facebook’tan ya da Google gibi arama motorları üzerinden bulgu durumlarını düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz kimsenin sizi görmemesini bile sağlayabilirsiniz.

Yüz tanıma ayarlarınızı değiştirin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle antre yapın. Adım #3: Sağ üstteki köşedeki aşağıda yönü olan ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik menüsünü açın. Adım #5: Buradan Mahremiyet Ayarı Kontrolü seçeneğine tıklayın. Adım #6: Facebook’taki Veri Ayarların sayfasını açın. Adım #7: İlk adımda Facebook ile antre yaptığınız uygulamaları düzenleyebilirsiniz. Adım #8: İkinci adımda Facebook’un sizi fotoğraf ve videolarda bulgu durumunu düzenleyebilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı, yüz tanıma

Facebook’taki Bilgi Ayarların sayfasının ilk adımındaki başvuru düzenlemelerini daha önce anlatmıştık. Burada en önemli olan ikinci adım, Facebook’un sizi videolarda ve fotoğraflarda tanınma durumunu yani yüz tanınma ayarlarını düzenliyor.

Eğer bu seçeneği onaylarsanız Facebook sizin herhangi bir yerde paylaşılmış bir fotoğraf ve videonuz üzerinden sizi tanıyabilir, o görsel ile ilgili bütün verileri kaydedebilir ve paylaşabilir. Bu seçeneği pasif ülkü getirmek tercih edilebilecek en iyi seçenek olacaktır.

Veri ve paylaşımlarınızı gören kişileri düzenleyin:

Adım #1: Facebook internet sitesini açın. Adım #2: Hesap bilgilerinizle antre yapın. Adım #3: Sağ üst köşedeki aşağıda yönü olan ok butonuna tıklayın. Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik menüsünü açın. Adım #5: Buradan Mahremiyet Ayarı Kontrolü seçeneğine tıklayın. Adım #6: Paylaştıklarını Kimler Görebilir? sayfasını açın. Adım #7: İlk adımda profil bilgilerinizi kimlerin göreceğini düzenleyebilirsiniz. Adım #8: İkinci adımda gönderilerinizi ve hikayelerinizi kimlerin göreceğini düzenleyebilirsiniz. Adım #9: Üçüncü adımda birey engellemelerini düzenleyebilirsiniz.

facebook, gizlilik ayarı, paylaşım

Facebook gizlilik ayarı denilince ilk akla gelen, en basit ve kolay mahremiyet ayarı; bilgilerinizi ve paylaşımlarınızı görebilen kişileri düzenlemektir. Bu ayarları profil sayfanız üzerinden ya da her bir gönderi sırasında düzenleyebilirsiniz. En özel bilgilerinizi Yalnızca Ben olarak planlamak, arkadaşlarınızın muhtemel data paylaşımları sırasında sizin de arada onlarla birlikte paylaşılmanızın önüne geçecektir.

Facebook’un adı her ne değin skandallara karışmış olsa da, gerçi hala en geniş mahremiyet ayarı seçenekleri sunan sosyal medya platformudur. Yukarıdaki adımları izleyerek karşınıza çıkan mahremiyet seçeneklerini size en uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Böylece en azından gelecekte yaşanacak bilgi paylaşım skandalları aralarında olma ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Comments
To Top