Haber

Facebook, Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Paylaştığı İçin 6,1 Milyon Dolar Ceza Aldı

Facebook, Kullanıcı Bilgilerini İzinsiz Paylaştığı İçin 6,1 Milyon Dolar Ceza Aldı

Güney Kore‘nin Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu bu yılın ağustos ayında kurulmuştu. Kurumun yaptığı açıklamada Facebook’ta, ülkedeki 18 milyon kullanıcının 3,3 milyonunun bilgilerini istekleri dıştan operatörlerle paylaşmasını sağlayan bir sistem olduğu için firmaya 6,1 milyon dolar ceza kesildiği ifade edildi. 

Açıklamada bu sıkıntının Mayıs 2012 ile Haziran 2018 aralarında gerçekleştiği belirtildi. Birisi başka bir operatörün servisine Facebook ile antre yaptığında, kullanıcının dost listesinin istekleri dıştan operatörle paylaşıldığı belirtildi.

Cezai işlem gelebilir

facebook

Komisyondan gelen açıklamada Facebook Ireland Ltd bu sorundan sorumluluk sahibi tutuldu. Firma bu cezanın arkasında diğer taraftan cezai operasyon için incelenecek. Facebook ise yaptığı açıklamada suçlamalara yönelik detay vermedi.

Firmanın Güney Kore’deki bir sözcüsü, yaptığı açıklamada “Yapabildiğimiz dek yüksek oranda analiz sürecine asistan olmaya çalışsak da Kişisel Bilgileri Koruma Komisyonu’nun bir cezai analiz istek ettiğini açıklamaktan dolayı üzgünüz” dedi.

sosyal ağ devinin sözcüsü, konuyla ilgili daha ayrıntılı bir tanımlama yapmaktan çekindi. Açığın detayları şimdilik belirli yok. Facebook’un da henüz kararın detaylarını incelemediği belirtildi. Yani işyeri da tamamen sürece etken yok.

Facebook çoğu kez ağız dalaşı konusu oluyor

facebook

Aslında Facebook, özellikle de 2018 yılının sonlarından bu yanlamasına sık sık sorunlarla karşılaştı. Bilhassa Cambridge Analytica gibi skandallar büyük sansasyon yaratmıştı. sonra firmanın kurucusu olan Mark Zuckerberg de mahkemeye açıklama vermişti. 

Facebook uzun zamandır eleştirilere konu olsa da şirketin büyümesi durmuyor. Her ne değin Facebook, internet sitesi olarak kullanıcı sayısı kaybetse de Instagram ve WhatsApp gibi bir takım manâlı platformları da bünyesinde bulundurmaya devam ediyor. 

Comments
To Top