Haber

Facebook, Instagram Çakması Siteler Açan Türk Yazılımcıya Dava Açtı

Facebook, Instagram Çakması Siteler Açan Türk Yazılımcıya Dava Açtı

Instagram ve Facebook ile giriş yaparak üye olduğumuz, kullandığımız başvuru ve hizmetlerin kim ya da kimler kadar geliştirildiğini iyi araştırmak durumundayız. Facebook’un iddialarına tarafından İstanbul’da yaşamış Ensar Şahintürk, geliştirdiği 20’den pozitif Instagram klonu site ile kullanıcı bilgilerini topladı. 

ZDNet’in aktardığı habere tarafından Facebook, klon siteleri kapatması için daha önce Şahintürk’e daima ulaşmaya çalıştı. Fakat olumlu yönde herhangi bir adım göremeyince de dava kararı verildi. Klon siteleri işleterek ziyaretçilere kendi reklamlarını belirten Şahintürk, açılan davanın sonucunda bu işten elde ettiği gelirleri Facebook’a geri ödemek zorunda kalabilir. 

Klon sitelerin çoğu hala faal ve toplamda 100.00’den artı kullanıcı bilgisi çalındı:

 

UYARI: Instagram ile giriş seçeneğine sahip, geliştiricisi güvenilir olmayan başvuru ve hizmetleri lütfen kullanmayın.

Facebook’un mahkemeye sunduğu söylenen diğer bilgilere kadar söz konusu siteler arasında jolygram.com, imggram.com, imggram.net, finalgram.com, pikdo.net ve ingram.ws gibi adresler bulunuyor. Ayrıca Şahintürk’ün bu sitelerle ilişkili olduğu tespit edilen 30.000’den pozitif Instagram hesabının askıya alındığı da belirtiliyor. Siteler aracılığı ile verileri toplanan Instagram hesabı sayısı ise 100.000’i buluyor.

Facebook’un iddialarına kadar Şahintürk, bu siteler aracılığı ile hesaplardan topladığı profil bilgilerini Instagram dışı adreslerde yayınlıyor. Bu sitelerde kendi reklamlarını gösteriyor. Yani insanların başka mecralarda yayınladıkları bireysel bilgilerini, fotoğraflarını izinsiz olarak kendi sitelerinde gösteriyor. Hem bu sitelerden toplandığı ifade edilen bilgilerin, diğer üçüncü taraflara satılma, işletilme riski olduğu da söyleniyor.

Comments
To Top