Haber

Facebook, Düşünceleri Harekete Dönüştürecek Bir Araç Geliştirdiğini Duyurdu

Facebook, Düşünceleri Harekete Dönüştürecek Bir Araç Geliştirdiğini Duyurdu

Facebook, yeni nesil teknolojiler üstüne yatırımlar yapmaya devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiş olduğu sene sonu toplantısında, çalışanlarına şirketin kesintisiz gelişmekte olduğunu ve kayda değer yeni teknolojik gelişmeler üstünde çalıştıklarını belirtti. 

Bu gelişmeler aralarında iki uyarı çeken teknoloji bulunuyor. Bunlardan ilki, uzun makaleleri okumaya gerek kalmadan özet geçen TLDR adında bir suni zeka asistanı. Diğer teknolojik teknoloji ise insanların düşüncelerini algılayıp bu düşünceleri eyleme dökecek bir sensör olarak karşımıza çıkacak. 

Kullanıcılar, uzun makaleleri okumak zorunda kalmayacak

facebook yapay zeka

Buzz Feed kadar aktarılan bilgilere kadar Facebook, yeni yapay akıl asistanıyla insanların uzun metinleri okumaktan kaçındığını gözlemleyerek önemli bir yeniliğe imza atmış olacak. Şirketin geliştirmekte olduğu suni akıl asistanı, okuması uzun süren metinleri özetleyerek maddeler halinde kullanıcıya sunacak. TLDR adını alacak bu yardımcı, metinleri kullanıcıya sesli bir şekilde okuyabilme özelliğine de sahip olacak. Kullanıcılar, TLDR baştan sona gönderilere sesli bir şekilde cevap verebilecek. 

Facebook, 2019 yılında CTRL Labs adlı us gücü üstüne faaliyet gösteren şirketi satın almıştı. Şirket, beyinden gelen sinyalleri somut harekete dönüştürecek bir sensör üzerinde çalışmalara başlamış durumda. Facebook’un teknoloji yöneticisi Mike Schroepfer, bu sensörün ileride oyun , sanal bir nesneyi ya da karakteri kontrol etmek gibi amaçlar için kullanılabileceğini açıklama etti.

Comments
To Top