Haber

Facebook, COVID-19 Aşısı ile İlgili Yalan Bilgileri Platformdan Kaldıracak

Facebook, COVID-19 Aşısı ile İlgili Yalan Bilgileri Platformdan Kaldıracak

İnternet ortamı içerisinde birçok bilginin olduğu ve ne yazık ki bu bilgilerin doğruluğundan birçok süre belirlenmiş olamadığımız bir yer. Özellikle Facebook gibi dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya platformlarında herkesin data paylaşabildiği göz önüne alındığında veri kirliliğinin önlemek hayli zorlama gibi gözüküyor.

Yanlış olmasına rağmen halk bu tarz platformlarda çoğu kişi kadar paylaşılan bilgilere inanabiliyor. Facebook, bu stil durumların önlemek için hatalı bilgilendirme hakkındaki politikalarını tekrar düzenledi. Önümüzdeki hafta itibariyle başlayacak olan COVID-19 hakkındaki yalan ve/veya hatalı bilgiler, platformdan kaldırılacak.

Facebook ve Instagram’da yanlış COVID-19 bilgileri silinecek:

Facebook COVID-19

Ayrıca Facebook ayrıca de Instagram platformlarında bu zamana değin COVID-19 ile ilgili hatalı birçok bilginin silindiğini belirten şirket, bununla birlikte aşıyla ilgili danışıklı dövüş teorilerini ve bu tarz bir aşının var olmadığını belirten paylaşımları da sileceğini açıkladı. Yani COVID-19 aşıları hakkında bahşedilen yanlış bilgilerin yanı sıra komplo teorileri veya aşıyı ve tedaviyi yalanlayan, bunlara karşı gelen şahısların de paylaşımları silinecek. Bundan önce de Facebook, Ekim ayı itibariyle insanları aşıdan caydıran reklamları platformdan kaldırmıştı ve bu stil reklamların yayınlanmasını yasaklamıştı.

Şu esas kadar üç adet COVID-19 aşısı geliştirildiği biliniyor. Bunlar Pzifer, Moderna ve Astra Zeneca kadar üretilen ve denemelerinde başarılı olan aşılar. gerçi böyle ciddi bir hastalığın aşısına bile karşısında olan bazı gruplar bulunuyor. Bu durumda devletler, afiyet otoriteleri ve sosyal medya platformları insanları içten şekilde rehberlik etmek için büyük bir mücadele içerisine giriyor.

Comments
To Top