Haber

Facebook, Capitol isyanından sonra bazı siyasi harcamaları durdurdu

Facebook "acil durum" ilan ediyor ve Trump videosunu kaldırıyor

Facebook, ilk olarak Axios göre bildirildiği üzere, geçen hafta ABD Kongre Binası’na düzenlenen ölümcül saldırının arkasında siyasi eylem komitelerine katkılarını duraklatacağını Pazartesi günü duyurdu.

“Geçen hafta DC’de yaşanan korkunç şiddetin gerisinde, Facebook sözcüsü Danial Robert Pazartesi günü The Verge’e verdiği demeçte, tüm PAC katkılarımızı en azından mevcut çeyrek için duraklatırken, politikalarımızı gözden geçiriyoruz ”dedi.

Facebook’un siyasi harcamalarının dondurulması en azından 2021’in ilk çeyreğine kadar sürecek. Bu donma, Facebook’un tüm siyasi harcamalarını değil, yalnızca PAC katkılarını etkileyecek.

“PAC katkılarımızın tamamını durduruyoruz. en azından mevcut çeyrek. ”

sosyal medya şirketi, JPMorgan Chase, Citigroup ve Goldman Sachs dahil olmak üzere siyasi katkıları durduran bir grup diğer özel şirkete katılıyor. Axios’a tarafından Microsoft Pazartesi günü siyasi harcamalarını “geçen haftaki olayların sonuçlarını değerlendirene değin” duraklatacağını duyurdu.

Microsoft, The Verge’den gelen açıklama taleplerine hemen cevap vermedi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Kongre Binası’nda yaşanan ölümcül Trump yanlısı ayaklanmanın arkasında siyasi harcamaların donması yaşandı. Günler daha sonra, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, Michael Flynn ve Sidney Powell gibi kişilere ait yüksek profilli QAnon hesaplarını yasakladı. Hafta sonu boyunca, hem Facebook keza de Twitter, Başkan Donald Trump’ı kurallarını ihlal ettiği ve daha artı şiddeti teşvik ettiği için kalıcı olarak yasakladı.

Twitter, Kasım ayında PAC’yi resmen kapattı. “Siyasi nüfuzun satın alınması değil kazanılması gerektiğine olan inancımız doğrultusunda Twitter, Siyasi Eylem Komitesini resmen kapatacak; #PAC. Bir Twitter sözcüsü o sırada yaptığı açıklamada, #PAC 2018’den beri adaylara bağış yapmadı ve kalan parayı partizan olmayan seçmen kaydı etkinliklerini cesaretlendirmek için bağışlıyor “dedi.

Comments
To Top