Haber

Facebook “çalmayı durdur” ifadesini yasakladığını söylüyor

Facebook "çalmayı durdur" ifadesini yasakladığını söylüyor

Facebook, 6 Ocak’ta Capitol binasına saldırgan mafya ile ilgili ifadelerin yaygın bir şekilde geçici olarak yasaklanması da dahil almak üzere, 20 Ocak’ta Başkan seçilen Joe Biden’in göreve başlaması öncesinde, potansiyel olarak şiddet taşıyan isyana baskı yapıyor. Facebook başkan yardımcıları Guy Rosen ve Monika Bickert tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir gönderide enine boyuna açıklanan politika, ağda hâlâ yaygınlaşıyor gibi görünen olağandışı derecede agresif bir politika olan “çalmayı durdur” kelimelerini taşıyan her türlü içeriği içeriyor.

Gönderide, “Önümüzdeki iki haftayı büyük bir toplumsal durum olarak ele alıyoruz,” yazıyor. “Coordinating Harm politikamız kapsamında ‘çalmayı durdur’ ibaresini taşıyan içeriği acilen Facebook ve Instagram’dan kaldırıyoruz … ABD başkanlık seçimlerinin sonucuna aleyhinde şiddete yol açabilecek etkinlikler düzenlemeye yönelik sürekli girişimlerle ve DC’de Çarşamba günkü şiddete karışanlar göre, göreve başlangıç yolunda bu ek adımı atıyoruz. “

” Geçen hafta olası güçlü olarak ilgili her şeyi kaldırdık “

Gönderi şöyle devam ediyor: “Bu yeni adımın uygulanmasının ölçeğini artırmak azıcık zaman alabilir, fakat manâlı sayıda gönderiyi zaten kaldırdık.”

Yaptırımın hala eksik olduğunu kabul etmek. Verge, herhangi bir içerik hemencecik kaldırılmadan “çalmayı durdur” ifadesini taşıyan bir metin yayınlayabildi.

Facebook keza otomatik olarak dahil olmak üzere seçimden önce oluşturduğu bir dizi politikayı da yerinde tutacaktır. “Yüksek oranda dehşet söylemi barındırmaya başlayan” grup sayfalarındaki herhangi bir gönderiye yapılan yorumların devre dışı bırakılması.

Göreve dışarı giden günlerin Başkan Trump destekçilerinden zorlama getirebileceğine dair şimdiden işaretler var. FBI, Washington DC’nin yanı sıra 50 eyalet başkentinin hepsinde “silahlı protestolar” planlandığı konusunda uyardı. Herhangi bir sivil isyan durumunda Washington’da açılış esnasında 15.000 kadar Ulusal Muhafız askeri konuşlandırılacak.

Capitol baskınının anında gerisinde Facebook, hesabını askıya almadan önce Trump’tan gelen bir dizi gönderiyi engelledi süresiz. Platform keza, bu eylemlerin gerisinde Stop the Steal hesaplarına yönelik daha sert bir yaklaşma benimsedi ve onlara şiddeti özendirme etme ihtimali varmış gibi davranıyor.

Bu hafta Reuters ile yaptığı bir röportajda Facebook COO’su Sheryl Sandberg, Facebook’un saldırgan ılımlılık, zorlama kullanan grupları büyük ölçüde platformdan uzaklaştırdı. Sandberg, “QAnon, Proud Boys, Stop the Steal, geçen hafta muhtemel zorlama olaylarıyla ilgili olan her şeyi yine indirdik” dedi. “Kendimce bu etkinlikler büyük ölçüde nefreti durdurma yeteneklerimiz olmayan, standartlarımıza sahip olmayan ve şeffaflığımıza sahip olmayan platformlarda düzenlendi.”

Comments
To Top