Haber

Facebook Çalışanları, Şirketin ‘Hayatlarını Riske Attığını’ Söyleyen Bir Açık Mektup Paylaştı

Facebook Çalışanları, Şirketin 'Hayatlarını Riske Attığını' Söyleyen Bir Açık Mektup Paylaştı

Facebook’ta çalışan bir grup moderatör, çarşamba günü toplu bir şekilde açık mektup yayınladılar. Yayımlanan mektupta, dev sosyal ağ şirketinin “hayatlarını riske atmalarını istediğini” söyleyen moderatörler, aynı zamanda aile yakınlarının da riske girdiğini söylüyorlar. Yayınlanan mektupta Facebook’un koronavirüs pandemisinin ortasında moderatörlerden işe geri dönmeleri istediği bahis ediliyor. Facebook’a ait sosyal ağ platformlarında içerikleri inceleyen moderatörler, yayımladıkları açık mektupta doktor notu alarak ofise gitmekten maruz kalabildiklerini, oysa yüksek risk seviyesinde aile ferdi yer alan çalışanların bu fırsata sahip olmadığını belirtti. 

Mektupta “Birkaç ofiste birden fazla Covid-19 vakası meydana geldi” diyen Facebook çalışanları, yayımladıkları metinde “Çalışanlar, Facebook yöneticileri ve Accenture, CPL gibi Facebook’a dıştan çalışan sağlayan firma yöneticilerinin, bizi gözetmek ve işimize değer tahsis etmek için ivedi adımlar atmalarını istiyoruz. Reddedildik. Bu mektubu, diğer bir seçeneğimiz kalmadığı için yayımlıyoruz.” ifadeleri yer aldı. 

facebook

“Facebook’un yapay zekası beceriksiz kalıyor”

Mektup yazarlarına göre Facebook’un moderatörleri ofise geri dönmeye zorlamasının nedeni, şirketin suni zeka tabanlı moderasyon sisteminin doğrusu işe fayda olmaktan yıllardan beri uzakta olmasından kaynaklanıyor. Mektupta, her gün çocuk istismarından sansürlenmemiş şiddete kadar sayısız zararlı içeriği bakmak zorunda kalan moderatörlerine Facebook tarafından akıl sağlığı hizmeti sağlamadığı da açıklama ediliyor. 

Moderatörler, yayımladıkları açık mektupta Facebook’tan ve Facebook için taşeron şekilde emekçi çalıştıran şirketlerden risk ödemesi, pandemi döneminde daha esnek alıştırma imkanı ve zihinsel afiyet hizmetine erişim imkanı talep ediyor. 

Facebook sözcüsünden açıklama geldi

Facebook

Bu mektubun yayımlanmasının peşinde bir Facebook sözcüsünden de yorumlama geldi. Mektupta yer alan bazı iddialara itiraz öden sözcü, “Moderatörlerin yaptığı değerli işleri takdir ediyoruz ve bununla birlikte afiyet ve güvenliklerine öncelik veriyoruz” dedi. “Açık bir iç diyaloğa inanmamıza rağmen, bu tartışmaların dürüst olması gerekir. 15.000 küresel moderatör çalışanımızın çoğunluğu halihazırda evden çalışıyor ve salgın boyunca çalışmaya devam edecek.” diyen Facebook sözcüsü, “Hepsi işe başladıkları birincil günden itibaren sıhhat hizmetlerine ve kolaylık kaynaklarına ulaşabiliyorlar. Hem Facebook, herhangi bir büro içi çalışmada tesisleri tehlikesiz yetişmek için sıhhat rehberliğine dikkat ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Peki sizler Facebook çalışanlarının sunduğu açık mektup ve bu mektubun gerisinde Facebook’tan gelen izah etme hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top