Haber

Facebook “acil durum” ilan ediyor ve Trump videosunu kaldırıyor

Facebook "acil durum" ilan ediyor ve Trump videosunu kaldırıyor

İsyancılar Çarşamba günü ABD Kongre Binası’nı bastığında Facebook, Başkan Donald Trump’ın şiddete yanıt veren bir videosunu kaldırdı. Karar, videonun platforma gönderilmesinden yaklaşık bir saat daha sonra verildi.

“Bu bir ivedi şart ve Başkan Trump’ın videosunu kaldırmak da dahil elde etmek üzere yerinde ivedi şart önlemlerini alıyoruz,” Facebook başkan yardımcısı Guy Rosen tamlık, Çarşamba günü bir tweet’te söyledi. “sürekli baskı riskini eksilmek yerine katkıda bulunduğuna inandığımız için onu kaldırdık.”

Bu acele bir durumdur ve Başkan Trump’ın videosunu kaldırmak da dahil olmak üzere yerinde ivedi koşul önlemlerini alıyoruz. Onu kaldırdık, çünkü dengede devam eden kuvvet riskini azaltmaktan ziyade katkıda bulunduğuna inanıyoruz.

– Guy Rosen (@guyro) 6 Ocak 2021

Trump’ın videosunda, Milletvekilleri olarak ABD Başkenti’ne inen mafya şiddeti 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamaya ayarlandı. Dakikalık klipte Trump, isyancıları birincil işgalin başlamasından saatler sonradan barışçıl bir şekilde “eve gitmeye” çağırdı. Ayrıca en son ABD tercih sonuçlarının haksız olduğuna dair yanlış iddialarda bulundu.

Trump videoda hatalı bir şekilde “Bizden çalınan bir seçim oldu” dedi. “Heyecanlı bir seçimdi ve bunu herkes biliyor, bilhassa karşı taraf. Lakin hemen eve gitmelisin. “

Bir saatten kısa bir zaman sonradan Facebook, Trump’tan saldırıyı haklı çıkarmaya çalışan ve destekçilerine” bu günü daima hatırlamalarını “söyleyen bir metin gönderisini de kaldırdı

İlgili

Twitter, Trump videosunu ‘baskı riskini’ öne sürerek kısıtlıyor

İlgili

YouTube, Capitol saldırısını ele bölge Trump videosunu kaldırıyor

< Facebook, Trump'ın videosunu nihayet en ince ayrıntısına kadar kaldırmaya karar vermeden önce birkaç etiket koydu. Bu önceki etiketler, Trump'ın 2020 başkanlık seçimlerinin haksız olduğu iddialarını çürütmeye odaklanmıştı. YouTube keza bir tweet'te, "Öteki şirketler gibi, bu videolara da müsade veriyoruz çünkü tercih sonuçları ve YT'de oyları sayma süreci tartışılmasına müsade veriliyor. Bu videolar dikkat çekici bir şekilde gösterilmiyor ya da tavsiye edilmiyor. ”

Twitter, Trump’ın videosunu” baskı riski “olarak etiketledi, ama yayınlandığı anda kaldırmadı.

18:21 PM ET güncellendi: Facebook’un, videoya ek olarak Trump’ın metin gönderisini kaldırma kararı eklendi.

Comments
To Top