Haber

Facebook, 2020’nin İlk Yarısını Kapsayan Şeffaflık Raporunu Yayınladı (Türkiye’de Durum Ne?)

Facebook, 2020'nin İlk Yarısını Kapsayan Şeffaflık Raporunu Yayınladı (Türkiye'de Durum Ne?)

Facebook, dönem dönem halka açık olarak paylaştığı Şeffaflık Raporu’nu 2020 yılının birincil yarısını kapsayacak şekilde yeniden yayınladı. Şirketin yayınladığı yeni rapor, Topluluk Standartları Uygulama Raporu ve öteki raporların yanı sıra Kullanıcı Verilerine Karşın Devlet Talepleri raporunu da içeriyordu.

Facebook’un yayınladığı verilere göre şirket, 2020 yılının birincil yarısında; yani Ocak – Haziran ayı döneminde kullanıcı verilerine yönelik toplamda 173.592 devlet talebi almıştı. Bu layık, bir önceki yarıyıl olan 2019’un 2. yarısına tarafından %23’lük bir büyüme yaşadı. 2019’un ikinci çeyreğinde devlet talebi sayısı 140.875’ti.

Devlet taleplerinde ABD 1. sırada:

facebook

Facebook’a gelen kullanıcı verilerine karşın devlet talebi en fazla Amerika Birleşmiş Devletleri kaynaklıydı. Amerika Birleşik Devletleri’ni peşine düşüp takip eden ülkelerse Hindistan, Almanya, Fransa ve Birleşmiş Krallık’tı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki talep sayısı bir önceki yarıyıla göre %20’lik bir yükselme yaşamıştı.

Türkiye’nin durumu:

türkiye facebook

Facebook’un Kullanıcı Verilerine Yönelik Devlet Talepleri raporunda Türkiye de üst sıralarda yer aldı. Facebook, Türkiye’den toplamda 6.171 istek aldı. Bir önceki yarıyılda Facebook’tan istenen kullanıcı verisi talebiyse 4.306’ydı. Bu veriler ışığında ülkemiz kadar yapılan talepte %43’lük bir yükselme olduğunu görüyoruz.

Kısıtlamalarda durum ne:

facebook

Facebook’un yayınladığı Şeffaflık Raporu’nda raporu kapsayan dönemde hangi ülkenin Facebook ürünlerine erişimi ne dek süreyle kısıtladığı da paylaşıldı. Listenin başında 38 hafta 3 gün ve 19 saatle Hindistan yer alırken Hindistan’ı Myanmar, Etiyopya, Vietnam ve Irak peşine düşüp takip etti. Paylaşılan verilere tarafından Türkiye ise 2020 yılının birincil çeyreğinde toplamda 11 saat boyunca Facebook ürünlerine olan erişimi kısıtlamış gözüküyor.

Facebook’un detaylı olarak yayınladığı Şeffaflık Raporu’na bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilir ve diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top