Haber

F1 Sakhir GP’de Mercedes’ten Çok Büyük Hata: Perez Son Sıradan Gelip Kazandı

F1 Sakhir GP'de Mercedes'ten Çok Büyük Hata: Perez Son Sıradan Gelip Kazandı

Formula 1’de sezon sonu, kendi başına bir Formula 1: Drive to Survive sezonu olmayı adalet edecek dek renkli geçiyor. Monza GP’de kazalarla başlayan bu ilgi çekici işlem ülkemizde yapılan GP’de de devam etmişti. Sakhir pistinde yapılan Bahreyn GP de bu yarışlardan biri oldu.

Mercedes’in Williams’tan çağırdığı pilotu George Russell, ilk olarak takım arkadaşı Bottas’ın önüne geçerek yarışta ilk sıraya yükselmişti. Genç pilot ilk pitstopların ardından da liderliğini devam ettirmeyi başarmıştı. 

Perez harika yükseldi

perez

Yarışa damga vuran performans ise Sergio Perez oldu. Eski bir motorla yarışan Meksikalı pilot, yarışın başında yaşanan sıkıntılara karşın basamakları az daha birer birer tırmanarak üçüncü sıraya değin yükseldi. Gelecek sene için koltuğu olmayan Sergio Perez’in ismi Albon’un yerine Inkar Bull için geçiyor.

Epeyce kısa ve seri olan pistte yaklaşık olarak hiç DRS kapatmayan pilotlar sık sık geçişler yaptı. Tur bindirme süreçlerinin de başlamasıyla birlikte otomobiller sıkça benzer karede toplanırken seyircilere de neşeli anlar yaşattı. 

Eskiden çöl şartları sebebiyle motoru epeyce zorlayan GP bu kere gece yapıldı. Çölden gelen kum nedeniyle araçların zaman zaman piste tutunmakta zorlandıkları görüldü. Mercedes pit duvarı ise tüm sezonun hatalarını yaklaşık olarak toplayıp tek turda gerçekleştirdi.

Mercedes’ten kaotik pit

mercedes

Williams’ın yedek pilotu Aitken’in ön kanadı kırılınca sanal emniyet aracı uygulaması yapıldı. İki yıldır çoğu kez çift pit stopu aynı anda yapan Mercedes, bu kez her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. Russell’ın lastikleri hatalı takılırken Bottas’ın lastiklerinden biri ise takılamadı. 

Mercedes duvarının yaptığı bu hata sonrasında Mercedes pilotları 4. ve 5. sıraya dek geriledi. 68. turda her yerde başlayan yarışta hemen hemen bir konvoy halinde araçlar öne çıkmak için çaba verdi. Russell tekrar 2. sıraya dek yükselse de sol arkadaki lastiğinin patladığı gerekçesiyle pite çağrıldı. 

Sezonun son yarışı önümüzdeki hafta tekrar Orta Doğu’da yapılacak. Abu Dhabi GP ile birlikte bu sezon sona ermiş olacak. Yaşadığı tüm problemlere karşın Russell, 10. sıraya yükselerek kariyerinde ilk puanını almış oldu. Perez’in birincil galibiyeti, Ocon’un birincil podyumu ve Russell’in birincil puanı ile bu yarış uzun zaman konuşulacak.

Comments
To Top