Haber

Exxen’in ‘Dev’ YouTuber Transferleri, İzleyicilerden Karşılık Bulamamış Görünüyor

Exxen'in 'Dev' YouTuber Transferleri, İzleyicilerden Karşılık Bulamamış Görünüyor

Pandemi nedeni ile sinemaların kapanması, doğal olarak dijital platform sayısının gün geçtikçe artması sonucunu ortaya çıkardı. Son yıllarda Türkiye’de en çok izlenen programların yayınlandığı TV8’in sahibi ve yapımcı Acun Ilıcalı’nın yeni platformu Exxen de bunlardan birisi olacak. Şüphesiz TV ve sinema dünyasından bilinen isimler Exxen’de çeşitli içeriklerde irtifa gösterecekler. Fakat platformun başlıca transferleri YouTube cephesinden oldu.

Üç dört bambaşka program üstünde çalıştıklarını söyleyen Enes Batur, Kirli Çamaşırlar programı ile Orkun Işıtmak, Konuşanlar skeçleri ile Hasan Can Kaya manâlı transferler aralarında. Hatta Kaya’nın aktarma Konuşanlar’ın tüm bölümlerini YouTube’dan kaldırması tepki ile karşılanmış, ilk günden 60 bin abonesini kaybetmişti. 

YouTube izleyicileri için YouTuber’ların Exxen’de olması pek de önemli yok:

webtekno anket

Anket devam ediyor, buraya tıklayıp siz de oy kullanabilirsiniz.

Tekno Ekip YouTube kanalımızın kalabalık bölümünde düzenlediğimiz ankete 170 binden pozitif takipçimiz katıldı. Katılımcıların %59’u Exxen’i kullansalar bile YouTuberların içeriklerini izlemeyecekler. Buna karşın içeriğe kadar karar vereceğini söyleyenlerin oranı da %28. Aracısız Olarak izleyeceklerini belirtenler ise yalnızca %12’de kaldı.

Bu tablo bize gösteriyor ancak YouTube izleyicileri, içeriklerine zaten ücretsiz bir şekilde ulaşabildikleri üreticilerin ücretli platformda olmasını önemsemiyor. Bir başka deyişle Acun Ilıcalı ve Exxen ekibinin zinde transferler ile ulaşmak istediği başarıda, YouTuberların payı olmayacak gibi, en azından şimdilik durum böyle.

Exxen’den önce Exathlon örneği var:

Acun Medya, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en fazla bilinen YouTube ve Twitch içerik üreticilerini Survivor’un da çekildiği Dominik’e götürmüş, Exathlon programını çekmişti. Ilıcalı, programın önce sürpriz bir yerde yayınlanacağını duyurmuş, doğrusu yeni bir dijital platform kuracaklarının ilk sinyallerini vermişti. Ancak çekimlerden aylar sonra Exathlon, Netflix’te yayınlanmıştı. 

Yine Acun Medya Global göre Brezilya ve Yunanistan gibi ülkeler için TV formatında hazırlanan Exathlon programı, YouTube Türkiye’nin en bilinir yüzlerini Dominik’te toplayıp Netflix’e taşısa bile olumlu eleştiriler almadı. Program uzun zaman boyunca izlendi, oysa Netflix’te bu işin devam etmeyeceği aşikardı. Birçok izleyici, Exathlon Chanllenge’ın birer YouTube videosundan ayırt edilemez, hatta ara sıra daha kötü kurgulanmış olduğundan da bahsetti. 

Exxen’in YouTuber transferleri ile yapmaya çalıştığını, globalde YouTube’un kendisi de denemiş fakat başaramamıştı:

logan paul

Fiilen Exxen’in önünde bu konuda koskocoman bir global örnek var: Eski isimleri ile YouTube Red, yeni adı ile YouTube Premium. Her ne dek Türkiye’de hiç göremesek de YouTube Inkar’in çıkış amacı, dünyanın en tanınan simalarına özel içerik üretme fırsatı arzetmek, bu içerikleri ücretli abonelik sistemi ile YouTube kullanıcılarına satmaktı.

YouTube Inkar’de dünyanın en büyük bireysel kanalı PewDiePie’ın kurucusu Felix Kjellberg, maceralı geçmişi ile Logan Paul gibi isimler ve popüler kültürün en manâlı temsilcileri yer aldı. Nefret filmleri çekildi, diziler ve programlar yapıldı. Sonra ne mi oldu? YouTuberların aktarma edildiği YouTube Inkar projesi yeteri dek ses getirip abone toplayamayınca yerini YouTube Premium’a bıraktı.

YouTube artık içerik üreticileri için bir pazaryeri, oysa Exxen yapımcı rolünde bir platform:

orkun ışıtmak

Gelinen noktada YouTube Premium’un en büyük silahı içerik yok, reklam. Özel içerik formatları ise Katıl özelliği ile adamakıllı içerik üreticilerinin özgünlüğüne bırakılmış durumda. Yani YouTube, bundan böyle şirket olarak YouTuberların başrolda olduğu bir yapımcı rolünden uzaklaşıp, içerik üreticileri için bir “pazaryeri” olarak tayin yapıyor. Premium’a özel içerikler devam etse de bunlar global çapta yapılmıyor ve başroller YouTuberlar yerine Robert Downey Jr. gibi oyunculuk kariyeri olan, sinema yüzleri oluyor. 

Acun Medya’nın önünde böyle örnekler varken Türkiye özelinde yaptığı “YouTuberlar fazla popüler, onları aktarma edip özel içerikler çekelim” stratejisi, en azından izleyicilerin gözünde şimdilik tutmamış gibi. Tüm bu nedenlerle Exxen’in başarısını getirecek başlıca şeyin TV’nin sınırlarından kurtulmuş, başrollerinde Haluk Bilginer gibi, Cem Yılmaz gibi isimlerin yer alacağı orijinal dizi ve filmler olacağını söyleyebiliriz.

Comments
To Top