Haber

ExamSoft’un gözetmenlik yazılımında bir yüz algılama sorunu var

ExamSoft’un gözetmenlik yazılımında bir yüz algılama sorunu var

Suffolk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Gabe Teninbaum, ExamSoft’u deneme alma yazılımındaki önemli bir hatayı düzeltmeye çağırıyor: yüzleri tanıma hatası. Bu, sınava girenleri erteleyebilen veya sınavlarına tamamen başlamalarını engelleyebilen bir sorundur ve raporlara tarafından, koyu tenli insanları orantısız bir şekilde etkiler.

ExamSoft’un yazılımı, öğrencileri uzak sınavları tamamlarken kaydeder ve akademik sahtekarlık belirtilerini izler. Teninbaum’un raporu, imtihan katılımcılarının söyledikleri kişi olduklarını doğrulamayı amaçlayan ExamID adlı bir ExamSoft özelliğine değinmektedir. Bir öğrenci imtihan portalına ilk kez antre yaptığında, kendi fotoğraflarını (“esas görüntüsü”) yükler; daha sonra yazılımın kendi orijinal fotoğraflarına kadar teftiş ettiği gelecekteki sınavlara başlamadan önce diğer bir özçekim yapmaları istenir.

Incelemeler, yüz tanınma algoritmalarının durmadan Siyah yüzleri tanımlarken beyaz olanlardan daha pozitif hata yaptığını buldu. Ve bu çalışmalar özellikle ExamSoft’a odaklanmasa da, bu bir istisna gibi görünmüyor. Eylül ayında, beyaz olmayan çoğu sınava giren New York Times’a, yazılımın “cılız aydınlatma” sebebiyle onları tanımlayamadığını söyledi – açık tenli Teninbaum’un kopyalayamadığı bir sorun.

Aydınlatmayla ilgisi olmadığını düşünmeye başlayın. Yüz tanınma yazılımının beyaz olmayan insanlar için işe yaramayacağını varsayım ettiğimizden oldukça eminiz. @ DiplomaPriv4All – Alivardi Khan (@uhreeb) 8 Eylül 2020

@ ExamSoft SONUNDA anladım 4 saat sonradan KENDİMDE (SINAV SOFT sohbet temsilcisi için hala beklemede) MOCK SINAVINA NASIL GİDİLİR … YALNIZCA SİSTEM BENİ TANINAMAZ. TÜM IŞIKLARIN YANMIŞ OLDUĞU VE GÜNEŞ HALEN UZANMIŞTIR. DUYARLAYIN. pic.twitter.com/7K3yKT1y4n

— Futureesq1990 (@ futureesq1990) 17 Eylül 2020

Bu sonbaharın başlarında Teninbaum bir çözüm bulmaya koyuldu. Bu tür hataların zaten stresli bir döneme aşırı gerginlik eklediğine inanıyor. Teninbaum, The Verge ile yaptığı röportajda, “Bunlar, yüksek riskli bir sınava girmek üzere olan öğrenciler ve bu çok güzel bir şart yok” dedi.

“Bir sınava her girdiğinizde yalnızca sınava hedefe kilitlenmek istersiniz,” diye ekledi. “Bu ilave zorluklara sahip olduğunuzu hissetmek istemezsiniz.”

Teninbaum ayrıca optiğin kayda değer olduğuna inanıyor; okullar, ayrımcı olduğu aşina bir yazılım kategorisine güvenmemeyi marjinal öğrencilere borçludur.

Okulların her öğrenciye aynı genel, temel imajı atamasını öneriyor. sonradan, ExamSoft’tan, yazılımda yerleşik olarak yer alan ve tanımlama başarısız olsa bile öğrencilerin sınavlara devam etmesine olanak tanıyan bir özellik olan “askıya alınmış açıklama” özelliğini etkinleştirmesini istemelerini önerir. Bu özellik temelde gizlidir – ExamSoft’un web sitesinde hiçbir yerde bahsedilmemiştir (en azından bulamadığım kadarıyla). Yalnızca ExamSoft bunu açabilir.

Birlikte, bu ince ayarlar ExamSoft’un her deneme katılımcısını yanlış tanımlamasına neden olur. Oysa gerçi sınavlarına devam edebilecekler – ExamSoft özçekimleri sonra okula gönderecek ve eğitmenler herkesi manuel olarak doğrulayabilecek. Teninbaum, “Öğrencilerimizin kim olduğunu biliyoruz” diyor. “Öğrencilerin söyledikleri birey olduklarından belli olabiliriz ve öğrencileri bu nesil zorluklara maruz bırakmaktan kaçınabiliriz.”

Hem ExamSoft’un “ertelenmiş kimlik” özelliğini müşteriler için erişilebilir hale getirmesini öneriyor. Raporda, “Muhabir, ExamSoft’u, kurumların bunu basitçe açıp kapatabilecekleri bir nitelik haline getirmeye çağırıyor, böylece teknoloji, ayrım gözetmeyen bir teknolojiye dönüşene değin ExamID’yi atlayabiliyor.”

Teninbaum, bu değişikliklerin COVID-19 salgınının ötesinde süreceğini ve öğrencilerin uzakta ders alırken kendilerini daha rahat hissetmelerine muavin olabileceğini umuyor.

Öğrenciler, ExamSoft’un gözetmenlik yazılımında bir dizi kesinti yaşadı. Ekim ayında California’nın baro sınavına girmek için platformu kullanan 3000’den artı kişinin videoları olası kural ihlalleri sebebiyle işaretlendi – çevrimiçi sınava giren başvuru sahiplerinin yaklaşık yüzde 36’sı. Kullanıcılar ses sorunlarını ve öteki teknik hataları da bildirdi.

Aralarında Richard Blumenthal, Elizabeth Warren ve Corey Booker’ın da bulunduğu altı ABD senatöründen oluşan bir grup, Aralık ayında ExamSoft’a açık bir mektup yazarak öteki böylece fazla kaygının yanı sıra siyahi öğrencilere ve engelli öğrencilere muhtemel zararları vurguladı .

ExamSoft, yorum talebine hemen cevap vermedi.

.

Comments
To Top