Haber

Evrenin Tahmin Edilenden Daha Hızlı Genişlediği Keşfedildi

Evrenin Tahmin Edilenden Daha Hızlı Genişlediği Keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansı‘nın Gaia adlı uzay aracı, yakın zamanda uzaydaki mesafeleri görebilmemiz için epeyce manâlı bir çalışma yaptı. Altı yıl her tarafında uzayda bulunan araç, durmadan 1,3 milyar yıldızın görüntülerini aldı. Görüntüler arasındaki farklar doğru de yıldızlararası mesafeler fazla daha belirgin olarak gözlemlenebildi. 

Bu gözlemler bilim dünyasında yeni tartışmaları ve keşfileri de beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki de evrenin genişleme hızı oldu. Genişleme hızının daha önceki tahminlerimizden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Evrene dair yeni bilgiler

uzay

Toronto Üniversitesi’nden astrofizikçi Jo Bovy, Gaia’nın yaptığı ölçümlerin bugüne kadarki en isabetli ve kesin mesafe tespitleri olduğunu ifade etti. Aracın menzili 1,6 milyon kilometreden fazlaydı.

Kozmologlar için en iyi yanı ise Gaia’nın yeni katalogunun, evrensel ölçekte baktığımızda çok yakınımızda olan gök cisimlerinin yerleri hakkında verdiği belirli bilgiler oldu. bu nedenle de yeni bilgiler modern kozmolojideki en büyük tartışmayı alevlendirdi: Hubble gerilimi olarak tanıdık seri genişleme.

Şimdiye kadarki çalışmalara göre âlem, megaparsek başına saniyede 67 kilometre hızla genişliyordu. Yani değişmez duran iki ceset arasındaki mesafe her saniye daha da artıyordu. Hakiki ölçümler ise hızın daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bu da genişleme hızını arttıran bir takım bilinmeyenler olduğunu gösterdi.

Sürat 73 kilometre olarak ölçüldü

evren

15 Aralık’ta yayımlanan ve The Astrophysical Journal’de kendine yer bulan bir çalışmaya göre evrenin genişleme hızı megaparsek başına 73,2 kilometre oldu. Hata payı ise %1,8 olarak açıklandı. Yani en iyi durumda bile âlem, daha önce gözlemlenenden hızlı şekilde genişliyor.

Başka araştırmacılar da konuyla ilgili olarak çalışmalarını yayımlamaya hazırlanıyor. Bu araştırmacıların daha düşük rakamlar vereceği fakat gerçi tahminlerden fazlasını sunacağı belirtiliyor. Emin olan tek şey ise evrenin durmaksızın genişlediği.

Comments
To Top