Haber

Evrenin Son 10 Milyar Yılda 10 Kat Isındığı Tespit Edildi

Evrenin Son 10 Milyar Yılda 10 Kat Isındığı Tespit Edildi

İçinde bulunduğumuz evrenin gitgide hızlanarak genişlediğini, sürekli olarak yeni yıldızlar, galaksiler ve gezegenler oluşturduğunu biliyoruz. Peki evrendeki sıcaklığın nasıl bir değişim gösterdiğini hiç merak ettiniz mi?

Geçtiğimiz haftalarda The Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan bir araştırmada Tokyo ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, evrendeki ortalama gaz sıcaklığının nasıl bir değişim gösterdiği üzerinde bir çalışma gerçekleştirdiler.

“Cihan, son 10 milyar yılda 10 kat ısındı”

evren ısınıyor

Bilim insanları, gazlardaki zamana alt olarak gerçekleşen sıcaklık değişimini değer biçmek için gazların sıcaklığının, Dünya’dan uzaklıklarına göre nasıl değiştiğini tespit ettiler. Zira ışık, uzayda belirlenmiş bir tez ilerlediğinden ne kadar uzağa bakarsak, öyle uzaktan geçmişi görebiliyoruz.

Bilim insanları da bu bilgiden faydalanarak öbür uzaklıktaki gazların sıcaklık farklarını incelediler ve son 10 milyar yılda evrendeki ortalama gaz sıcaklığının on kat artış gösterdiğini tespit ettiler. Evrenin sürekli olarak ısınmasındaki esas niçin ise yeni oluşan galaksiler.

evrenin ısındığı keşfedildi

Laf konusu araştırmayla ilgili olarak yapılan açıklamalara tarafından evrenin durmadan ısınmasının nedeni, yeni galaksiler ya da yıldızlar oluşurken yıldızlar arası gaz ve tozların sürekli olarak hareket etmesi ve bu hareket sırasında oluşan sürtünme sebebiyle ısısının yükselmesi.

Bilim insanları, çalışma esnasında evrende ne değin uzağa bakarlarsa, ortalama sıcaklığın o denli düştüğünü gördüler. Bu da uzaktan geçmişte evrenin daha soğuk bir yer olduğunu gösteriyordu. Bu, süre ilerledikçe evrenin belirgin bir şekilde ısındığının bir göstergesi.

Comments
To Top