Haber

Evrenin Giderek Soğumadığı, Aksine Isındığı Açıklandı

Evrenin Giderek Soğumadığı, Aksine Isındığı Açıklandı

Geçtiğimiz yüzyıldan bu yana bilim insanları evrenin sürekli genişlediğinin farkındalar. 1990’lardaysa yapılan araştırmalar bundan 4 milyar sene önceden bu yana genişleme hızının giderek arttığını keşfettiler. Cihan genişledikçe galaksi kümeleri ve iplikçikleri de birbirinden uzaklaşıyor. Bilim insanları, bunun sonucunda da evrenin sıcaklığının artan bir şekilde düşeceğini varsayım ediyor.

Lakin Ohio Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir araştırma durumun böyle olmayabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya tarafından evren, süre geçtikçe daha da ısınacaktı. Araştırmacılar, evrenin son 10 milyar yıldaki termal tarihini inceledi ve kozmik gazın sıcaklığının 10 kattan fazla arttığını gözlemledi.

Cihan gitgide artarak ısınıyor:

planck

Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck uydusu

The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan araştırmaya kadar kozmik gazın günümüzdeki sıcaklığı takriben 2,2 milyon santigrat derece olarak ölçüldü. Takım, 10 milyar yıllık termal değişikliği değer biçmek için Avrupa Uzay Ajansı’nın Planck uydusunun ve Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması’nın verilerini bir araya getirdi.

Araştırmacılar, elde ettikleri veriler ışığında evrenin birincil oluştuğu zamandaki gazların sıcaklığının şu ankinden daha düşük olduğunu gördü. Bunun nedeniyse olasılıkla kozmik yapının zamanla yaşadığı yerçekimsel çöküştü. Araştırmanın başındaki ad olan Yi-Kuan Chiang, durumu şu şekilde özetledi:

“Kâinat genişledikçe yerçekimi, uzaydaki karanlık madde ve gazı galaksilere ve galaksi kümelerine çeker. Sürtme şiddeti öyle şiddetlidir ama gitgide daha pozitif gaz şoklanır ve ısınır.”

evren

Yi-Kuan Chiang, evrenin ısınması ve Dünya’nın ısınması arasında bir ilişkinin olup olmadığına dair de şu sözleri söyledi:

“Bu durum (evrenin genişleyerek ısınması) çok ayrı ölçeklerde gerçekleşiyor. Hiçbir şekilde alt değiller.

Sonuçları açıklanan yeni araştırmayla birlikte evrenin nasıl bir geleceğe sahip olacağı da ayrı şekilde açıklanmaya başlayacak gibi duruyor. Bundan önce evrenin olağanüstü soğukluklara ev sahipliği oluşturacağı söylenirken artık bunun tam tersinin yaşanacağını söyleyebiliriz. Natürel bizim ömrümüz bu geleceği görmemiz için hiçbir şekilde yeterli değil.

Comments
To Top