Haber

Evrendeki Bize En Uzak Galaksi Keşfedilmiş Olabilir

Evrendeki Bize En Uzak Galaksi Keşfedilmiş Olabilir

Günümüzde yeni teknolojiler doğruca evrende daha önce hiç keşfedilmemiş ve bizden milyarlarca ışık yılı uzaklıkta yer alan galaksileri dahi keşfedebiliyoruz. Yeni keşfedilen galaksiler arasınaysa geçtiğimiz günlerde bir parça başına daha eklendi. Galaksi, bugüne kadar keşfedilen en uzakta galaksi olabilir.

GN-z11 ismi verilen galaksi, Nobunari Kashikawa kadar yönetilen gök bilimcilerinden oluşan takım tarafından keşfedildi. Takım, evrende gözlemlenebilen en uzakta galaksiyi keşfetmeye çalışıyordu ve şu hemen olan hedeflerine ulaşmış gibi duruyorlar. Yeni keşfedilen galaksinin bizden 13,4 milyar ışık yılı uzak olduğu belirtildi.

Bugüne değin keşfedilen en uzakta galaksi olabilir:

en uzak galaksi

Nobunari Kashikawa göre yapılan açıklamayı kilometre cinsine dökecek olursak 134 nonilyon kilometre (134’ün yanında 30 sıfır daha ekleyin) gibi bir sayı çıkıyor. Kashikawa, uzaklığı belirtmiş olsa da böylesine uzak bir mesafenin içten bir şekilde ölçümünün basit da bir ödev olmadığını belirtti.

GN-z11 galaksisinin Dünya’ya olan uzaklığını değerlendirmek için takım, galaksinin ‘kızıla kaymasını‘ inceledi. Bir karoser Dünya’dan ne dek uzak olursa pek pozitif kızıla kayma gözlemleniyordu. Bu yöntemin yanı sıra ekip, galaksinin ışığındaki gözlemlenebilir kimyasal izlerine de baktı.

gn-z11

Kashikawa, Hubble Uzay Teleskopu’nun kızıla kayan kimyasal izlerini birkaç kere tespit ettiğini açıkladı. Fakat Hubble, ultraviyole kimyasal izleri gereklilik duyulan ölçüde çözemiyordu. Dolayısıyla takım, daha güncel bir yer tabanlı skeptrograf olan MOSFIRE isimli spektrografı kullandı.

Hawaii’deki Keck I teleskopunda yer alan MOSFIRE baştan sona takım, galaksinin kimyasal izlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyebildi. Eğer yapılan öteki gözlemler de yeni bulgularla uyuşuyorsa GN-z11, bugüne kadar saptama edilen en uzak galaksi unvanını taşıyor olacak.

Comments
To Top