Haber

Evinizdeki Wi-Fi Ağını Daha Güvenli Hale Getirmenin 10 Yolu

Evinizdeki Wi-Fi Ağını Daha Güvenli Hale Getirmenin 10 Yolu

Günümüzde artık her evde Wi-Fi kablosuz internet ağı bulunuyor. Kablosuz ağ sistemi ile o kadar çok aygıt kolayca ve temas kalitesi kaybolmadan internete bağlanabiliyor ama öyle çok kullanıcı konunun güvenlik noktasını unutuyor. Evinizde bulunan Wi-Fi kablosuz internet ağı, başınıza gelebilecek siber hamle gibi pek fazla ayrı can sıkıcı durumun karşı bulunan birincil duvardır.

Peki, Wi-Fi ağı nasıl daha tehlikesiz bir hale gelebilir? Kesinlikle en büyük tayin internet servis sağlayıcınıza düşüyor oysa kullanıcı olarak sizin de zahmetsizce alabileceğiniz bir takım kayda değer tedbirler var. Wi-Fi kablosuz internet ağınızı, yani siber güvenlik konusundaki ilk kalkanınızı ne dek güçlendirirseniz olası siber saldırılardan, kimlik hırsızlıklarından, fena niyetli şahısların cihazlarınıza sızma durumlarından korunmuş olursunuz.

Wi-Fi ağını güvenli ayla getirmenin 10 yolu: 

Wi-Fi ağ adınızı mutlaka değiştirin. Güçlü bir Wi-Fi şifresi belirleyin. Ağ şifrelemesini etkinleştirin. Evde olmadığınız vakit Wi-Fi ağınızı kapatın. Enerjik bir ağ yöneticisi şifresi belirleyin. Varsayılan IP adresinizi değiştirin. DHCP işlevini devre dışı bırakın. Uzak erişimi devre dışı bırakın. Yönlendiricinizi güncel tutun. Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları koruyun.

Wi-Fi ağ adınızı mutlaka değiştirin:

wifi ağ adı

Wi-Fi ağınız internet servis sağlayıcınız kadar birincil bağlandığı vakit varsayılan bir ada sahiptir. Fakat bu varsayılan ad kullandığınız internet modemi hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir ve bu da muhtemel bir siber saldırı sırasında saldırganın işini kolaylaştırmaktadır. bu nedenle ağ adınızı değiştirmelisiniz.

Ağ adı değiştirirken dikkat etmeniz gereken öteki bir nokta ise kendi isminizi ağ adı olarak kullanmamaktır. Böyle bir durum yeniden mümkün kimlik hırsızlıkları esnasında saldırganın işini kolaylaştırmaktadır. İçinde modeme, ağınıza veya size dair herhangi bir bilgi bulundurmayan yeni bir ad seçmeniz tavsiye ediliyor.

Güçlü bir Wi-Fi şifresi belirleyin:

wifi şifresi

Tıpkı ağ adı gibi ağ şifreniz de internet servis sağlayıcınız kadar ilk bağlandığı süre varsayılan olarak gelir. Parola uzun ve kompleks görünse bile standart bir sistem üzerinden oluşturulduğu için tehlikeli olabilir. böylece kendinize en az 20 karakterden oluşan ve içinde harf, sayı, farklı semboller yer alan kuvvetli bir şifre belirlemelisiniz.

Ağ şifrelemesini etkinleştirin:

ağ şifreleme

Wi-Fi kablosuz ağlarda aktif ayla getirebileceğiniz WEP, WPA ve WPA2 gibi öbür şifreleme dilleri bulunmaktadır. genelde bu şifreleme faal bir şekilde kazanç oysa bir takım durumlarda şifreleme kaldırılmış olabilir. Wi-Fi ağ yöneticisi sayfanız üzerinde bu durumu kontrol edebilirsiniz ve dilediğiniz şifrelemeleri faal ayla getirebilirsiniz.

Evde olmadığınız süre Wi-Fi ağınızı kapatın:

wifi modem

Evde olmadığınız zamanlarda modemizini kapatmak, cihazı aşırı gerilimden korur ve elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Bütün bunların yanı sıra evde kimse kullanmadığı zaman modeminizi kapatmak, Wi-Fi ağınız üzerinden gelebilecek muhtemel siber hücum ihtimallerini de en üye indirir. 

Evde, Wi-Fi ağına bağlıyken bir siber saldırıya maruz kalsanız en azından bir şekilde ayrım edersiniz. Oysa evde olmadığınız sırada böyle bir hücum olursa ruhunuz bile duymaz ve aniden tüm cihazlarınızın ele geçirilmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. böylece her ihtimale karşı evde değilken modeminizi kapatın.

Enerjik bir ağ yöneticisi şifresi belirleyin:

ağ yöneticisi şifre

Wi-Fi kablosuz internet ağınız üzerinden şansın dönmesi gerçekleştirmek için ağ idareci sayfasına eriştiğiniz vakit çoğunlukla ‘admin’ ve ‘password’ gibi varsayılan şifre ve kullanıcı adlarını kullanarak antre yaparsanız. Bunlar, ağ yöneticisi gibi ağınız üzerinden pek fazla kritik işlemi yapabileceğiniz bir sistem için son derece zayıf giriş bilgilerdir.

Ağ yöneticisi sayfanızın ayarlar ekranı üzerinden giriş bilgilerinizi değiştirmelisiniz. Wi-Fi ağ adınız ve şifrenizden öbür giriş bilgileri belirlemeniz güvenlik açısından daha içten olacaktır. Wi-Fi ağ şifreniz kadar olmasa da yine de kuvvetli bir parola belirlemeniz nasihat ediliyor. Ağ yöneticisi antre bilgileriniz için internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Varsayılan IP adresinizi değiştirin:

ip

İnternet servis sağlayıcınız, Wi-Fi kablosuz ağınızı bağladığı zaman size varsayılan bir IP adresi atar. Fakat varsayılan ve sabit bir IP adresi takip edilmenizi kolaylaştırır. böylece kendinize yeni bir IP adresi atayabilir ya da VPN gibi kendinizi biraz da olsa gizleyecek hizmetler kullanabilirsiniz.

DHCP işlevini devre dışı bırakın:

dhcp

Eğer Wi-Fi kablosuz internet ağınızda DHCP protokolü aktif durumda ise size devingen IP adresi atayacaktır ama bu durum bazı sorunlara neden olabilir. böylece DHCP protokolünü devre dışı bırakarak kendinize bir durağan IP atayın ve ağ ayarlarınızı kuvvetli bir şekilde her yerde düzenleyin.

Uzakta erişimi devre dışı bırakın:

uzaktan erişim

Böylece çok Wi-Fi kablosuz internet ağ sistemi sadece bağlı cihazların erişimine izin verir oysa bazıları uzaktan erişime de olanak tanır ve bu durum her türlü siber saldırının önünü açar. Böyle bir durumun önlemek için ağ yöneticiniz üzerinden uzakta erişim ayarlarını bulun ve bu işlevi pasif ayla getirin.

Yönlendiricinizi aktüel tutun:

yönlendirici

İnternet servis sağlayıcınız tarafından getirilen internet bağlantısını evinizdeki cihazlara yönlendiren modem, router, sinyal güçlendirici gibi bambaşka cihazların güncel durumda olması da Wi-Fi ağ güvenliğiniz için son derece kritik bir öneme sahiptir. 

her zaman güncel olan bir yönlendirici, yeni emniyet önlemlerini de beraberinde getirecektir. böylece modem, router, sinyal güçlendirici gibi yönlendirici cihazların arayüzleri üzerinden otomatik güncelleme ayarını etkin ülkü getirebilir veya ahenkli aralıklarla güncelleme denetimi yapabilirsiniz.

Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları koruyun:

ağ güvenlik

Evinizde bulunan Wi-Fi kablosuz internet ağınıza genel olarak bağlanan aygıt sayısı sınırlıdır ve bu nedenle cihazlar üstünde denetleme karşılamak kolaydır. Ağınıza bağlanan cihazların kontrolü sırasında en manâlı nokta zinde bir korumadır.

Cihazlarınıza yükleyebileceğiniz, ağ güvenliğini de denetleyecek kuvvetli bir antivirüs yazılımı Wi-Fi ağ güvenliğiniz için de yardımcı olacaktır. Çünkü cihaza bulaşmış bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım varsa ağınıza ve oradan da ağa bağlanan diğer bütün cihazlara sıçrayabilir.

Wi-Fi kablosuz internet ağınızı daha güvenli ülkü getirmek için birkaç basit yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır. Maalesef konu internet olduğu zaman bütün korumadan söz etmek birazcık zor oluyor fakat alacağınız ufak tedbirler ile muhtemel siber saldırganların en azından işini zorlaştırabilirsiniz. 

Comments
To Top