Haber

Everest Dağı’nın Bilinenden 73 Santimetre Daha Yüksek Olduğu Açıklandı

Everest Dağı'nın Bilinenden 73 Santimetre Daha Yüksek Olduğu Açıklandı

Yegane yuvamız konumunda olan Dünya’nın en yüksek noktası olan Everest Dağı’nın yüksekliği ilk kez, günümüzden 66 yıl önce, 1954 yılında ölçülmüştü. O günden bu yana böylece fazla ayrı ölçüm gerçekleştirildi ve Everest Dağı için maksimum kabul gören tepe 8 bin 848 metre oldu. 

Asian News International tarafından aktarılan bilgilere kadar Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumar Gyawali, yüksekliği tekrar ölçülen Everest Dağı’nın yeni en fazla yüksekliğinin 8 bin 848 metre 86 santim olduğunu duyurdu. Buna tarafından Everest Dağı’nın zirvesi, son yapılan ölçümlerden 73 santimetre daha yüksekte bulunuyor.

Everest Dağı’nın yeni yüksekliği: 8 bin 848 metre 86 santim

everest

Everest Dağı’nın yüksekliğini hassas bir şekilde ölçmeyi hedefleyen Çinli bir araştırma ekibi, 7 Mayıs’ta zirveye ulaşmayı başarmıştı. Ekip, yüksekliği alıngan bir şekilde ölçebilmek için GPS ile gravimetre gibi araçları da beraberlerinde götürmüşlerdi. 

Laf konusu araştırma ekibi, Çin’in 1975 ve 2005’deri sonradan Everest’in zirvesine gönderdiği üçüncü araştırma ekibi oldu. Daha önceki ölçümlerde dağın yüksekliği sırasıyla 8 bin 844 metre 43 santim ve 8 bin 848 metre 13 santim olarak ölçülmüştü. sırası gelmişken Çin’in aralıksız COVID-19 salgını sebebiyle mart ayından bu yandan kendi sınırlarından Everest Dağı’na yapılan tırmanışları yasakladığını da belirtelim.

Comments
To Top