Haber

Eve Kapanmışken Başından Kalkamayacağınız Web Tabanlı Efsane Oyunlar

Eve Kapanmışken Başından Kalkamayacağınız Web Tabanlı Efsane Oyunlar

Kış aylarının gelip rahatsızlık ihtimalinin arttığı bugünlerde, koronavirüs salgını etksini daha şiddetli göstermeye başladı. Bu durumda hâliyle karantina ve yasaklar geri gelmiş oldu. Peki bu bıktırıcı karantina günlerinde oynayacak oyun bulamıyor musunuz? Bir dönem bizleri bilgisayar başına esir eden web tabanlı oyunlar hâlâ oyun dünyasında kayda değer bir yer tutuyor.

Ateş ve Su, Ikariam, Legends of Honor, Travian ve sözde daha birçok web tabanlı oyun, bugün hâlâ erişime açık ve oynanabiliyor. Bu içeriğimizde belki de daha önce duymadığınız ama bir defa oturunca başından kalkamayacağınız oyunlardan oluşan web tabanlı oyunlar listemize yakından bakıyoruz.

Başından kalkamayacağınız web tabanlı oyunlar:

GeoGuessr Punk-O-Matic 2 DragonFable Spelunky HTML5 Slither.io Gartic.io DOOM DarkOrbit Pokémon Showdown Jacksmith Papa’s Burgeria

Papa’s Burgeria

web tabanlı oyunlar papas burgeria

Papa’s başlığı altında çoğu yemek yemek yapma ve lokanta işletme oyunu bulunsa da bu oyunların en iyilerinden biri şüphesiz Papa’s Burgeria. Bir burger restoranının başına geçtiğimiz bu oyunda sipariş almadan hazırlamaya kadar her şeyi tek başımıza halletmeye çalışıyoruz.

Gelen siparişleri ne dek dürüst hazırladığımız ise fazla manâlı. Bu sayede daha artı bahşiş kazanıp restoranımıza daha çok herif çekmek için dağıtılmış dekorasyon malzemeleri satın alabiliyoruz. Gün gün ilerleyen oyunda ise gün geçtikçe tip sayısı artıyor ve müşteriler daha zorlu siparişler vermeye başlıyor. Papa’s serisinin diğer çok sevilen oyunlarının hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Jacksmith

web tabanlı oyunlar jacksmith

Jacksmith, hem RPG keza de simülasyon öğelerini bir arada barındıran bir oyun. Jacksmith oyununda farklı alanlara yönlendirilmiş yaratıklarla savaşan savaşçılara zırhlar ve silahlar yapan bir demirciyi canlandırıyoruz. Kullanılan malzemeye tarafından kalitenin değiştiği silahları yapmanın ise birden çok yolu bulunuyor. Tabii bu silahları yaparken size verilen tariflere de aktarmak zorundasınız, somurtkan takdirde bölümleri vermek imkânsız olacaktır.

Fakat istenilen tabanca türü dışarıya silahın hangi madenden yapılacağı ve hangi malzemelerin kullanılacağı adamakıllı size kalmış bir şart. Bu malzemeleri kullanırken de o bölümde karşınıza gelecek düşmanların elementsel özelliklerine iyi bakmanız gerekiyor, çünkü her malzemenin bir köken elementi oluyor. Bu elementlerden hangilerinin mevcut düşmanlara daha fazla hasar verdiğini kavramak, bölümü geçmenize ve daha artı araç gereç düşürmenize muavin olacaktır.

Pokémon Showdown

flash pokemon oyunu

Birçoğumuz çocukluğunu Pokémon çizgi filmleri ve şayet oyunlarıyla geçirmiştir. Durum böyle olunca Pokémon ile alakalı herhangi bir şey hâlâ dikkatimizi çekebiliyor. Pokémon Showdown ise “Hepsini yakala” repliği yerine daha çok “Hepsini yen” üstüne odaklanan bir oyun.

Pokémon oyunlarında yer alan o benzersiz Pokémon savaşlarını bu oyun bir uçtan bir uca enerjinin dolmasını veya seviye atlamayı beklemeden yapabiliyorsunuz. Eğer nadiren birkaç Pokémon düellosu gerçekleştirmek istiyorsanız, Pokémon Showdown tam size kadar bir oyun.

DarkOrbit

ücretsiz darkorbit oyna

DarkOrbit, ülkemizde uzun yıllardır aktif olarak oynanan ve çok büyük bir topluluğa sahip olan ender web tabanlı oyunlardan. Cyberpunk bir atmosfere sahip olan DarOrbit’te insanlık artık galaksiye hakim olmuş ve uzay pilotları galaksiler aralarında rahatça dolaşabiliyor.

Mars, Venüs ya da Dünya tabanlı bir şirkete aza olarak başladığımız oyunda görevleri yerine getirerek daha artı kaynak kazanmaya ve bu kaynaklar ile yeni uzay gemileri, lazer topları, kalkanlar ve daha çoğu ekipmanı almaya çalışıyoruz. Epeyce artı oyuncuya sahip olan DarkOrbit’i çevrimiçi olarak web üzerinden oynayabileceğiniz gibi oyunun kendisini bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

DOOM

doom oyna flash

Oyun dünyasında FPS türünün atası olan DOOM, web tabanlı oyunlar denilince ilk akla gelen stüdyolardan biri olan Kongregate tarafından web tabanlı bir oyun hâline getirilmiş. Oyuncuların Minecraft’ta bilgisayar toplayıp oynadığı herzamanki DOOM, web tabanlı olarak da rahatça oynanabiliyor. Eğer nostalji yaşamak ve eski atari salonlarının atmosferine dönmek istiyorsanız, DOOM’a bir göz atabilirsiniz.

Slither.io

slither io

Nokia 3310’larda gece gündüz oynadığımız Snake, daha gelişmiş ve daha eğlenceli hâli ile Slither.io olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekte uzun senelerdir oyun dünyasında bulunan ve io uzantılı oyunların en popülerlerinden olan Slither.io, onarılmış parıl parıl grafikleri ile oynaması daha keyifli olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunun amacı ise çok basit. O gün içerisinde oyundaki en büyük yılan edinmek ve diğer oyuncuların sizin kuyruğunuza çarparak oyuna yeni her yerde başlamalarını sağlamak. Eğer gün içerisinde en yüksek skora sahip olan oyuncu olursanız, diğer binlerce oyuncunun görebileceği bir mesajı ekrana yazabiliyorsunuz.

Gartic.io

gartic io oyna

Web tabanlı oyunlar listemizin bir diğer io uzantılı oyunu Gartic.io, varsayım üzerine dayalı epeyce eğlenceli bir oyun. Rastgele herhangi bir lobiye girebildiğiniz veya arkadaşlarınızla oynayabildiğiniz bu oyunda her oyuncu bir defa çizim yapma hakkına sahip oluyor. Diğer oyuncuların görevi ise yapılan çizimin ne olduğunu tahmin etmek.

Gartic.io oynanış bakımından oldukça kolay olsa da yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz ve uzun saatleri başında harcayabileceğiniz oldukça keyifli bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Keza Gartic.io doğruca iç karartan karantina günlerinde arkadaşlarınızla uzaktan da olsa eğlenceli süre geçirebilirsiniz.

Spelunky HTML5

ücretsiz flash oyunlar

Eğer Roguelike platform oyunlarını seviyorsanız, Spelunky ile epeyce güzel süre geçirebilirsiniz. Bir mağarayı keşfettiğiniz bu oyunda mağaranın derinliklerine inerek toplayabildiğiniz dek hazineyi toplamaya çalışıyorsunuz. Mağarada daha aşağılara içten ilerledikçe güçlük da artıyor. Oyunun mantığı ise epeyce basit hayatta kaldıkça daha derine inebiliyor, daha derine indikçe daha pozitif define bulabiliyorsunuz.

DragonFable

tarayıcı oyunları dragonfable

Sıra tabanlı rol yapma oyunlarını birçoğumuz seviyoruz. Web tabanlı oyunlar arasında bulabileceğiniz en iyi hikâyeye sahip sıra tabanlı RPG oyunlarından biri de DragonFable olarak karşımıza çıkıyor. Bir şahsiyet yaratıp inanılmaz bir dünyaya daldığımız bu oyunda, görevleri yaparak düzey ve yeni ekipmanlar kazanmaya çalışıyoruz.

Hem bu görevlerle birlikte bize epeyce tatmin edici uzun bir hikâye de eşlik ediyor. DragonFable’ın ejderhalarla, çeşit çeşit yaratıklarla ve birbirinden akıcı görevlerle dolu dünyasına bir kere girdiğinizde, gerçekte de bu dünyadan ayrılması bir hâyli şiddet oluyor.

Punk-O-Matic 2

Punk-O-Matic 2 oyna

Web tabanlı oyunlar listemizin son rol yapma oyunu olan Punk-O-Matic 2, oldukça alışılmışın haricen bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunda Orta Devir’da hayatta kalmaya çalışan bir savaşçı yok, sahnelerde enstrümanınızla var olmaya çalışan bir müzisyen rolünü üstleniyorsunuz.

Bir Punk müzik grubunu yönettiğiniz bu oyunda, grup üyelerinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyor ve en önemlisi kendi şarkılarınızı besteyelebiliyorsunuz. Oyunda gitar, bas gitar ve davul için ayrı ayrı birçok tablar ve çalış şekilleri bulunuyor. Bu araçları kullanarak istediğiniz uzunlukla özgün besteler oluşturabiliyor ve önce arkadaşınızı garajından açmak üzere konserler verebiliyorsunuz.

GeoGuessr

geogussr web tabanlı oyunlar

Web tabanlı oyunlar listemizin şayet de en eğlenceli oyunu olan GeoGuesser, başına oturduğunuzda uzun saatler geçirebileceğiniz tiryakilik yapan bir oyun. Daha önce pek güya görünmeyen bir oyun olan GeoGuessr, sizi Google Street View baştan sona dünyanın herhangi bir yerine ışınlıyor. Sizin göreviniz ise nerede olduğunuzu bulmak.

Oldukça basit bir oynanışa sahip olmasına karşın çok neşelendirici bir oyun deneyimi yaşatan GeoGusser’da Türkiye’ye özel bölümler veya dünyanın ünlü mekânlarına ait bölümler de bulunuyor. GeoGuessr’ın tek kötü yanı ise 24 saatte yalnızca tek bir oyun oynayabiliyorsunuz.

Web tabanlı oyunlar listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Daha internette eğlenceli süre geçirebileceğiniz sayısız web tabanlı oyun bulunuyor. Fakat doğal olarak bu oyunların hepsini bir liste altında toplamak imkânsız. Sizler de favori web tabanlı oyunlarınızı yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top