Haber

Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun

Eve Kapananlar İçin 14 Kaliteli ve Ücretsiz Oyun

Dünyayı etkisi aşağı alan koronavirüs salgını sonucunda imkanlarımızın müsade verdiği ölçüde evlerimize kapandık. Zamanın yavaşladığı kişisel karantina günlerinde, zihnimizi de ara sıra izole etmemiz gerekiyor. Bunun en kolay yolu da eğlenceye , film ve dizi izlemek, kitap okumak veya oyun oynamak.

Biz de evde geçirdiğiniz zamanı daha da eğlenceli kılacak oyunları bir araya getirmek istedik. Diğer Taraftan listedeki oyunların tamamı ücretsiz ve çoğu eksik aşina yapımlardan oluşuyor. İlginizi çeken oyuna açtırmak için başlığa tıklayabilirsiniz, şimdiden iyi eğlenceler.

İzolasyon günleri için ücretsiz bilgisayar oyunları:

Dreadnought:

Çıkış tarihi: 5 Aralık 2017 Geliştirici: Six Foot, YAGER

Dreadnought, ilk çıkışını kapalı beta süreci ardından Playstation 4’e yaptı. Daha ardından ise 14 Ekim 2018 tarihinde PC platformu için de piyasaya sürüldü. Oyundaki amacımız kaptanı olduğumuz uzay gemisini dış tehditlere aleyhinde müdafaa etmek.

Birden pozitif uzay gemisini seçip oyuna başlayabiliyoruz. Her geminin ebat ve hız gibi ayrı parametrelerde avantajları ve dezavantajları var. Kendi oyun tarzımıza uygun gemiyi bulduktan sonradan uzaya hükmetmek için için yola çıkıyor.

World of Warplanes

Çıkış tarihi: 12 Kasım 2013 Geliştirici: Wargaming, Lesta Studio

Worlds of Warplanes her ne dek ilk çıkışını 2013 yılında yapmış olsa da Ekim 2017’de World of Warplanes 2.0 ismiyle bir çıkış daha yaparak çok daha ayrıntılı bir oyun hâline geldi. Oyuncu sayısı da bu güncellemeden daha sonra oldukça arttı.

Oyunda Almanya, Sovyetler Birliği ve ABD gibi II. Dünya Savaşı taraflarına ait 100’ün üzerinde hava arabulucu var. Uçaklar kendi içlerinde yapılarına kadar farklı türlere ayrılıyor. Oyunculara da II. Dünya Savaşı atmosferine uçak savaşıyla yeralma düşüyor.

Gwent: The Witcher Card Game

Çıkış tarihi: 25 Ekim 2016 Geliştirici: CD Projekt, CD Projekt RED

Efsane The Witcher serisinden türemiş bir kart oyunu. Kitaplarda da yer alan Gwent, The Witcher 3 oyunuyla birlikte epeyce popüler bir yer kazandı. CD Projekt de bu potansiyeli görmüş olacak ki ücretsiz ve tamamıyla Gwent odaklı bir oyun piyasaya çıkardı.

Gwent oyununun mantığından da bahsedelim. Oyun iki birey aralarında oynanıyor. Her oyun 3 turdan oluşuyor. İki oyuncu da her tur birer kart oynayabiliyor. Kartlar Witcher serisinde bulunan öbür ülkelere ait karakterlerden oluşuyor. Her ülkenin liderinin kendisine has bir gücü var. Oyun esnasında askerî birliklerin ve liderlerin güçlerini kullanarak aleyhinde tarafı daha alçak etmeye çalışıyoruz.

Trove

Çıkış tarihi: 9 Temmuz 2015 Geliştirici: Trion Worlds

Trove ilk olarak 2013 yılında Alpha sürümüyle ortaya çıktı. Sonrasında kapalı beta ve açık beta gibi testlerden geçip 2015 yılında Windows’a, 2016 yılında ise PS4 ve Xbox One platformlarına tam çıkışını yaptı.

Oyunda her oyuncu farklı bir sınıftan karakter seçebiliyor. Şahsiyet için gerekli eğitim tamamlandıktan sonra “Hub” ismi verilen bir bölgeye gönderiliyor. Bu bölgede öbür oyun içi dünyalara kapı görevi gören portallar var. Her bir portalın içinden geçebilmek için belli bir zorlama gerekiyor.

Dauntless

Çıkış tarihi: 21 Mayıs 2019 Geliştirici: Phoenix Labs, Iron Galaxy

Dauntless 2018 Mayıs ayında Windows için beta sürecine başlayıp, peşinde 21 Mayıs 2019’da erken erişim sürümüyle oyuncuların karşısına çıktı. PS4 ve Xbox One platformlarına 26 Eylül 2019’da çıkış yapan oyun, 10 Aralık 2019’da ise Nintendo Switch oyun konsolunda zirve göstermeye başladı.

Oyun büyük bir yıkım ardındaki sona içten sürüklenen bir dünyada geçiyor. Bu dünyada Behemot adı verilen yaratıklar var. Oyuncular da Behemotları avlayan bir toplumun bireylerini canlandırıyor. 

Warframe

Çıkış tarihi: 25 Mart 2013 Geliştirici: Digital Extremes, Panic Button Games

Warframe oynaması bedava oyunlar aralarında en fazla saygıyı adalet eden yapımlar aralarında. Oyun çıkışını yaptığı ilk günden beri ücretsiz. Ayrıca diğer bedava oyunlar gibi düşük bütçelerle yok, iddialı bir ekip tarafından geliştiriliyor. Geliştirici takım bununla da kalmayıp oyunu uyumlu olarak güncelliyor.

Warframe içerisinde nişancı, rol yapma ve mahremiyet türlerini barındırıyor. Her oyuncu dilediği şekilde bir Tenno karakteri oluşturuyor. Oyunun ismi ise bu karakterlerin giydiği zırhtan geliyor. Warframe zırhı aynı zamanda karakterlere özel güçler kazandırarak savaş sırasında üstünlük sağlıyor.

Path of Exile

Çıkış tarihi: 23 Ekim 2013 Geliştirici: Grinding Gear Games

Path of Exile aksiyon ve rol yapma öğelerini birleştiren bir oyun. Açık beta sürecinden sonra Windows’a 2013 yılında çıkan oyun, 24 Ağustos 2017’de Xbox One’a ve 26 Mart 2019’da PS4’e çıktı. İkinci oyunun da 2020 yılı içerisinde çıkacağı söyleniyor.

Oyuncular kuş bakışı bir görüntüden tek bir karakteri yönetiyorlar. Iri bir dünyada mağaralar, zindanlar ve açık alanlar arasında mekik dokuyorlar. Deneyim puanı kazanmak için diğer karakterlerden görevler alıyorlar. Oyunun en güzel tarafı da yaklaşık olarak tüm bölgelerin her girişte baştan dizayn edilmesi. Bu sayede oyunun tekrar oynanabilirliği oldukça artıyor.

Heavy Metal Machines

Çıkış tarihi: 31 Ocak 2017 Geliştirici: Hoplon Infotainment

Heavy Metal Machines, arabalarla oynanan bir MOBA oyunu. Steam üzerinden bedava olarak erişilebilen oyunda, 4 adet zırhlı araçtan oluşan takımlar birbirleriyle savaşıyor. Oyundaki asıl hedef ise bir bombayı karşısında takımın üssüne yerleştirebilmek.

Heavy Metal Machines her ne değin bir MOBA oyunu olsa da mekanikleriyle bir fark yaratıyor. Çünkü oyunda kule, şerit ve minyon gibi alışılagelmiş mekanizmalar değil. bununla birlikte öteki MOBA oyunları gibi ekip savaşları için herkesin güçlenmesi beklenmiyor. Çünkü cümbür cemaat zaten en zinde seviyede başlıyor.

Smite

Çıkış tarihi: 25 Mart 2014 Geliştirici: Titan Forge Games

Smite MOBA türünü üçüncü şahıs kamerasına taşımasıyla epey uyarı çeken bir oyun olmuştu. Hatta çektiği bu dikkat zamanla oyunu Steam’e getirdi. Yükselen popülerliğiyle birkaç yıl içerisinde tüm popüler oyun konsollarına çıktı.

Oyunda yönetilen karakterler ise Yunan, İskandinav, Japon gibi öbür mitolojilerde yer alan isimler. Mesela Thor savaşçı sınfına ait bir tanrıyken, Odin tank türünde bir tanrı olarak oynanılabiliyor. Mantık olarak ise herhangi bir MOBA oyununa epeyce benzer.

Paladins

Çıkış tarihi: 8 Mayıs 2018 Geliştirici: Evil Mojo Games

Paladins Unreal Engine ile geliştirilmesine rağmen gerçekçi grafiklerle yok, oldukça tatlı grafiklerle karşımıza çıkan bir FPS oyunu. Overwatch ile fazla benzerlik içeren bu oyun, PC ve günümüzün tüm popüler konsollarında oynanabiliyor.

Oyunda “Champion” adı verilen birçok şahsiyet var. Oyuncu bu karakterler arasından istediğini seçerek bir oyuna giriyor. Oyunun geri kalanı da buraya kadar olduğu gibi MOBA türüne epeyce benziyor. Tek fark, birinci şahıs nişancı türünde bir oyun olması.

PlanetSide 2

Çıkış tarihi: 20 Kasım 2012 Geliştirici: Sony Online Entertainment

Planetside 2 heybetli fazla oyunculu bir birinci kişi nişancı oyunu. 2003 yılında çıkan PlanetSide oyununun devamı özelliğinde. Oyunu yaparken kullanılan Forgelight Engine, binlerce oyuncunun benzer anda büyük boyutlu bir haritada birbirleriyle savaşmasına ihtimal tanıyor.

Oyun, 2003 yılında çıkan PlanetSide’ın geliştirilmiş hâli gibi. Benzer dünyayı ve toplulukları barındıran üretim, az daha aynı zaman diliminde geçiyor. Önceki oyunda olduğu gibi alan kontrolü, büyük çaplı savaşlar ve kara, hava araçları bulunuyor.

Heroes & Generals

Çıkış tarihi: 23 Eylül 2016 Geliştirici: Reto-Moto

Heroes & Generals birinci kişi nişancı türüyle reel zamanlı strateji türünü birleştirmesiyle dikkat çekiyor. II. Dünya Savaşı zamanında geçen bu oyun, geliştiricileri tarafından klasikleşmiş devasa fazla oyunculu oyunlardan sıyrılması için yapıldı.

Oyuncu ABD, Sovyetler Birliği ya da Almanya ülkelerinin bir piyadesi olarak başlıyor. Oyunda ilerledikçe oyun içi parayla yeni askerler satın alabiliyor. Oyuncu seviye atladıkça ayrı oyun modları, farklı askerî birlikler gibi özellikler açabiliyor.

Call of Duty: Warzone

Çıkış tarihi: 10 Mart 2020 Geliştirici: Infinity Ward, Raven Software

Call of Duty gibi bir markanın bedava bir Battle Royale oyununa kavuştuğunu duymayanınız kalmamıştır. Ama biz gerçi böylesine sansasyonel bir oyunu listemize eklemeden edemedik. Oyun 10 Mart 2020 tarihinde çıkış yapmasının peşinde yüksek bir şipşak fazla sayıda oyuncu göre oynanmaya başladı.

Oyun her ne dek Çağdaş Warfare’ın bir modu olarak görünse de gerçekten kimsesiz çalışabilen, olasılıkla de uzun yıllar baştan başa piyasaya tutunabilecek bir yapım. Battle Royale öğelerini Call of Duty temasıyla çok başarılı bir şekilde birleştirdiği için bireysel izolasyon vaktinde uzun saatler boyunca oynanabilir.

Bu Vesile Ile kişisel izolasyonunuz esnasında hiçbir ücret ödemeden oynayabileceğiniz bedava oyunlara baktığımız yazımızın sonuna geliyoruz. Unutmayın; koronavirüs tedbirlerimizden daha güçlü olamaz. Tedbiri asla elden bırakmayın, korkmayın ve muhtemel olduğu kadar evinizden çıkmamaya özen gösterin. Tekno Ekip hepinize dinç günler diler.

Comments
To Top