Haber

Evde Üretilip İnternette Satılan Ürünler İçin Vergi Muafiyeti Getirildi

Evde Üretilip İnternette Satılan Ürünler İçin Vergi Muafiyeti Getirildi

Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısı, e-ticaretle uğraşan vatandaşların yüzünü güldürecek yeni bir düzenlemeyle geldi. TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen düzenleme, 1 Ocak 2021 itibarıyla e-ticaret yapan bir takım vatandaşların, gelir vergisinden muaf olmalarının önünü açıyor. Oysa bu muafiyetin bazı sınırlamaları bulunuyor.

Düzenlemeye göre evlerinde ürettikleri ürünleri internet üzerinden satan vatandaşlar, 2021 yılı itibarıyla gelir vergisinin en azından bir kısmından muaf olacaklar. Bu bağlamda dokunulmazlık oranı, çalışanı olanlar için yüzde 2, çalışanı olmayanlar için yüzde 4 olarak belirlendi. Hem bu muafiyetten kullanmak için hasılat miktarının 220 bin TL‘yi aşmaması gerekiyor. Keza bu düzenlemeden yararlanmak isteyen e-ticaret erbabının ergiden muaf esnaf belgesi alması, ticari hesap açması ve tüm hasılatını da bu hesap üzerinden belgelendirmesi gerekecek.

E-ticarette yeni dönem

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda yer alan EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, e-ticaretin böylece çok yurttaş için vazgeçilmez bir hal aldığını söyledi. Kimilerinin alışveriş yapmak için kimilerininse gelir artışı sağlamak için e-ticarete yöneldiğini açıklayan Bülbül, yapılan düzenlemenin pek çok birey için üstünlük sağlayacağını belirtti. Şirket olarak kendilerinin de e-ticaret yapanlara yardımcı olduklarını ifade eden Bülbül, yaptıkları çalışmalarla meslek ortaklarının, müşterilere ulaşma süreçlerini hızlandırdıklarını belirtti.

bu arada, ihracat yapan e-ticaret erbaplarını da ilgilendiren diğer bir gelişme var. Bu gelişmeye kadar e-ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen yurt dışı satışlarında yüzde 50 kazanç istisnası uygulanacak. Bu uygulamadaki esas şart ise ihraç edilen bir ürünün tartı ve miktar itibarıyla Posta İdaresi ya da süratli kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından işlenebiliyor oluşu. 

Comments
To Top