Haber

Europol, Dark Web’de 40 Milyon Euro Değerindeki Çalıntı Kredi Kart Ticaretini Engelledi

Europol, Dark Web'de 40 Milyon Euro Değerindeki Çalıntı Kredi Kart Ticaretini Engelledi

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), İtalya ve Macaristan emniyet birimleri ile meslek birliği içerisinde gerçekleştirdiği operasyonlar neticesinde Dark Web forumlarında çalınan kredi kartlarının ticaretine engel oldu.

Carding Action 2020 adı bahşedilen operasyon kapsamında üç ay baştan başa çalışan güvenlik birimleri, 90 bin adet kredi kartı bilgisini tahlil ederek takriben 40 milyon euroluk zararı önledi. İtalya ve Macaristan emniyet birimleri göre yönetilen operasyon, Birleşik Krallık ve Europol kadar desteklendi.

Siber kabahat, jurnal hayatın bütün yönlerini etkiliyor:

Dark web forum

Europol’den yapılan resmi basın açıklamasında operasyonun parasal kurumlar ve kart sahipleri için kayıpları azaltmak ve önlemek için başlatıldığı aktarılırken, işlem kapsamında çalıntı kredi kartı verilerini satan web sitelerinde güvenliği ihlal edilmiş kredi kartlarını satan ve satın alan dolandırıcıların hedeflendiği belirtildi. Işlem ardından herhangi bir tutuklama yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor.

Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi Başkanı Edvardas Šileris’e göre siber kabahat, arkadaşlara para transferlerinden süper markette ödeme yapmaya ve evde Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını kullanmaya kadar günlük hayatın bütün yönlerini etkiliyor.

Europol’den yapılan açıklamada ayrıca e-skimming saldırılarının bu günlerde artmakta olduğuna aksan yapıldı. Dolandırıcılar, bu hamle yönteminde satmak noktası sistemleri ve çevrimiçi perakendecileri hedef alarak kullanıcıların kart bilgilerini ele geçiriyor.

Bu olayın ardından Interpol’ün, dünya çapında 500 binden artı devlet kurumu ve özel sektör şirketini amaç bölge organize bir siber suç çetesinin üyesi olduklarından şüphelenilen Nijeryalı üç kişiyi tutukladığı açıklandı. Interpol’e tarafından bu çetenin faaliyetlerinden etkilenen 50 binin üstünde birey bulunuyor.

Comments
To Top