Haber

Esrarengiz Monolit, Vikipedi’de Haftanın Makalesi Olarak Seçildi

Esrarengiz Monolit, Vikipedi'de Haftanın Makalesi Olarak Seçildi

Son günlerde aniden ortaya çıkıp kaybolan monolitlerin haberlerini sizlere aktarmıştık. İlk olarak ABD’nin Utah eyaletindeki bir kanyonda monolit ortaya çıkmış, sonradan bu monolit ortadan kaybolmuştu. sonra ise benzer bir monolit, Romanya’da ortaya çıkmış ve ardından o da kaybolmuştu.

ABD’nin Utah eyaletindeki bir kanyonda yer alan 3 metre uzunluğundaki bu monolit hakkında yazılan makale, dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olarak anılan Vikipedi’de haftanın makalesi olarak seçildi.

Utah’taki monolit, Vikipedi’de haftanın makalesi seçildi

vikipedi utah monoliti instagram paylaşımı

Wikipedia‘nın 184 bin takipçili resmi Instagram hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, Utah monoliti makalesinin haftanın makalesi seçildiği duyuruldu. Yapılan paylaşımda, laf konusu bu monolitin dört kişi kadar kaldırıldığı ve bunların fotoğrafçılar tarafından fotoğraflandığı da dile getirildi.

Peki, Vikipedi’deki bu Utah monoliti makalesinde hangi bilgilere yer verildi? Makalede bulunan habere tarafından bu monolit, Temmuz 2016 ile Ekim 2016 aralarında izinsiz bir şekilde yerleştirildi. Monolitin aniden gündeme gelmesini sağlayan şey ise bölgede araştırmacı biyologların monoliti keşfetmesi oldu.

Kim kadar yapıldığı bilinmez ve bir anda medyanın yoğun ilgisiyle karşılaşan bu monolit, 27 Kasım 2020 tarihinde kimliği meçhul dört birey kadar bulunduğu yerden kaldırıldı. sonra aynı monolitler yukarıda bahsettiğimiz gibi Romanya’da ve Kaliforniya’da da ortaya çıktı.

Keza yayınlanan makalede, monolitin ortadan kaldırılışıyla ilgili de bir bölüme yer verildi. Burada monolitin fotoğrafını çekmeye gelen dört arkadaşın ifadelerine yer verildi. Fotoğrafçıların Instagram hesaplarından yaptığı açıklamaya kadar dört şahsiyet bir grup, monoliti yerinden kaldırarak götürdü. Keza 1 Aralık tarihinde de “We Removed the Utah Monolith” başlıklı bir video YouTube’da yayınlandı. Söz konusu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Keza daha ayrıntılı data için Vikipedi’deki makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top