Haber

Eski Vertu Çalışanının Kurduğu Xor, İlk “O Paraya Araba Alınır” Dedirten Telefonunu Tanıttı

Eski Vertu Çalışanının Kurduğu Xor, İlk "O Paraya Araba Alınır" Dedirten Telefonunu Tanıttı

Başta Nokia’nın ultra lüks telefon markası olarak kurulan Vertu, Fin şirketin zeki telefon pazarında tutunamaması ile birlikte tökezledi ve iflas noktasına geldi. Buna karşın tasarladığı ultra lüks telefonlar ile dünyanın en pahalı akıllı telefonlarından bazılarında imzası yer alan Vertu, şimdi fazla ciddi bir rakibe sahip.

Vertu’nun eski tasarım direktörünün kurucu ortakları aralarında yer aldığı Xor (Egzor diye okunuyor), ilk lüks akıllı telefon modeli Xor Titanium’u duyurdu. Adından da anlaşılabileceği üzere titanyum bir gövdeye sahip olan Xor Titanium, ‘düşüncesiz’ bir telefon olmasına karşın kullanıcılara bazı çağdaş özellikler de sunuyor.

xor titanium

Xor Titanium, yalnızca 2G/3G bağlantı ve SMS ile iletişimi olası kılıyor. Dolayısı ile bu açıdan bakıldığında 2000’lerde popüler olan eski moda telefonlardan pek de farkı bulunmuyor. bununla beraber Xor Titanium; hava kalitesi sensörü, kablosuz sıkıntı desteği, aktif şamata engelleme gibi özellikleriyle şaşırtmayı başarıyor.

xor

Xor Titanium’un “akıllı” özelliklere sahip olmaması, cihazın tek şarjla beş güne değin kullanılabilmesini olası kılıyor. Keza cihazın Linux tabanlı bir yazılım ile çalıştığını da belirtelim. yine de Xor Titanium’un en öne meydana çıkan özelliği güvenlik. Zira şirketin açıklamasına Xor markalı telefonlar arasındaki ayrıca SMS keza de mesajlar donanım düzeyinde uçtan uca şifrelenecek.

xor telefon

Tahmin edebileceğiniz gibi titanyum gövdeye, ekipman seviyesinde uçtan uca şifrelemeye ve en fazla 3G ile irtibat özelliğine sahip olan Xor Titanium, kullanıcılara işlevsellik yok ‘lüks’ sunuyor. böylece cihazın 2.999 sterlin (takriben 32.787 TL + vergiler) gibi bir fiyat etiketi bulunuyor. Bağlı tek isteğiniz 3G ise Nokia’nın retro herhangi bir telefonunu da alabilirsiniz.

Comments
To Top