Haber

ESA, Uzay Çöplerini Temizlemek İçin Yörüngeye Dev Bir Pençe Gönderecek

ESA, Uzay Çöplerini Temizlemek İçin Yörüngeye Dev Bir Pençe Gönderecek

Siz bu haberi okurken takriben 2.800 aktif yapay uydu, Dünya’nın yörüngesinde dönmeye devam ediyor. Bu sayı kulağınıza büyük mü geldi? O halde bundan fazla daha fazlasının; yani takriben 3.000 ölü suni uydunun ve 900.000 yıkıntıilginç parçasının da Dünya yörüngesinde olduğunu duymak sizi daha da şaşırtacaktır. 

Uzay çöpü olarak adlandırılan bu ölü uydu veya yıkıntıilginç parçaları, etkin uydular için son derece hayati yük taşıyor zira saatte binlerce kilometre şipşak ilerleyen bu çöplerden birinin uydulara çarpması halinde oluşan hasar hiç de ufak olmuyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uzay çöpü sorununa çözüm olarak yörüngeye dev bir pençe göndermeye hazırlanıyor.

Pençenin tek bir uzay çöpünü yörüngeden temizlemesi 807 milyon TL’ye mal olacak

pençe ESA

İlk olarak 2019’da ortaya atılan ve ESA’nın İsviçreli girişimci ClearSpace SA ile devlete ait kontrat imzalamasıyla daha yüksek sesle konuşulmaya başlanan plana kadar pençe, yörüngede bulunan ölü yapay uyduları kavrayarak yeryüzüne yönlendirecek. Yüksek hızı nedeniyle ölü uydu, atmosferde değil olacak.

Pençenin birincil görevi, 2013 yılında ESA’ya tabi Vega roketinin fırlatılmasına yardım eden ve 7 yıldır yörüngede dönmekte olan VESPA’nın yeryüzüne yönlendirilmesi olacak. 112 kilogram ağırlığındaki VESPA, neredeyse küçük bir uydu boyutuna sahip. Aktarılan bilgilere göre ClearSpace-1 adlı birincil tahsis, 2025 yılında gerçekleştirilecek ve 86 milyon euroya (807 milyon 136 bin 230 TL) mal olacak.

Comments
To Top