Haber

Erken Teşhiste Faydası Dokunan Kanser Belirtileri

Erken Teşhiste Faydası Dokunan Kanser Belirtileri

Vücudumuzun bize gösterdiği belirtiler herhangi bir hastalığın veya daha önemlisi kanserin habercisi olabilir. Erken teşhis, hayat kurtarır diye gereksizce dememişler. Bu yüzden de vücudumuzda olup bitenleri gözlemlemek ve takip etmek son derece önemlidir.

Kanseri ne kadar önceden ayrım edersek bu illetten kurtulmamız da o kadar kolaylaşabiliyor. Erken teşhiste en kayda değer bulgular, vücudumuzun bize sinyal olarak gönderdiği belirtilerdir. Biz de keza erkek keza de kadınlarda görülen kanser belirtileri nelerdir yakından görmek istedik. Tüm bu belirtilerin tek başınıza tanı koymak için tatmin edici olmadığını, mutlaka ama mutlaka bir doktora danışmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. 

Erken teşhis için önemli kanser belirtileri nelerdir? 

Erkek ve kadınlarda erken kanser belirtileri: İştah kaybı Dışkıda ve idrarda kan görülmesi Geçmeyen öksürük Fazla halsizlik Geçmeyen yüksek alev Boyun bölgesinde kitle Deride şartların değişmesi Şişmiş lenf bezleri Yutkunmada güçlük Kilo kaybı İyileşmeyen yaralar Dilde beyaz benekler Kadınlarda erken kanser belirtileri: Memede kitle İki regl arası ya da menopoz sonrası kanama Erkeklerde erken kanser belirtileri: İdrarda veya menide kan görülmesi Testislerde yumru  Ejakülasyon ya da idrar sonuç esnasında acı

İştah kaybı

iştah kaybı

Depresyondan gribe dek çoğu hastalık kendinizi iştahsız hissetmenize sebep olabilir. Kanser de tıpkı bu hastalıklar gibi metabolizmaya tesir ederek hastanın iştahsız veya tok hissetmesini sağlayabiliyor. Mide, pankreas, sütun ve yumurtalık kanserleri, midede baskı uyguladığı için hastanın aç olmasına karşın tok hissetmesine yol açabilir. Eğer bildiğiniz kronik bir hastalığınız yoksa ve iştah kaybı gibi sorunlarla uğraşıyorsanız, en yakın zamanda bir doktora görünmekte üstünlük var.

Dışkıda ve idrarda kan görülmesi

tuvalet işaretleri

Dışkıda veya idrarda kan bakmak herkesi endişelendirecek bir durumdur. Kanser, dışkınızda kan görülmesine sebep olabilir ancak ülser, basur veya enfeksiyonun da benzer duruma sebebiyet verdiğini unutmamak lüzumlu. 

Eğer dışkıda kan gördüyseniz, kanın nereden geldiğini anlamanın yolları mevcut. Kanın canlı ve kıpkırmızı olduğu durumlarda kanama rektum veya bağırsak bölgesinde, kanın daha koyu olduğu durumlarda ise kanama ülser veya solgun borusunda gerçekleşebilir. 

İdrarda kan bakmak ise böbrek veya mesane kanserinin habercisi olabilir. Fakat böbrek taşları ve enfeksiyonun da benzer semptomlar göstereceğini unutmamak lazım. Sebep ne olursa olsun, dışkınızda ya da idrarınızda kan gördüğünüz anda doktora gitmek sizin için en iyisi olacaktır.

Geçmeyen hırıltılı öksürük

doktor muayenesi

Ilk Kez hiç geçmeyen öksürüğün aşağı birçok sebebin yatabileceğini belirtelim. Ancak bu öksürükle birlikte nefes darlığı, ani kilo kaybı, takâtsizlik ve göğüs ağrısı çekiyorsanız, tüm bu belirtiler akciğer kanserinin habercisi olabilir ve en yakın zamanda bir doktora gitmeniz gerekir. 

Aşırı halsizlik ve eklemlerde sancı

yorgunluk

Halsizlik, en yaygın görülen kanser belirtileri arasında yer alır. Kesintisiz uyuyup yataktan hiç çıkmamayı isteyecek değin halsizlik yaşıyorsanız ve canlanmanın yolunu bir türlü bulamıyorsanız bir doktora görünmekte fayda var.

Geçmeyen yüksek alev

hasta kadın

Ateşiniz yükseldiği zaman büyük olasılıkla vücudunuzda enfeksiyonlar dolaşıyor demektir. Lenfoma, lösemi, böbrek ve karaciğer gibi bir takım kanser türleri de ateşinizin çıkmasına yol açabilir. Kanserin yaptığı alev, gün içerisinde düşüp çıkabilir ve eğer günlerdir süren ve 38 derecenin üzerinde seyreden bir ateşiniz varsa en yakın zamanda bir doktora görünmeniz gereklidir. 

Boyun bölgesinde kitle

kadın boğazı

Boyun bölgesinde ara sıra bir fındık büyüklüğünde ara sıra ise bir mercimek dek ufak kitlelerle karşılaştığımız olmuştur. Bu kitleler ağız, gırtlak veya tiroid kanserinin belirtisi olabilir. Basmakalıp bir enfeksiyon sonucu oluşan kitle ile kanserin oluşturduğu kitle arasındaki en büyük ayrım kitle gözlemenerek tespit edilebilir. Kanserin yarattığı kitlenin boyutu genelde değişmez hep aynı kalır ve dokunduğunuz zaman bir acı şehvetli vermez. Oysa teşhisi kendiniz değil, mutlaka doktorunuzun koyması gerektiğini bir kere daha hatırlatalım. 

Deride şansın dönmesi

sırt bölgesi

Deri kanserinin en kayda değer belirtilerinin arasında ciltte yaşanan gözle görülür farklılıklar bulunur. Eğer şekli değişen, kenarları kalınlaşan, yapısı kalınlaşan ve kabuk bağlayan benleriniz varsa en yakın zamanda bir dermatoloğa görünmenizde avantaj var. 

Şişmiş lenf bezleri

lenf bezi kontrolü

Lenf bölgesindeki düğümler, enfeksiyondan veya daha önce geçirmiş olduğunuz bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu düğümlerin bununla birlikte lenf ve kan kanserinin de habercisi olduğunu unutmamak lüzumlu. Lenf bezlerini durmadan denetlemek, meme kanseri için de son derece kayda değer bir tedbir olacaktır. 

Yutkunmada zorluk ve sindirim güçlüğü

zor yutkunmak

Midenizle alakalı problemler yaşadığınızda birçok vakit boğazınızda bir yumru varmış gibi hissedebilirsiniz. Fakat ileri düzeyde yutkunma zorluğu yaşıyorsanız, boğazınızdaki yumru bir türlü gitmiyorsa ve sürekli olarak dispepsi problemleri yaşıyorsanız bu işaretler yemek borusu veya mide kanserinin habercisi olabilir. 

Kilo kaybı

kilo kaybı

Kansere yakalanan her 5 kişiden 2’sinde kilo kaybı gözlemleniyor. Hangi tür kanser olursa olsun, kilo kaybetmenin hemen şimdi neden kaynaklandığı açıklanamıyor. Eğer çalışma ya da perhiz yapmadan süratli bir şekilde kilo vermeye başladıysanız en yakın zamanda bir doktora görünmenizi nasihat ederiz. 

İyileşmeyen yaralar

yara bandı

Bir türlü geçmeyen ve iyileşmeyen yaralar, kanser belirtileri aralarında yer alıyor. Sigara içen ve alkol tüketen bir hastanın ağzına hiç geçmeyen yaralar varsa ağız kanseri şüphesi olabilir. aynı zamanda cinsel organlarda görülen ve iyileşmeyen yaralar da son derece önemlidir ve hemen gözlemlenmesi gereklidir.

Dilde ve ağızda beyaz noktalar

dilde lekeler

Ağız içi, yanak ve dudaklarda görülen beyaz noktalar, lökoplaki hastalığının varlığına işaret edebilir. Çare edilmeyen lökoplaki hastalığı kansere sebebiyet verebilir, bu yüzden de dilinizde veya ağız bölgenizde beyaz benekler görmeye başlarsanız, en yakın zamanda bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. 

Kadınlarda erken kanser belirtileri:

Memede kitle

göğüs kanseri

Memede görülen kitleler, birçok süre meme kanserinin en büyük habercisidir ancak ara sıra masum kitlelerin de görüldüğü olur. gerçi memede bir kitle saptama edildiği zaman yapılacak en doğru şey bir doktora gözükmek olacaktır. Hem meme üzerinde kızarıklık, ağrı ve kolun aşağı yumru hissettiğiniz durumlarda da anında bir doktora gitmelisiniz. 

İki regl arası ya da menopoz sonrası kanama

regl ağrısı

İki regl arası kanamanın hormonal bozukluk gibi çoğu nedeni olabilir. Bu kanamalar sıklaştığı süre sadece kanser şüphesinden değil, yumurtalıklarınızı teftiş ettirmek için de bir kadın doğum doktoruna görünmekte fayda var. Nadirde olsa iki regl arası ya da menopoz sonrası kanama görebilen kadınlarda rahim ağzı veya endometrial kanseri görülebiliyor. 

Erkeklerde erken kanser belirtileri:

İdrarda veya menide kan görülmesi

pisuar kullanımı

İdrarda veya menide kan görülmesi; böbrek taşları veya enfeksiyon gibi daha masum hastalıklardan kaynaklanabilir ama nadiren de olsa prostat veya mesane kanserinin habercisi de olabilir. Her iki türlüsü için de bir lahza önce bir doktora görünmekte üstünlük var. 

Testislerde yumru

doktor muayenesi

Testislerde yumru; yaralanma, akışkan birikmesi ya da fıtıktan kaynaklanabilir ama kanserden veya saydığımız bu sebeplerden oluşan yumruları birbirinden fark gözetmek son derece zordur. Bu yüzden en iyi çözüm bir doktora danışmak olacaktır. 

Ejakülasyon ya da idrar çıkarma esnasında acı

ağrı

Ejakülasyon veya idrar sonuç esnasında canınız acıyorsa, prostat bezinde ya da üretrada şişlik veya enfeksiyon olabilir.  Bu kanser belirtileri son derece önemlidir ve bir an önce doktorunuza danışmanız gereklidir. 

Comments
To Top