Haber

Erciyes Üniversitesi’nin Yerli Koronavirüs Aşısında, Hiçbir Yan Etki Gözlenmedi

Erciyes Üniversitesi'nin Yerli Koronavirüs Aşısında, Hiçbir Yan Etki Gözlenmedi

Tüm dünya koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalara uyarı kesilmişken, Kayseri‘den sevindiren bir haber geldi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış göre yapılan açıklamalarda, üniversite bünyesinde geliştirilen yerli koronavirüs aşısının 44 kişi üstünde denendiği, hiçbir bağlı etkiyle karşılaşılmadığı ifade edildi. Çalış, en önemli şeyin emniyet olduğunu ve bunun şimdilik sağlanmış olduğunu belirtti.

Aşı çalışmalarında en kritik sürecin Faz1 olduğunu söyleyen rektör, bu aşamada aşıların güvenilirliğinin kanıt edilmeye çalışıldığını, Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen aşının bu güveni verdiğini söyledi. İkinci doz aşı uygulamasının 3 gün sonradan başlayacağını vurgulayan Erciyes Üniversitesi rektörü, sürecin 15 Aralık gibi tamamlanacağını, bunun ardından da Faz2’ye geçileceğini açıklama etti. Rektör, ikinci faza bir an önce geçebilmek için can attıklarını belirtti.

“Milli aşı adayımız”

Yerli koronavirüs aşısı

Erciyes Üniversitesi rektörü, aşıyla ilgili konuşurken “ulusal aşı adayımız” ifadesini kullandı. Bu ifadenin çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor çünkü şu başlıca değin Türkiye’de, yerli aşı çalışmaları doğrultusunda yeterli yol kat edilemedi. Ancak Erciyes Üniversitesi’nin geliştirdiği aşı, an itibarıyla umut vermeye başlamış durumda. Mustafa Çalış, 44 denekten sadece birkaçında ufak kızarıklıklar ve sancı problemi yaşandığını, bu problemin de tüm aşılarda yaşanabiliyor olduğunu ifade etti.

Erciyes Üniversitesi bünyesinde çalışan ve aşının geliştirilmesini sağlayan “İyi Klinik Kullanım Araştırma Merkezi” hakkında da konuşan Çalış, bu merkezin dünya çapında denetlenen tek Türk merkezi olduğunu belirtti. Merkezin bugüne kadar yaptığı çalışmalarla kendini ispatladığını belirten Çalış, yapılan çalışmaların dünya çapında onaylandığının altını çizdi. Önümüzdeki günler, Türkiye’nin yerli koronavirüs aşısıyla ilgili muhabere gelişmelere sahne olacak gibi görünüyor.

Comments
To Top