Haber

Erciyes Üniversitesi’nin Geliştirdiği COVID-19 Aşı Adayı İlk Kez Bir Gönüllüye Uygulandı

Erciyes Üniversitesi'nin Geliştirdiği COVID-19 Aşı Adayı İlk Kez Bir Gönüllüye Uygulandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından yapılan açıklamalara tarafından Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Tatbik ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) geliştirilen ve Sağlık Durumu Bakanlığınca da desteklenen ERUCOV-VAC adlı COVID-19 aşı adayının Ar-Ge çalışmaları tamamlandı.

Etik kuruldan izin alınması ve Afiyet Bakanlığı’nın da onaylamasıyla birlikte ERUCOV-VAC inaktif aşı adayı, Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Tatbik ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) başta bir gönüllüye uygulandı ve Evre 1 çalışmalarına başlandı. COVID-19 aşı adayı için ilk gönüllü Nazif Durna oldu.

covid-19 aşısı

Konuyla ilgili olarak “İnşallah insanlara umut olurum” ifadelerini kullanan Nazif Durna, aşı çalışmalarının bir parçası olduğu için mutlu olduğunu ifade ederken, akademisyenlere de çalışmalarından dolayı teşekkür etti. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise aşı adayının periklinik çalışmalarının tamamlandığını, Evre 1 çalışmalarının da ocak ayının başlarında tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Prof. Dr. Çalış, aşının öncelikle bir gönüllüye uygulanmasıyla ilgili olarak, “Bu Nedenle aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay sürecektir. İnşallah önümüzdeki sene ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Safha 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer aşama çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki öteki aşı merkezler kadar geliştirilen aşılar inşallah COVID-19’a karşısında vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre ERUCOV-VAC inaktif aşı adayı, Aşama 1 aşaması baştan başa yaşları 18 ila 55 arasında değişen dinç ve daha önce COVID-19 hastalığına geçirmemiş 44 gönüllüye uygulanacak. Aşı, gönüllülere üçer hafta arayla iki defa uygulanacak. Elde edilen verilere göre ise diğer safhalara geçiş yapılacak. 

Comments
To Top