Haber

Erciyes Üniversitesi’nde Geliştirilen Yerli Koronavirüs Aşısının Faz 1 Çalışmaları Tamamlandı

Erciyes Üniversitesi'nde Geliştirilen Yerli Koronavirüs Aşısının Faz 1 Çalışmaları Tamamlandı

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Türkiye’nin üstünde çalıştığı yerli koronavirüs aşısıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Aşının safha 1 çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Çalış, herhangi bir emrindeki tesir görülmediğini ifade etti. Yaşanan bu gelişme, koronavirüs hastalığından kurtulmamıza bir adım daha yaklaştığımızın açık bir göstergesi.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilmekte olan yerli koronavirüs aşısının evre 1 çalışmalarına kasım ayında başlanmıştı. 44 gönüllüye yapılan birincil doz aşılamada herhangi bir etki görülmemesi üzerine çalışmalarını sürdüren bilim insanları, 26 Kasım’da da benzer 44 gönüllü üzerinde ikinci doz aşılamayı yapmıştı. Prof. Dr. Mustafa Çalış, bu süreçte de ciddi bir tabi etki görülmediğini, evre 2 çalışmaları için hazırlanmış olduklarını açıklama etti.

Yerli koronavirüs aşısında safha 2 çalışmaları, aralık sonuna dürüst başlayabilir

Yerli koronavirüs aşısı

Erciyes Üniversitesi Rektörü Çalış’ın yaptığı açıklamalara kadar yerli koronavirüs aşısı için çalışmalar, sürat kesmeden devam edecek. Aşama 2 çalışmaları için aralık ayının sonunu göze çarpan eden profesör, çalışmaların hemen başlayabileceğini söylüyor. Edinilen bilgilere göre yerli koronavirüs aşısının ikinci evre çalışmaları, 200 gönüllü üstünde uygulanacak. Eğer ikinci faz çalışmalarında da bir sorun yaşanmaz ise Türkiye’nin yerli koronavirüs aşısı büyük oranda tamamlanmış olacak.

Tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınının tek çözümü olarak görülen aşı ayrıca Türkiye keza de öteki ülkelerde tartışılmaya devam ediyor. Aşının güvenilirliğini tartışan hatta kendilerine çip takılacağını düşünen kesimler, koronavirüs aşısı olmamakta kararlı görünüyorlar. Ancak birbiri ardına alınan kararlar, koronavirüs aşısının dünya genelinde bir “yükümlülük” haline geleceğini gösteriyor. Bunun en net örneği ise IATA tarafından alınan ve aşı vurulmamış şahısların uçakla seyahatini kısıtlayan yeni kurallar olarak karşımıza çıkıyor.

Comments
To Top