Haber

Epic Games Başlatıcısının, Ryzen İşlemcilerin Sıcaklığını Artırdığı Ortaya Çıktı

Epic Games Başlatıcısının, Ryzen İşlemcilerin Sıcaklığını Artırdığı Ortaya Çıktı

Epic Games Store, oyunculara verdiği ücretsiz oyunlarla adını duyurmayı başarmıştı ancak şu sıralarda da 1 Ocak’a dek her gün bir adet bedava oyun dağıtıyor. Ama görünen o ki her şey göründüğü kadar hatasız yok.

Hot Hardware’de bulunan habere göre Epic Games’in başlatıcısı ya fena tasarımından ya topladığı verilerden ya da her ikisinin etkisiyle birlikte arkadaki planda oldukça ağır bir meslek yükü talep ediyor. Bunu da bir Reddit kullanıcısı fark ediyor.

Epic Games başlatıcısı, Ryzen işlemcilerin ısınmasına sebep oluyor

epic games, epic games logo, epic games store

“Neoncarbon” isimli bir Reddit kullanıcısı, AMD Ryzen 7 5800X işlemcisinin sıcaklığının Epic Games başlatıcısını kapattığında 50 dereceden 37 dereceye düştüğünü fark ediyor. İşin acayip yanı ise Steam veya GOG gibi öteki oyun mağazalarının başlatıcılarında böyle bir durum yaşanmıyor.

Neoncarbon isimli bu kullanıcının AMD subreddit’inde açtığı bu konuya çoğu yorum geliyor ve çoğu kullanıcı, benzer bir durumu deneyimlediklerinden bahsediyor. Hot Hardware, GeForce RTX 3080 ekran kartlı, akışkan soğutmaya sahip AMD Ryzen 9 5950X işlemcili donanımlarında bu iddiayı test ediyorlar.

epic games ryzen işlemci sıcaklığı

(Epic Games çalışır durumdayken Ryzen 9 5950X işlemci sıcaklığı)

Yapılan test sonucunda yukarıdaki görselden de görebileceğiniz gibi istikrarsız soğutmalı Ryzen 9 5950X işlemcinin sıcaklığı, Epic Games’in başlatıcısı çalışırken 52,44 dereceye çıkıyor. İşin acayip olan bir diğer yanı ise CPU’nun yalnızca %1,8’ini kullanıyor olmasıydı.

epic games ryzen işlemci cpu çekirdek kullanımı

(Epic Games’in işlemci uygulama oranı)

sonradan tahsis yöneticisinden CPU çekirdek kullanımına bakılıyor ve Epic Games’in arkada bir oyun dâhi güncellemediği, ayrıntılarıyla boş bir şekilde arkadaki planda çalıştığı durumlarda da çekirdekleri kullandığı fark ediliyor. Yukarıdaki görselden çekirdek kullanımını denetim edebilirsiniz.

Steam ve GOG gibi mağazaların başlatıcılarında bu durum yaşanmazken Epic Games’te neden böyle bir durumun yaşandığını çakmak için bir araştırma gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmada Epic Games başlatıldığında, 5 ayrı işlemle birlikte çalıştığı görülüyor. Ücretsiz bir ağ trafik monitörü olan Glasswire açıldığında Epic Games ve ona bağlı işlemlerin, 22 farklı sunucuya düzenli aralıklarla veri gönderdiği ayrım ediliyor.

Bir saatin sonunda Epic Games’in bazı sunuculara 514 KB veri gönderdiği ortaya çıkıyor. Bu, benzer süre boyunca arka planda çalışan Steam ve NVIDIA GeForce Experience’a göre 14 kat daha artı. Ryzen işlemci kullanan okuyucularımız, siz Epic Games’i çalıştırdığınızda işlemcinizde böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Daha önce deneme etmediyseniz buradaki haberimizde bahsettiğimiz sıcaklık ölçen programlardan bir tanesini indirip test edebilirsiniz.

Comments
To Top