Haber

EPGİS: Bu Gece Benzine 19 Kuruş Zam Geliyor

EPGİS: Bu Gece Benzine 19 Kuruş Zam Geliyor

Son dönemde kur fiyatlarında aşağı yönü olan bir hareketlenme var. 8,5 TL’leri bulan dolar; Ekonomi Bakanı Patent Albayrak’ın istifası, Merkez Bankası’na Naci Ağbal’ın getirilmesi ve yapılan çeşitli açıklamaların da etkisiyle sadece 3 günde 70 kuruş değin düşerek 7,80 TL’ye geriledi. Doların bu olumlu düşüşü, bilhassa yurt dıştan ihraç edilen ürünlerde indirim yapılacağını düşündürdü, ama mazot kısmında şart öyle de öyle olmayacak gibi görünüyor. 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan son bilgiye takriben bu geceden itibaren benzin fiyatlarına 19 kuruş zam geliyor. Yeni fiyatlandırmayla birlikte yakıt fiyatları Ankara’da 6,81 TL’den 7 TL’ye; İstanbul’da 6,77 TL’den 6,96 TL’ye; İzmir’de ise 6,83 TL’den 7,02 TL’ye yükseldi.

Dolar düşerken mazot fiyatları yükseliyor

Mazot fiyatları; Türkiye ve çevresindeki ülkelerin bulunduğu Akdeniz piyasasındaki tamamlanmış mazot ürünlerinin fiyatlarının ortalaması ve dolar kuruna kadar hesaplanıyor. Dolar kurunun önemli anlamda düştüğü bu günlerde yakıt fiyatına zam yapılması, bu sebeple şaşkınlıkla karşılandı. yine de yakıt fiyatlarında önümüzdeki günlerde ciddi bir düşüşün yaşanması bekleniyor.

Comments
To Top