Haber

EPGİS: Bu Gece Benzin ve Motorine Zam Geliyor

EPGİS: Bu Gece Benzin ve Motorine Zam Geliyor

Takriben 2 gün önce yakıt ve motorine küçük miktarlarda indirim yapılmıştı. Bu kısa indirim döneminin ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olacak yeni zamlar geliyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya tarafından bu geceden itibaren benzinin litre fiyatına 17 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam geldi. 

Yapılan bu zamların arkasında Ankara’da sıradan 6,63 TL’den satılan benzinin litre fiyatı 6,80 TL’ye çıkacak. Türkiye’nin metropol şehri İstanbul’da ise benzinin litre fiyatı 6,58 TL’den 6,75 TL’ye, bir diğer büyükşehrimiz İzmir’de ise 6,65 TL’den 6,82 TL’ye yükselecek.

Yeni zamlar sonrası motorinin fiyatları ise Ankara’da 6,07 TL’den 6,23 TL’ye yükselecek. İstanbul’da 6,02 TL’den 6,18 TL’ye yükselecek motorin İzmir’de ise 6,10 TL’den 6,26 TL’ye yükselecek. Tüm bu artışın öteki şehirlerde de aynı oranlarda tesir edeceğini söyleyebiliriz.

Bu zamlar niçin kaynaklanıyor?

Dünya geneline baktığımızda petrolün varil fiyatının kısa vadeli olarak yükseldiğini görsek de pandemi dönemindeki büyük düşüşünden sonradan fazla ciddi bir yükseliş göstermediğini görüyoruz. Bu zamların, çoğunlukla petrolün fiyatından değil de TL’nin milletlerarası piyasadaki alım gücünün düşmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bilhassa son dönemde yakıt ve petrol fiyatlarında sürekli hareketlenmeler yaşandığını görüyoruz.

Bu durumdan muzdarip olan o kadar çok kişi, benzinin yüksek fiyatından kaçmak için otogazlı araç kullanmaya yöneliyor. Hatta otomobil üreticileri, sıfır otomobilleri aracısız otogaz seçeneğiyle üretmeye başladılar. Otogazın fiyatı yakıt ve motorine oranla daha düşük olsa da bu yakıtın fiyatının da kesintisiz yükseliş eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz.

Comments
To Top