Haber

En İyi 15 Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu

En İyi 15 Ücretsiz Hayatta Kalma Oyunu

Survival‘ veya Türkçedeki ifadesiyle ‘hayatta kalma oyunlarına karşın rağbet gün geçtikçe artıyor. Bilhassa H1Z1 ve PUBG ile başlayan ‘Battle Royale’ çılgınlığı, hayatta kalma oyunlarına yönelik talebi büyük bir oranda arttırmış durumda. Haliyle talebin böylesine deli seviyelere çıktığı bir vakitte, oyun üreticileri de birbirinin kopyası yüzlerce oyun piyasa sürdü, sürmeye de devam ediyorlar.

Dolayısıyla, hayatta kalma oyunları nezdinde böylesine bir ‘oyun kirliliği’ oluşmuşken, oyuncuların iyi oyunlara ulaşması gün geçtikçe zorlaşıyor. Biz de bu yüzden, bu türü halihazırda seven ya da ilk kez tecrübe etmek isteyenlerin zahmetsizce oynayabileceği ücretsiz hayatta kalma oyunlarının peşine düştük. 

En iyi hayatta kalma oyunları:

​Fortnite Battle Royale Realm Royale StayOut Fallout Shelter theHunter Classic Call of Duty: Mobile Last Day on Earth: Survival Stormfall: Saga of Survival     Rebel Inc. LifeAfter: Night falls Westland Survival – Cowboy RPG* Grim Soul: Dark Fantasy Survival Survival: Wasteland Zombie ARK: Survival Evolved Dead Trigger 2

Fortnite Battle Royale

Platform: PlayStation 4, Xbox One, Android, iOS, Microsoft Windows, Nintendo Switch, Mac OS Çıkış yılı: 2017

Epic Games’i bugüne getiren amiral gemisi Fortnite Battle Royale, ne zaman bir battle royale oyununa dönüştü, kısa süre içerisinde büyük kitlelere erişti. Şu lahza dünyanın en popüler birkaç oyunundan biri olan Fortnite Battle Royale, ilk önce PC oyuncuları almak üzere, konsol ve mobil platformlarındaki oyuncularına etkileyici bir ‘hayatta kalma’ deneyimi sunuyor. 

Realm Royale

Realm Royale

Platform: PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Microsoft Windows Çıkış yılı: 2018

PUBG’nin hemen hemen battle royale türünü bütün dünyaya empoze etmesiyle başlayan furyaya, 2018 yılında Realm Royale de katılmıştı. İlk çıktığında oldukça ses getiren oyun, tuhaf kimyası ve mekanikleri doğru bilhassa cartoon işleri seven oyuncuları etkilemişti. Zaman içerisinde farklı alanlara yönlendirilmiş güncellemeler alan oyun, ücretsiz bir şekilde deneyimlenebilecek yegane hayatta kalma oyunları aralarında. 

StayOut

Stay Out

Platform: Microsoft Windows Çıkış yılı: 2019

2019 yılında Steam üzerinden piyasaya sürülen StayOut, her ne değin insanlarda kafa karışıklığı yaratsa da ücretsiz bir şekilde oynanabilecek en iyi hayatta kalma oyunları arasında değerlendirilebilir. Bu yüzden oyuna fırsat vermekte fayda var.

Fallout Shelter

Fallout Shelter

Platform: Android, Nintendo Switch, iOS, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows Çıkış yılı: 2015

Fallout’un üreticisi Bethesda Game Studios kadar geliştirilen bu alışılmadık oyunun büyük bir hayran kitlesi var. Bir inşaat ve yönetim simülasyonu olan bu oyun, hayatta kalma deneyimini öbür bir konseptte sunuyor. Oyun Windows PC’nin dışında birçok platformda da bulunuyor. Kolay bir şekilde edinip oynayabilirsiniz. 

theHunter Classic

theHunter Classic

Platform: Microsoft Windows Çıkış yılı: 2014

theHunter Classic bir avcılık oyunu. Avalanche Studios göre geliştirilen ve piyasaya sürülen oyun açık bir dünyada geçiyor. Yapmanız gereken tek şey, nahoş bir şekilde hayvanları avlamak ve bu vakit dahilinde hayatta kalmak. 

Call of Duty: Mobile

Platform: Android, iOS Çıkış yılı: 2019

PUBG Mobile’ın ülkemiz dahil birçok dünyada büyük bir oyuncu kitlesine kavuşmasıyla birlikte, Activision, yine PUBG’nin mobil versiyonlarını üreten ve yayınlayan Tencent Games ile meslek birliğine gitti ve Call of Duty’nin mobil versiyonunu yayınlandı. Eğer PUBG Mobile’dan sıkıldıysanız ve battle royale türünde farklı mekaniklere sahip bir oyun oynamak istiyorsanız CoD Mobile’ı deneyebilirsiniz. 

Last Day on Earth: Survival

Platform: Android, iOS Çıkış yılı: 2017

Last Day on Earth: Survival, apokaliptik zombi temalı bir hayatta kalma oyunu. Mobil hayatta kalma oyunları aralarında oldukça popüler olan oyun, craft sistemi ve diğer özellikleriyle birlikte bir mobil oyundan daha fazlasını sunuyor. Bundan Başka ücretsiz, daha ne olsun.

Stormfall: Saga of Survival

     Platform: Android, iOS Çıkış yılı: 2019

Last Day on Earth: Survival ve Grim Soul: Dark Fantasy Survival oynayanların seveceği bu oyun, yeniden aynı temalara sahip. Toplayıcılıktan başlayarak yavaş yavaş oturmuş hayata geçtiğiniz oyunda, sizi tuhaf yaratıklar da bekliyor. 

Rebel Inc.

Rebel Inc.

Platform: iOS, Android, Microsoft Windows Çıkış yılı: 2019

Tahmin edeceğiniz üzere, Rebel Inc., Plague Inc.’i yapan ekipten çıktı. Plague Inc.’te küresel çapta bir salgını organize ederken, Rebel Inc.’te ise siyasi liderlik yapıyorsunuz. Amacınız, toplumsal ve hesaplı refahı karşılamak. Oyun her ne dek ilk etapta Plague Inc.’te olduğu gibi basit gelse de doğrusu oldukça baskı. Bu yüzden birazcık mesai harcamanız gerekecek. Taktik tabanlı hayatta kalma oyunu oynamak isterseniz, Rebel Inc. bu meslek için biçilmiş kaftan. 

LifeAfter: Night falls

Platform: Android Çıkış yılı: 2019

LifeAfter: Night falls da Last Day on Earth: Survival gibi bir zombi oyunu. Büyük bir salgın sonrası zombiye dönüşen insanların arasında hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Bu salgın günlerinde, deneyimleyebileceğiniz ideal bedava hayatta kalma oyunlarından biri LifeAfter.

Westland Survival – Cowboy RPG

Platform: Android, iOS Çıkış yılı: 2018

Helio Games’in çıkardığı Westland Survival – Cowboy RPG, muadilleri dek çok bilinmiyor. Salgın günleriyle birlikte Türkiye’deki kullanıcı sayısı artan oyun, en iyi bedava hayatta kalma oyunlarından biri.

Grim Soul: Dark Fantasy Survival

Platform: iOS, Android Çıkış yılı: 2018

Stormfall: Saga of Survival başlığında da bahsettiğimiz Grim Soul, bu türü sevenler için ayrı bir atmosfer ve oynanış sunuyor. Yeniden zombilerle çevirili olmamız rağmen, bu sefer işin içine orta çağa özgü mekanikler ve eşyalar dahil oluyor. Bu yüzden günümüzde ya da gelecekte geçen salgın kurgularından sıkıldıysanız bu oyuna bir kısmet verebilirsiniz. 

ARK: Survival Evolved

Platform: PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Android, Microsoft Windows, Linux, Mac OS Çıkış yılı: 2015

Evet, ARK: Survival Evolved gerçekte ücretli bir hayatta kalma oyunu. Lakin yalnızca konsol ve PC’de. Madfinger Games kadar Unity üstünde geliştirilen ARK: Survival Evolved, App Store ve Play Store üzerinden bedava bir şekilde oynanabiliyor. Şüphesiz PC ve konsoldaki hayatta kalma deneyimine mobilde erişmeniz o kadar mümkün değil. Fakat gerçi oyuna bir talih vermenizde fayda var. Keza oyunun söz konusu platformlardaki puanı da oldukça yüksek.

Dead Trigger 2

Platform: Android, iOS, Web tarayıcısı, Windows Phone Çıkış yılı: 2013

Mobil FPS türünde besbelli doğru sürükleyici oyun yokken Dead Trigger 2 vardı. Oyun 2013 yılından beri popülerliğini koruyor ve oynanış ve mekanik anlamda kendini yenileyen ve geliştiren güncellemeler alıyor. Eğer PUBG Mobile ve türevlerinden sıkıldıysanız, Dead Trigger 2’ya bir kısmet verebilirsiniz. 

Survival: Wasteland Zombie

Survival Wasteland Zombie

Platform: Android Çıkış yılı: 2019

Listedeki son ücretsiz oyunumuz da fiilen bir zombi oyunu. Evet, sıkıldınız biliyoruz. Ama hayatta kalma oyunlarından bahsediyorsak, üstelik bedava olanlarını ele alıyorsak, ne eyvah ama zombilerin saldırısı altındaki bir dünyada kendimizi buluyoruz.

Hayatta kalma oyunları günümüzdeki salgın süreciyle birlikte popülerliğini hiç olmadığı dek arttırdı. Eğer sizin de oynamaktan müsamaha aldığınız ücretsiz veya ücretli hayatta kalma oyunları varsa, yorumlara yazabilirsiniz.

Comments
To Top