Haber

En “Etkileyici” Kovalamaca Sahnesine Sahip Filmler Belli Oldu

En "Etkileyici" Kovalamaca Sahnesine Sahip Filmler Belli Oldu

Aksiyon filmleri, sinema sektörünün çok kayda değer bir parçasıdır ve kovalamaca sahneleri de, aksiyon filmlerinin olmazsa olmaz unsurları aralarında yer almaktadır. Peki, seyircileri maksimum “etkileyen” aksiyon sahnesinin hangisi olduğunu hiç düşündünüz mü?

Hangi aksiyon sahnesinin daha iyi olduğu sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir. Ancak hangi aksiyon sahnesinin daha “güzel” olduğunu saptama etmenin bir yolu bulunuyor; kalp atış hızındaki değişikliği peşine düşüp takip etmek.

Mad Max: Fury Road, en etkileyici kovalamaca sahnesine sahip film oldu

mad max

Yeni bir çalışmada, 100 şahsiyet bir katılımcı grubuna son 50 yılın en ünlü kovalamaca sahnelerinden bazıları izlettirildi ve keza kovalamaca sahnesi öncesinde hem de sahne esnasında kalp atış hızları ölçüldü. Bu sayede en “güzel” kovalamaca sahnesinin hangisi olduğu da ortaya çıkarılmış oldu.

George Miller tarafından yönetilen ve başrollerde Charlize Theron ile Tom Hardy’nin yer aldığı, 2015 yapımı aksiyon filmi Mad Max: Fury Road, yürek atış hızını yüzde 33 artırarak en etkileyici kovalamaca sahnesinin sahibi oldu. Hızlı ve Şahlanmış 6 ise yüzde 31 kalp atış hızı artışı ile ikinci sırada yer aldı.

hızlı ve öfkeli 6

Mad Max: Fury Road’un özgün atmosferi ve neredeyse filmin başından sonuna süren uzun kovalamaca sahnesiyle 1. sırada yer alması pek fazla birey için beklenen bir sonuç olabilir. Ancak 9 filmden oluşan Seri ve Öfkeli serisinden 20 filmden oluşan listede 5 film ile kendine yer bulmasının güzel olduğunu söyleyebiliriz.

bununla birlikte, 100 kişilik bir çalışmanın, “bütün zamanların en güzel kovalamaca sahnesi”ni vermek için oldukça küçük bir örneklem olduğunu da unutmamak gerekiyor. bu nedenle çalışma esnasında kullanılan yöntemin bilimsel bir karşılığı olsa da sonuçların herkesi kapsayan bilimsel bir reel olduğunu söyleyemeyiz. Peki sizi en fazla etkileyen kovalamaca sahnesi hangisiydi?

En “güzel” kovalamaca sahnelerine sahip filmler

Mad Max: Fury Road – yürek atış hızı artışı: yüzde 33 Fast & Furious 6 – kalp atış hızı artışı: yüzde 31 Furious 7 – yürek atış hızı artışı: yüzde 30 Ronin – kalp atış hızı artışı: yüzde 28 Baby Driver – kalp atış hızı artışı: yüzde 25 The Fast & The Furious – kalp atış hızı artışı: yüzde 22 Quantum of Solace – yürek atış hızı artışı: yüzde 20 The Bourne Supremacy – yürek atış hızı artışı: yüzde 19 The French Connection – yürek atış hızı artışı: yüzde 19 Batman: The Dark Knight – yürek atış hızı artışı: yüzde 17 Terminator 2: Judgment Day – kalp atış hızı artışı: yüzde 16 The Bourne Identity – kalp atış hızı artışı: yüzde 16 Mad Max 2: The Road Warrior – yürek atış hızı artışı: yüzde 16 The Raid 2 – kalp atış hızı artışı: yüzde 14 Fast Five – yürek atış hızı artışı: yüzde 13 The Matrix Reloaded – yürek atış hızı artışı: yüzde 13 Need for Speed – yürek atış hızı artışı: yüzde 13 Deathproof – kalp atış hızı artışı: yüzde 11 Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw – yürek atış hızı artışı: yüzde 11 Gone in 60 Seconds – kalp atış hızı artışı: yüzde 9

Comments
To Top