Haber

En Değerli 10 Kripto Para

En Değerli 10 Kripto Para

Önce kredi kartları ortaya çıktı ve peşin para para kullanımı azaldı. Gerisinde mobil ödeme ile artık cüzdan taşımamıza bile gerek kalmadı. Tüm bu dijitalleşme süreci ile birlikte, mevcut idareli sisteme bir alternatif olarak görülebilecek kripto paralar hayatımıza girdi. İlk örneği 2009’da, Satoshi Nakamoto göre kullanıma sunulan Bitcoin, yıllarca yasa dışı şekilde başkalaşım arabulucu olarak kullanıldı. Esas çıkışı ise dolar karşısında operasyon göreceği, yatırım arabulucu haline geleceği yıllarda yaşadı.

Kripto paraları, Bitcoin’in 20.000 dolara yaklaştığı 2017’de duymuş olabilirsiniz. Gerçekte finans dünyasına yabancı olan hemen hemen cümbür cemaat 2017’de kripto paraların varlığına şahit olmuştu. Bitcoin’in yükselişi öncesinde ve ardından, aynı veya benzer yapıya sahip pek fazla kripto para gördük.

kripto para

Diğer para birimlerine göre daha fazla yeni olan kripto para birimleri, günümüzün en hızlı yükselen değeri ve geleceğin finans sisteminin temelleri olarak görülüyor. Nasıl euro, dolar ve Türk lirası ayrı para birimleri ise kripto paralar da birbirlerinden o şekilde ayrışıyorlar. Oysa kripto paraların basmakalıp para birimleri gibi tabi oldukları merkezi yönetimler değil, değerlerini belirleyen şeyler politik ya da siyasi durumlar değil. Kripto paralar, yapılan yatırımlara, dilekçe oranlarına ve amaçlarına tarafından değerinde kazanıyorlar.

Özet Olarak kripto para nedir?

Kripto para; işlemleri güvenceye olmak için kriptografi yani bir cins şifreleme teknolojisi kullanılan, bildiğimiz tüm para birimlerine alternatif olarak oluşturulmuş bir alışveriş aracı, sanal varlıktır. Kripto para birimleri için sanal döviz de denilmektedir. Altında yatan kriptografi teknolojisi ise blokzinciri adını taşımaktadır.

Kripto para birimlerinin en dikkat çeken noktası herhangi bir merkeze tabi olmamalarıdır. Hiçbir devlet ya da banka güvencesi olmadan yalnızca bir blok zinciri içinde yer alan kullanıcılar göre üretilir ve güvenliği sağlanır. Kripto paraların toplam değerinin önümüzdeki yıllarda 2 trilyon dolara kadar çıkabileceği düşünülüyor.

En değerli kripto paralar:

Bitcoin – 254,4 milyar dolar Ethereum – 43,3 milyar dolar Tether – 16,7 milyar dolar XRP – 10,7 milyar dolar Bitcoin Cash – 4,4 milyar dolar Chainlink – 3,9 milyar dolar Binance Coin – 3,8 milyar dolar Litecoin – 3,4 milyar dolar Polkadot – 3,3 milyar dolar USD Coin – 2,9 milyar dolar

USD Coin

kripto para, usd coin

Ortaya çıktığı yıl: 2018 Piyasa değeri: 2,9 milyar dolar

Piyasada USDC kısaltması ile anılan USD Coin, böylece çok kripto para biriminden ayrı olarak Amerika Birleşmiş Devletleri tahvilleri ile desteklenmektedir. Kuruluşunda 1 ABD Dolarının 1 USD Coin’e eşdeğer olması amacıyla üretilmiştir. USD Coin’in amacı, kripto para yatırımcılarına dolar kuru üzerinden güvenli bir liman karşılamak; cüzdan, borsa, hizmet sağlayıcı gibi böylece alandan oluşan bir ekosistem yaratmaktır.

Polkadot

kripto para, polkadot

Ortaya çıktığı sene: 2020 Piyasa değeri: 3,3 milyar dolar

Piyasada DOT kısaltması ile anılan Polkadot kripto para projesi, merkezi İsviçre’de bulnan Web3 Vakfı göre geliştirilen açık kaynaklı bir projedir. Projenin en kayda değer amacı kripto para borsalarında yer alan tüm blok zinciri ağlarının birlikte çalışmasını sağlamaktır. Palkadot hiçbir merkeze sahip olmayan, kolayca kurulan ve kolayca birbiriyle bağlantı kurabilen parasal kuruluşlar oluşturmayı hedefliyor.

Litecoin

kripto para, litecoin

Ortaya çıktığı yıl: 2013 Piyasa değeri: 3,4 milyar dolar

Piyasada LTC kısaltması ile anılan Litecoin, öncelikle eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee kadar 2001 yılında oluşturuldu ancak ortaya çıkması fakat 2013 yılında gerçekleşti. Litecoin, Bitcoin’e göre daha hafif bir para birimi olması için oluşturuldu. Bitcoin altın ise Litecoin gümüş düşüncesi ve blok başına 2,5 dakika operasyon onaylama hizmeti ile dikkat çeken LTC, işlem onaylama hızı konusunda defalarca vaatettiği hızı sunamıdığı için eleştiri alıyor.

Binance Coin

kripto para, binance coin

Ortaya çıktığı yıl: 2017 Piyasa değeri: 3,8 milyar dolar

Piyasada BNB kısaltması ile anılan Binance Coin, başlangıçta Ethereum blok zincirindeki bir ERC – 20 belirteci olarak oluşturuldu. Ancak sonra Binance blokzinciri üzerinden piyasaya sürülmeye başlayınca Ethereum blokzincirinde barındırılmamaya başladı. Bitcoin BEP2 kripto para birimi ile bire bir orana sahip olan Binance Coin, kripto para borsası Binance üzerindeki alışverişlerde kullanılıyor.

Chainlink

kripto para, chainlink

Ortaya çıktığı sene: 2017 Piyasa değeri: 3,9 milyar dolar

Piyasada LINK kısaltması ile anılan Chainlink ağı, dünyadaki bütün blok zincirlerini ve kripto para borsalarını birleştirmek nedeniyle oluşturulmuştur. Dinç bir zeki kontrat ağı yer alan Chainlink sisteminin piyasada bir itibarı olması nedeniyle büyük sözleşmeler ödüllendirilir, oysa içten bilgilerin sağlanmaması gibi durumlar token düşmesi ile sonuçlanır. Piyasada bulunan 1 milyar LINK’in sadece %35’i halka arz edilmiş durumdadır.

Bitcoin Cash

kripto para, bitcoin cash

Ortaya çıktığı sene: 2017 Piyasa değeri: 4,4 milyar dolar

Piyasada BCH kısaltması ile anılan Bitcoin Cash kripto para birimi, bildiğimiz Bitcoin blok zincirinde yaşanan ayrılık sonrası oluşturuldu. BCH, küresel piyasaların artan sisteminde yeni bir nakit anlayışı sunmayı hedefliyor. BCH blokzincirinde blok boyutu, tanıdık Bitcoin’in 8 katı olduğu için madencilik yerine getirmek isteyenlere çok daha geniş avantajlar sunuyor.

XRP 

kripto para, xrp

Ortaya çıktığı yıl: 2013 Piyasa değeri: 10,7 milyar dolar

Piyasada ismiyle benzer olan XRP kısaltması ile anılan XRP kripto para birimi, XRP Ledger veritabanı üzerinde yer alan RippleNet dijital ödeme platformunda kullanılır. XRP Ledger iyice açık kaynaklı ve herhangi bir blokzincirine ast olmayan bir sistemdir. XRP; diğer ödeme platformlarından daha seri, daha eksik maliyetli, daha tehlikesiz ve ölçeklendirilir bir alternatif olarak oluşturuldu.

Tether

kripto para, tether

Ortaya çıktığı sene: 2015 Piyasa değeri: 16,7 milyar dolar

Piyasada USDT kısaltması ile anılan Tether kripto para birimi, Tether isimli merkezi Hong Kong’da yer alan bir şirket kadar ABD Dolarına sabitlenerek oluşuturulmuş bir kripto para birimidir. 1 USDT’nin 1 ABD Doları değerini koruması için şirketin rezervinde defalarca ABD Doları bulundurulur. Yani USDT öteki pek çok kripto para biriminden bambaşka olarak bir merkeze ve yardım alanlarına sahiptir. Kripto paraların sınırsız dünyası ile ABD Dolarının birleştirilmesi hedefleniyor.

Ethereum

kripto para, ethereum

Ortaya çıktığı sene: 2015 Piyasa değeri: 43,3 milyar dolar

Piyasada ETH kısaltması ile anılan Ethereum, yaklaşık iki yıllık bir hazırlık süreci sonrası 2015 yılında resmi olarak başlatılan bir blokzinciridir. ETH kurucuları, akıllı kontrat olarak adlandırılan yazılımların kullanıldığı bir platform geliştirerek ve böylece ara ürün sayısını azaltarak yersiz maliyetleri ortadan kaldırmayı ve madencilere çok daha büyük karlar sunmayı hedefliyorlar.

Bitcoin

kripto para, bitcoin

Ortaya çıktığı yıl: 2009 Piyasa değeri: 254,4 milyar dolar

Piyasada BTC kısaltması ile anılan Bitcoin, birincil ortaya çıkan kripto para birimlerinden bir tanesidir ve piyasanın zirvesinde bulunmaktadır. İlklerden olması piyasa değeri gibi pek çok konuda Bitcoin’e avantaj sağlamaktadır. Üretilme amacı; merkezleri, destekleri, ara elemanları ortadan kaldırarak iki finans merkezi aralarında yapılan alım ve satımları hiçbir aracı olmadan, kardan pay kaybetmeden ve harcamaları minimumda tutarak gerçekleştirmektir.

En kıymetli 10 kripto para birimi sıralamasında zirvedeki ve listedeki birimlerin değerleri anlık olarak değişmektedir. Bugün için çok yaygın bir başvuru formu alanına sahip olmasalar da kripto para birimlerinin piyasa değeri her geçen gün daha istikrarlı bir hal almakta ve fiilen geleceğin para birimi olma yolunda muhakkak adımlarla ilerlemektedir.

Comments
To Top