Haber

Elon Musk: Zamanında Tesla’yı Apple’a Satmak İstemiştim; Tim Cook Yüzüme Bakmadı

Elon Musk: Zamanında Tesla'yı Apple'a Satmak İstemiştim; Tim Cook Yüzüme Bakmadı

Polemik yaratma konusunda dünyanın bir numarası olması mümkün olan milyarder Elon Musk, bu defa de Apple ve Tim Cook üzerinden yeni bir tartışma başlattı. Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde bahsettiğimiz, Apple’ın otomobilinin 2024 veya 2025 yılında piyasaya sürüleceği iddiaları üzerine konuşan Musk, gündeme bomba gibi düşecek açıklamalarda bulundu.

Reuters’ta bulunan habere göre Apple, uzunca bir süredir konuşulan ancak bir türlü hayata geçemeyen Project Titan konusunda sona yaklaştı. Bu bağlamda vasıta, özel bir batarya ve otonom sürüş sistemine sahip olarak, koskocoman bir ihtimalle de 2024 yılında piyasaya sürülecek. Kaynaklar, pandemi koşullarına tarafından bu tarihte değişiklikler olabileceğini, 2025’e sarkabileceğini söylüyorlar. Elon Musk’ı belli başlı ilgilendiren şeyse bunlardan ziyade, Tesla’nın Apple ile ilişkisi ve Applr’ın otomobilinde kullanılacak özel pil sistemi.

Elon Musk, Tesla’yı Apple’a satış istemiş: Tim Cook, Musk’ın yüzüne bile bakmamış

Elon Musk

Açıklamalarını Twitter üzerinden gerçekleştiren Elon Musk, Model 3’ün en karanlık zamanlarında Tesla’yı Apple’a satmak istediğini düşündüğünü açıklama ediyor. Hatta bu konuyla ilgili olarak da Apple’ın kapısını çalıp Cook’la karşılaşmak isteyen Musk, Apple CEO’sundan beklediğini bulamamış. Konuyla ilgilenmeyen Tim Cook, Elon Musk ile görüşmeyi bile kabul etmemiş.

“Apple’ın tasarladığı söylenen pil, olağandışı”

Reuters kaynaklarına tarafından Apple tarafından piyasaya sürülecek otomobil, demir-fosfat tabanlı bataryaya sahip olacak. Hem bu batarya, tek hücreli yapıya sahip olacak. Kaynaklar, Apple’ın tasarladığı pil sisteminin rakiplerinden çok daha pozitif menzil sunacağını belirtiyor. Oysa Elon Musk, bu iddialara pek de inanmıyor. Bunun nedeniyse Tesla’nın zaten demir-fosfat tabanlı bataryalar üretiyor ama bu bataryalar istenen verimlilikte değil.

Tesla

İddiaların olağandışı olduğunu dile getiren Elon Musk, Çin’de yer alan fabrikalarında bu bataryalar üzerinde çalıştıklarını, tatmin edici performans ve voltaj değerine ulaşamadıklarını belirtiyor. İddia edilen batarya yapısının elektrokimyasal açıdan imkansız olduğunu söyleyen Musk, Apple’ın ürettiği bataryanın başarılı olamayacağını düşünüyor gibi.

Elon Musk göre yapılan talimat, en azından şimdilik bir karşılık bulmadı. Apple ya da Tim Cook, Musk’ın açıklamalarına herhangi bir cevap vermedi. Ancak mümkün bir cevap durumunu yakından peşine düşüp takip etmekteyiz. Şayet böyle bir şey gerçek olursa, gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Comments
To Top