Haber

Elon Musk, Tesla’nın Hisselerinin Patlamasıyla Dünya’nın En Zengin 3. İnsanı Oldu

Elon Musk, Tesla'nın Hisselerinin Patlamasıyla Dünya'nın En Zengin 3. İnsanı Oldu

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su Elon Musk, dünyanın en zengin üçüncü insanı olma yolunda şipşak ilerlemeye devam ediyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün koltuğunu kapacak olan Elon Musk, elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisselerinin %13’lük bir artış yaşamasıyla yerini kesinleştirdi.

Tesla’nın hisseleri, şirketin en ünlü hisse senetleri endekslerinden S&P 500‘e katılmasıyla bir sıçrama yaşamıştı. Sadece bu yıl içinde hisseleri %500 oranında artma yaşamış Tesla, Elon Musk’ın da cebinin dolmasını sağladı. Elon Musk’ın serveti 15 milyar dolarlık artışla 117,5 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Elon Musk, en zengin üçüncü insan oldu:

elon musk

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Bloomberg Billionaires Index’e göre derhal 106 milyar dolarlık servetiyle en zengin üçüncü insan konumunda bulunuyor. Ama Bloomberg’in verileri hemen şimdi Elon Musk’ın Tesla’nın hisselerinin artmasıyla kazandığı serveti göstermiyor.

hemen üçüncü sırada yer aldığını söyleyebileceğimiz Elon Musk’tan diğer iki varlıklı ad ise hâlâ aynı. Dünyanın en zengin insanı koltuğunda 184 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bulunurken ikinci sırada 129 milyar dolarlık servetiyle Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. Bill Gates, servetinin 50 milyar dolardan pozitif bir kısmını hastalık ve yoksullukla mücadeleye ayırmıştı.

Elon Musk’ı bir anda üçüncülüğe yükselten Tesla hisseleri, pazartesi günü 409 dolar seviyesinden 460 dolar seviyesine yükselmişti. 21 Aralık’ta S&P 500 endeksi içinde işlem görmeye başlayacak Tesla, piyasa değerine kadar endeksteki en büyük 10. şirket olacak. Aynı endekste operasyon gören Apple en büyük şirket konumundayken Apple’ı Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Berkshire Hathaway, Visa, Walmart, Johnson & Johnson peşine düşüp takip ediyor.

Comments
To Top