Haber

Elon Musk, Super Heavy Roketinin Test Uçuşlarına Birkaç Ay İçerisinde Başlanacağını Açıkladı

Elon Musk, Super Heavy Roketinin Test Uçuşlarına Birkaç Ay İçerisinde Başlanacağını Açıkladı

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı SpaceX, önümüzdeki birkaç ay içerisinde Super Heavy roketinin uçuş testlerine başlayacak. Bu roket, Starship gibi yörüngesel fırlatmalara ek olarak Mars da dahil olmak üzere derin uzay görevlerinde de kullanılacak.

Bir takipçisinin Twitter’dan yönelttiği soruya Super Heavy’nin yalnızca birkaç ay uzakta olduğunu söyleyen Elon Musk, kurucusu ve CEO’su olduğu şirketin Boca Chica’daki her iki fırlatma rampasını da kullanacağını dile getirdi.

Super Heavy’nin deneme uçuşlarına birkaç ay içerisinde başlanacak

spacex

Birkaç ay içerisinde test uçuşlarına başlanacak olan 73 metre uzunluğundaki Super Heavy, 28 Raptor motoruna sahip olacak. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Super Heavy, keza yörüngesel uçuşlarda keza de derin uzay görevlerde kullanılacak.

SpaceX’in yeni cins ağır ağırlık roketi Starship’in bir prototipi bu ay başında patlamıştı. Bu prototip, yapılan yüksek doruk test uçuşunun ardındaki infilak etmişti. 8 seri numarasına sahip bu Starship roketi, aslında oldukça başarılı bir şekilde fırlatılmış ve yükselmişti. Sorun, iniş esnasında motorların bitmiş ateşlenmesi sırasında gerçekleşti. Araç zıt dönerek yere çakıldı.

SpaceX’in Starship’leri

starship, spacex starship, roket

SpaceX’in Starship araçları, en ince ayrıntısına kadar tekrar kullanılabilir taşımacılık sistemi olarak tasarlandı. Bu araçlar; Dünya’nın yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve daha ötesine keza kargo keza de mürettebat taşıyabilecekler. Musk, bu hedefler aralarında şu lahza için en ilgi çekicisi olan Mars için iki yıl içerisinde mürettebatsız bir uçuş gerçekleştirme üzerine çalışıldığını söyledi.

SpaceX, ağustos ayında Mars Starship uzay arabulucu prototiplerinden bir tanesinin deneme uçuşunu gerçekleştirmişti. 5 seri numaralı Starship uzay aracının bu testi başarıyla gerçekleştirmesi oldukça önemliydi çünkü bundan önceki Starship modelleri deneme uçuşları sırasında patlamıştı.

Comments
To Top