Haber

Elon Musk, Starlink’in Avrupa’da Ne Zaman Hizmet Vermeye Başlayacağını Duyurdu

Elon Musk, Starlink’in Avrupa’da Ne Zaman Hizmet Vermeye Başlayacağını Duyurdu

SpaceX’in uzun süredir üstünde çalıştığı ve her ay yüzlerce uyduyu uzaya göndererek Dünya’nın etrafını sarmayı planladığı Starlink projesinde kayda değer adımlar atılmaya devam ediyor. İlk ilk kez ABD’de başlayacak ve ardından peyderpey tüm dünyada hizmete başlayacak Starlink projesinde şu esas dek 800’den artı uydu uzaya gönderildi.

Şirketin CEO’su Elon Musk ise ülkemiz dahil bütün dünyada büyük bir ilgiyle takip edilen uzaydan internet hizmeti veren Starlink’le ilgili manâlı açıklamalarda bulundu. Bir Twitter kullanıcısının “Starlink, ABD haricen ne vakit kullanılmaya başlayacak?” sorusuna cevap veren Musk, “Ülkelerin onayını aldıktan hemencecik daha sonra” dedi. Avrupa Birliği çapında bir tasdik sistemi olmadığını, her ülkenin kendi içinde tasdik vermesi gerektiğini söyleyen Musk, Avrupa’da son aşamaya ulaşmanın şubat / mart aylarını bulabileceğini söyledi. 

ABD’de beta süreci devam ediyor

Kısa vakit önce erken beta aşamasına geçen Starlink projesi, 150 Mbit gibi hızlara ulaşmayı başarmıştı. Ülkemiz gibi internet hizmetinin bazı bölgelerde sorunlu olduğu ülkelerde ise bu fantastik hızlar Starlink projesine karşısında heyecan oluşmasına neden oluyor. Uzaydaki uydular üzerinden bağlantı sağlandığı için az kalsın her noktadan sorunsuz erişim sunması beklenen projenin 2021 içinde ülkemizde de hizmete başlaması bekleniyor. Muhakkak derhal beta çalışmaları gerçekleşen uyduların daha fazla kullanıcı olduğunda nasıl bir hizmet sunacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Starlink hizmetini hangi ülkeler alacak?

Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya kadar ABD’deki beta çalışmaları tamamlandıktan daha sonra Starlink’e erişim sağlayacak ilk ülkeler Kanada ve Norveç olacak. Hindistan’da 2021’in ortalarında hizmet vermeyi planladıklarını söyleyen Musk, Türkiye hakkında henüz bir yorumlama yapmamış olsa da Ulaştırma ve Altyapılar Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı talimatlar var.

Türkiye Starlink hizmeti alacak mı?

Geçtiğimiz günlerde bir izah etme yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Starlink projesiyle ilgili umut verecek direktifler yaptı. Sayan, “Biz Elon Musk’ın Starlink projesini fazla yakından peşine düşüp takip ediyoruz. Mikro uydu dediğimiz bu proje, esasında geniş bant interneti, uydular yoluyla vermeyi sağlayacak bir teknoloji. Bizim şu anki uydularımız da ağırlıklı olarak; ilk önce yayıncılık, ikinci olarak da İnternet erişimi için kullanılmakta. Biz de benzer şekilde lüzum Starlink’in gerek öteki uydu projelerinin etkilerini hemen gözlemliyoruz. Onlarla meslek birliği içerisinde neler yapabiliriz, biz Türkiye olarak bu nesil daha ufak uydularla alt yörüngedeki uydularla bu hizmeti nasıl verebiliriz… Biliyorsunuz uzayda da bizim bir bağımsızlık sahamız var. Türksat bizim bu anlamda görevlendirdiğimiz kuruluşumuz ve uzaydaki bağımsızlık haklarımızı da hemen hemen savunmakta. Bu manada biz, onlarla birlikte iş birliği imkanlarına bakarken kendimiz bu tür uydu projelerinde neler yapabiliriz araştırıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. 

Önümüzdeki yıllarda SpaceX ile ortak bir egzersiz sonucunda kendi uydu internet hizmetini üretir miyiz agnostik, fakat bu konuda bir takım araştırmalar olduğunu söyleyebiliriz. şimdi bebek adımlarını başarıyla atan Starlink projesinin, önümüzdeki aylarda çok daha artı uyduyla geniş bir kapsama alanına geçeceği düşünülüyor. Hem Avrupa’ya şubat aylarında gelecek Starlink’in bizi de kapsayacağı hakkında bir tanımlama değil, ama coğrafi yakınlık ve Musk ile Türkiye olarak iyi ilişkilere sahip olduğumuz düşünüldüğünde önümüzdeki sene Starlink hizmeti almaya başlayacağımızı öngörebiliriz.

Comments
To Top